Czarnogóra - wakacje

Czarnogóra leży w południowej Europie,  powstała po rozpadzie Czarnogóry i Serbii. Sąsiaduje z wybrzeżem Morza Adriatyckiego, leży w otoczeniu Chorwacji, Kosowa, Serbii, Bośni i Albanii.  Łatwo dostać się na wycieczke do Czarnogóry samochodem i samolotem. Ciepły klimat, morze i wybór atrakcji turystycznych sprawia, że Czarnogóra na wakacje jest dobrym kierunkiem. 

Wakacje w Czarnogórze są doskonałe dla miłośników spokojnego relaksu i wypoczynku opartego o zwiedzanie. Kraj zwany czarną perłą Bałkanów ma urozmaicony krajobraz. Wizytówką Czarnogóry jest Boka Kotorska - największa zatoka Morza Adriatyckiego o pięknych plażach, otoczonych górami. Wzdłuż Riwiery leżą popularne kurorty: Herceg Novi, Igalo, Bijela, Budva czy Ulcinj.

Czarnogóra - kultura i obyczaje

Czarnogóra jest państwem wielu narodowości. Mieszkają tu zarówno Czarnogórcy jak i Serbowie, Albańczycy i Chorwaci. Językiem urzędowym jest czarnogórski. Większość wyznaje prawosławie, jednak są i wyznawcy islamu, których największe skupisko znajduje się na północy kraju. W miejscach ich zamieszkania można podziwiać orientalną architekturę. Zachwyca tradycja związana z muzyką. Albański ludowy śpiew izopolifoniczny, będący ustnym i niematerialnym dziedzictwem ludzkości, od 2008 roku figuruje na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Używany w kościelnej muzyce bizantyjskiej sposób śpiewu oznacza stałe utrzymywanie podstawowego dźwięku – burdonu przez czas trwania śpiewu. Toskowie wykonują burdon w sposób ciągły na samogłosce „e”, Labowie mają trzy sposoby: na samogłosce, w tonacji rytmicznej do tekstu piosenki oraz mieszając oba sposoby. Śpiewy te wykonują kobiety i mężczyźni, a każda z płci ma swoje ściśle określone role.

Kuchnia Czarnogóry na wczasach

Mieszkańcy Czarnogóry chętnie częstują przyjezdnych trunkami. Dania są charakterystyczne dla regionów kraju, bo każdy z nich ma własne tradycyjne potrawy. Jedzenie oparte jest na owocach morza i mięsie. Spędzając wczasy w Czarnogórze, warto spróbować takich specjałów, jak ćevapčići: grillowana wołowina i wieprzowina podawana w picie, popeci na podgorički način: rolada faszerowana serem i szynką, pljeskavica: pikantne wieprzowo-wołowe mięso podawane w formie hamburgera, pršut: wędzona suszona szynka wieprzowa czy też ražnjići: szaszłyk z grilla. Sałatki popularne w tym miejscu to sałatka szopska: ze świeżych ogórków, sera i pomidorów, kačamak na przykłąd z ziemniaków, kajmaku i białego sera. 

Czarnogóra - wakacje dla aktywnych

Dużo emocji dostarcza rafting kanionem rzeki Pivy i spływ rzeką Tarą. Rejsy turystyczne po Jeziorze Szkoderskim - jednym z największych jezior na Bałkanach. W Czarnogórze wycieczki rowerowe i piesze po Parku Narodowym Lovcen oraz Górach Przeklętych - oto propozycje na czas pełen relaksującego wysiłku i niezapomnianych wrażeń. 
Planując wyjazd do Czarnogóry warto poświęcić czas na zwiedzanie zabytków. Kotor to miejsce przez wielu nazywane Fiordem Południa. Można podziwiać twierdzę św. Jana i Zatokę. Urokliwy Stary Bar wart jest uwagi, podobnie jak niezwykły, wzniesiony na skale prawosławny klasztor Monastyr Ostrogi malownicza wysepka Sveti Stefan.

Co warto kupić podczas wakacji w Czarnogórze?

Znakomite są zasługują przede wszystkim czarnogórskie sery krowie, kozie, i owcze, które można kupić na małych targach i ryneczkach. Znane odmiany to ser Durmitor kajmak, Njeguski i Kucki. Czarnogóra słynie również z lokalnych alkoholi. Szczególnie ceniona jest rakija Lozovaca z winogron, Pelinkovac czy Sljivovica wytwarzana ze śliwek oraz wyśmienite wina, np.: Krstac, Kratosija, Perla Nera, Vranac, Vranac Pro Corde.

Pogoda w Czarnogórze

Alpejska w górach, kontynentalna w centralnej części kraju i śródziemnomorska nad morzem. Nad Adriatykiem sezon turystyczny trwa od początku maja do końca października. Najcieplejsze dni mają lipiec i sierpień. Temperatura powietrza jest w granicach około 28 °C, wody ok. 24 °C. Na wakacje w Czarnogórze wspaniale nadaje się czerwiec lub wrzesień, gdy jest ciepło i nie dokucza upał.

Przydatne zwroty

  • Da – tak

  • Ne – nie

  • Hvala – dziękuję

  • Izvolite – proszę

  • Dobar dan – dzień dobry

  • Do viđenja – do widzenia

  • Dobro veče – dobry wieczór

  • Laku noć – dobranoc

Dlaczego wczasy w Czarnogórze?

Turystów ze świata przyciąga na wakacje do Czarnogóry piękny krajobraz, zabytkowe miasteczka i możliwość różnorodnych form spędzania czasu. Riwiera Czarnogórska ma wyjątkowo dobrze rozwinięte zaplecze turystyczne. Ulubione kurorty w Czarnogórze to Igalo oraz Herceg Novi. Miejscem, które również warto odwiedzić, jest także Budva – z malowniczą starówką oraz licznymi barami, klimatycznymi knajpkami i dyskotekami. Czarnogóra to również wymarzone miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody. Na jego powierzchni znajduje się Park Narodowy Lovcen, zamieszkały przez blisko 280 różnorodnych gatunków ptaków, najwyższy szczyt Štirovnik oraz największe bałkańskie Jezioro Szkoderskie. 

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Wszystkie miejsca docelowe - Czarnogóra

Mapa - Czarnogóra


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Czarnogóra