Wakacje

Portugalia każdego roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Oferuje nie tylko spokojny odpoczynek na położonych nad oceanem plażach, ale przede wszystkim możliwość zwiedzania wielowiekowych zabytków. Wakacje w Portugalii są więc doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników kultury.
Portugalia (oficjalna nazwa: Republika Portugalska) położona jest na Półwyspie Iberyjskim, zlokalizowanym w zachodniej części Europy Południowej. Ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego, a od strony lądu graniczy tylko z jednym państwem – Hiszpanią. Do Portugalii należy też kilka wysp, w tym m.in. osławiona Madera czy archipelag Azorów.
Wczasy w Portugalii to opcja chętnie wybierana przez turystów z całego świata. W 2018 roku do kraju przybyło aż 21 milionów podróżnych, podczas gdy liczba jego stałych mieszkańców wynosi nieco ponad 10 milionów. W ostatnich latach, wycieczki do Portugalii zaskarbiły sobie również przychylność Polaków.

 

Zastanawiając się, gdzie jechać na wakacje do Portugalii, warto wiedzieć, że kraj podzielony jest na 8 regionów turystycznych. Jeden z najpopularniejszych z nich to usytuowany na południu kraju Algarve. obejmujący takie miasta, jak np. Faro czy Lagos. Ten region Portugalii słynie ze wspaniałej przyrody, w tym pięknych klifów, jaskiń i grot. To także doskonałe miejsce na odpoczynek na piaszczystej lub klifowej plaży. Oprócz tego, w okolicznych miastach można podziwiać wiele zachwycających zabytków Portugalii, wśród których znajdują się zarówno ruiny z czasów rzymskich, jak i pozostałości po panowaniu Maurów.

 

Wakacje w Portugalii można też spędzić w regionie Costa de Lisboa (Wybrzeże Lizbońskie), który obejmuje stolicę kraju, Lizbonę. Warto zwiedzić całe miasto, zwracając uwagę na takie atrakcje, jak np. XVII–wieczne centrum, klasztor Hieronimitów, zamek św. Jerzego czy Torre de Belém, czyli średniowieczną wieżę obronną.
Wybierając się na wczasy do Portugalii, turyści mogą więc liczyć na wiele zapierających dech w piersiach atrakcji, bez względu na kierunek podróży, który wybiorą.

Kultura i obyczaje

Wpływ na Portugalię miało wiele cywilizacji, w tym Celtowie, Rzymianie czy Maurowie, a także ludy zamorskie. Widoczne jest to w architekturze kraju. Fasady dużej części kamienic wyłożone są ceramicznymi płytkami o dekoracyjnych wzorach (tzw. azulejos). Zwyczaj ozdabiania nimi ścian wprowadzili właśnie Maurowie.
Będąc na urlopie w Portugalii, można się też zetknąć ze specyficznym stylem architektonicznym. Jest nim styl manueliński, który rozwinął się w czasach późnego gotyku. Wyróżniają go morskie i orientalne ornamenty.
Ważna jest również architektura sakralna. Ciekawostką związaną z Portugalią jest fakt, że wszystkie katedry w kraju poświęcone są Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, co oddaje duże przywiązanie do kultu maryjnego.

 

Przedstawiając kulturowe informacje o Portugalii, należy też wspomnieć o tradycyjnej muzyce. Fado, bo o nim mowa, to gatunek, który powstał w XIX wieku w biednych dzielnicach kraju. Cechą charakterystyczną jego ludowej odmiany jest duży ładunek emocjonalny muzyki.

