Izrael - wycieczki fakultatywne

 

Petra

Wycieczka do starożytnego miasta Nabatajczyków wykutego w skale ponad 2000 lat temu. W programie m.in. Skarbiec Faraona, ściana fasad, nabatejski teatr, grobowce królewskie oraz świątynia boga Duszary. Miasto położone w dolinie górskiej w wąwozie As-Sik. Całe miasto jest wykute w skale natomiast początkowo mieszkańcy żyli w namiotach a także w naturalnych jaskiniach.

Cechą charakterystyczną Petry jest skrzyżowanie stylów architektonicznych m.in. greckiego, rzymskiego czy egipskich. Petra została odkryta w 1812 r. przez Szwajcara Johanna Ludwiga Burkhardta, natomiast dla turystów udostępniono w 1958 r. W 1985 Petra została wpisana na listę UNESCO. Polecamy wędrówkę do klasztoru, który jest usytuowany na jednym ze wzgórz.

Cena
ok. 400$. Wycieczka tylko w języku angielskim.

 

Jerozolima

Wizyta w stolicy Izraela, miasta trzech religii. W mieście jest wiele miejsc wartych odwiedzin i nie tylko związanych z religią. Zobaczymy Górę Oliwną z kościołem Dominus Flevit a także Bazyliką Agonii,  skąd rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto i zachodnią Jerozolimę. Na Górze Oliwnej znajduje się także najsłynniejszy i najstarszy cmentarz żydowski nie tylko w Izraelu, ale także na świecie. Ze względu na to, że wzgórze jest bardzo strome polecamy zwiedzanie rozpocząć od samego szczytu, by później schodzić łagodnie do podnóża góry.

Następnie przechadzając się po starym mieście krętymi uliczkami z bazarami dojdziemy do Bazyliki Grobu Pańskiego. Po drodze zobaczymy słynną Via Dolorosę, która prowadzi przez dzielnicę muzułmańską i chrześcijańską. Wizyta w Jerozolimie nie może się obyć bez zobaczenia Ściany Płaczu. To fragment wielkiego wapiennego muru, gdzie Żydzi modlą się, opłakując zburzoną świątynię. Miejsce to jest podzielone na strefę dla kobiet i oddzielnie dla mężczyzn.

Cena
ok. 120$. Wycieczka w języku polskim

 

Podwodne obserwatorium

Podwodne obserwatorium to świetne miejsce do obserwowania podwodnego świata wraz z rafą koralową w rejonie miasta Ejlat. W tym obserwatorium żyje ponad 20 tys. zwierząt z ok. 850 gatunków. Najbardziej zachwycające są rekiny, których żyje tam ok. 20 gatunków. Jest też sala z ośmiornicami, świetnie się kamuflujących pomiędzy koralowcami. Po więcej wrażeń możemy wybrać się na pełne morze łodzią z przeszklonym dnem. Atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Cena
ok. 65$ dorosły, dziecko do 12 lat ok 50$

 

Rejs jachtem – Ejlat

Rejs w Izraelu po zatoce Ejlackiej zakończony zachodem słońca. Trwa on ok. 3h. W pierwszej części rejsu dopływamy do Coral Beach, gdzie na chwilę się zatrzymamy i będziemy mieli okazję kąpać się w morzu. Ze względu na duże zasolenie sugerujemy zabrać maskę do pływania. Na jachcie przewidziany jest lunch. W drodze powrotnej jest możliwość popłynięcia do delphin beach gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczymy wolno pływające delfiny. Warto zabrać ze sobą aparat.

Cena
ok. 65$ dorosły, dziecko do 12 lat ok. 50$