1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Co można zabrać do samolotu, a czego nie można?

Co można zabrać do samolotu?

Piątek, 16.12.2022

Co można zabrać do samolotu?

Co można zabrać do samolotu, a jakie rzeczy lepiej spakować do bagażu rejestrowanego? Kwestie te są szczegółowo regulowane przepisami, a w przypadku każdej linii lotniczej mogą one wyglądać nieco inaczej. Jeśli przygotowujesz się do podróży samolotem, warto dokładnie je sprawdzić, żeby uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Czego nie wniesiesz na pokład samolotu, a jakie przedmioty możesz ze sobą zabrać? Podpowiadamy!

 

Bądź na bieżąco z przepisami

Nawet jeśli jesteś weteranem lotów, a konkretną linią będziesz podróżować któryś raz z kolei, przed udaniem się na lotnisko sprawdź dokładnie, jak wyglądają obecne ograniczenia dotyczące bagaży podręcznych. Nie istnieją bowiem żadne uniwersalne przepisy, które odgórnie regulowałyby kwestię zawartości bagażu podręcznego. W rzeczywistości każdy przewoźnik sam ustala taką listę, a pasażerowie muszą się do niej dostosować. Jeśli tego nie zrobisz, podczas kontroli bezpieczeństwa obsługa może zarekwirować niedozwolony przedmiot lub nakazać Ci go wyrzucić.

 

Co można zabrać do samolotu?

Choć istnieje wiele ograniczeń, na liście rzeczy dozwolonych na pokładzie samolotu możesz znaleźć całkiem sporo pozycji. Wybierając się na weekendowy wypad za granicę, bagaż podręczny pomieści wszystko, co będzie Ci tam potrzebne. Bez przeszkód możesz spakować ubrania i bieliznę, a także kosmetyczkę, choć w tym przypadku warto też sprawdzić, jakie ograniczenia dotyczące kosmetyków narzuca przewoźnik.

W bagażu podręcznym możesz przewozić także urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, tablet czy telefon i słuchawki. Śmiało możesz włożyć do niego książkę czy gazetę. Obowiązkowo zabierz ze sobą dokumenty podróży (bilety lotnicze, dowód lub paszport, kartę pokładową). W kwestii jedzenia przepisy są bardzo różne, warto więc upewnić się na stronie przewoźnika, czy nie będzie problemu z wniesieniem żywności na pokład.

 

Czego nie wniesiemy na pokład samolotu?

Mimo tego, że lista przedmiotów, które możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu, jest całkiem długa, musisz też przygotować się na liczne ograniczenia. Najważniejszym z nich jest zakaz wnoszenia do samolotu narzędzi potencjalnie niebezpiecznych, który dotyczy każdej linii lotniczej. Za tego rodzaju przedmioty uważane są broń, ostre narzędzia, środki chemiczne, płyny o charakterze łatwopalnym oraz (co jest zupełnie oczywiste) materiały wybuchowe. Wykluczone są także noże, kastety, kolce, a więc wszystko, co może zostać wykorzystane przez potencjalnego napastnika jako broń.

Do samolotu nie wniesiesz też większych ilości płynów, oprócz tych zakupionych po kontroli bezpieczeństwa w strefie bezcłowej. Jeśli zamierzasz zabrać w podróż płyn do soczewek, szampon, płyn micelarny czy tonik, musisz przelać je do pojemników o pojemności maksymalnie 100 ml każdy, najlepiej transparentnych. W przeciwnym razie wszystkie te rzeczy mogą zostać Ci zabrane lub możesz zostać poproszony o ich wylanie. Co istotne, w kwestii tego ograniczenia praktycznie wszystkie linie lotnicze są jednomyślne.

 

Bagaż podręczny, czyli jaki?

Wszystkie przedmioty, które zabierasz ze sobą w podróż i chcesz mieć cały czas pod ręką, możesz włożyć do walizki podręcznej. W sklepach stacjonarnych i internetowych znanych marek możesz znaleźć mnóstwo różnych walizek, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem i materiałami wykonania, ale również wymiarami. Różnice te wynikają z faktu, że wymiary bagaży podręcznych są szczegółowo określane przez przewoźników i mogą być różne. Przed wylotem koniecznie sprawdź, jakie wymiary akceptuje Twój przewoźnik. Docelowo bagaż podręczny powinien być na tyle mały, żeby zmieścił się pod fotelem lub w schowkach umieszczonych nad głowami pasażerów.

Co możesz wziąć do samolotu, a co warto włożyć do bagażu rejestrowanego? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć przepisy bezpieczeństwa w poszczególnych liniach lotniczych są zbieżne, nie są one identyczne i mogą się zmieniać. Kwestie przedmiotów dozwolonych zmieniają się nie tylko ze względu na wymogi przewoźnika, ale też cel podróży. Pamiętaj, że regulacjom podlegają nie tylko wymiary bagażu i jego zawartość, ale również waga.

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.