Jedzenie i kuchnia

Co zjeść w Portugalii? Z czego słynie, jeśli chodzi o kulinarne specjały? Najważniejszym daniem narodowym Portugalii jest bacalhau, czyli suszony i solony dorsz, którego można przyrządzićna wiele sposobów (podobno aż 365). Inne typowo portugalskie potrawy to m.in. caldo verde (tzw. zielona zupa), cozido à Portuguesa (portugalski gulasz), caldeirada (gęsta zupa rybna) czy francesinha (tłusta kanapka, rodzaj fast-foodu). W przypadku deserów z Portugalii warto skosztować arroz doze (ryżowy pudding z dodatkami) oraz pastéis de nata (tradycyjne ciasteczka). Do jedzenia w Portugalii obowiązkowo trzeba też spróbować miejscowego wina, zwłaszcza że jego ceny w Portugalii są wyjątkowo przystępne.

Wakacje dla aktywnych

Urlop w Portugalii skłania do aktywnego spędzania czasu. Przede wszystkim należy nastawić się na długie spacery, stanowiące element zwiedzania okolicznych atrakcji. Można również wybrać się na rowerową wycieczkę po Portugalii.

 

Portugalia to również raj dla fanów sportów wodnych. Najpopularniejsze aktywności to surfing, kitesurfing, windsurfing, a także bodyboarding i skimboarding. Pod tym względem polecana jest wizyta w takich miejscowościach jak Peniche, Cascais czy Ericeira. Zawodowcy powinni wybrać się też do Nazaré.

 

Co warto kupić?

W Portugalii warto kupić przede wszystkim miejscowe wino, a także sery, owoce morza, sardynki, miody czy konfitury. Wśród bardziej klasycznych pamiątek z Portugalii, należy zwrócić uwagę na ceramiczne przedmioty ozdobione ornamentami, np. podstawki, kubki, filiżanki czy talerze. Oprócz tego warto kupić charakterystyczne dla Portugalii wyroby z korka – zarówno biżuterię, jak i portfele, pokrowce czy torebki. Portugalskim symbolem jest też kogut z Barcelos – jego wizerunek znajduje się na wielu pocztówkach i gadżetach.

Pogoda

W Portugalii panuje klimat śródziemnomorski (jeden z najcieplejszych w Europie). W kontynentalnej części kraju średnia roczna temperatura na południu wynosi około 18 ℃, natomiast w górach 12 ℃. Lata w Portugalii są zazwyczaj suche i gorące (temperatura może sięgać nawet 40℃), natomiast zimy chłodne i stosunkowo wilgotne. Liczba godzin słonecznych w ciągu roku waha się między 2500 a 3200.

 

Przydatne zwroty po portugalsku

  • Tak – sim (czyt. si)

  • Nie – não (czyt. nau)

  • Dzień dobry – rano: bom dia (czyt. bom dija); po południu: boa tarde (czyt: bo tard lub boa tardźi)

  • Do widzenia – adeus (czyt. adeos)

  • Przepraszam – przepraszając za coś: desculpe (czyt. deszkulpy); zaczepiając kogoś: com licença (czyt. ko lisjensa)

  • Dziękuję – w przypadku mężczyzn: obrigado (czyt. obrigadu); w przypadku kobiet: obrigada (czyt. obrigada)

 

Wyjazd do Portugalii - warto?

Portugalia na wakacje to niezwykle malowniczy kraj, przepełniony wieloma atrakcjami. Miłośnicy kultury i sztuki mogą w nim zwiedzać rozmaite zabytki, natomiast fani leniwego spędzania czasu mają szansę wylegiwać się w słońcu i korzystać ze wspaniałych widoków. Zaletą wakacji w Portugalii jest też wyśmienita kuchnia i niezrównane wino. Przebywając na urlopie, można poznać wielu ciekawych ludzi, nawet podczas zwykłej wizyty w kawiarni. Portugalczycy są bowiem niezwykle mili i pomocni, choć mogą wykazywać nieco większą powściągliwość niż Hiszpanie.

 

Portugalia ma także doskonałe zaplecze turystyczne. Podróżni mogą zatrzymać się w dobrze wyposażonych hotelach, a wieczorami czeka na nich wiele dodatkowych atrakcji w Portugalii, jak puby, dyskoteki czy kluby.

Mapa - Portugalia


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Portugalia