Zjednoczone Emiraty Arabskie

  1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie to symbol niewyobrażalnego luksusu. ZEA to rozmach i bogactwo. A do tego jesienią i zimą słońce świeci tu przez 9 godzin dziennie! Wybierz na wakacje Zjednoczone Emiraty Arabskie! Co warto wiedzieć i zobaczyć w tym państwie?

 

Najlepszy dla Europejczyka czas na wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arbskich trwa od jesieni do wiosny. Między październikiem a kwietniem temperatury nie spadają tu zwykle poniżej 25°C nocą, w dzień oscylują wokół 30°C. Emiraty Arabskie leżą znacznie bliżej Europy niż większość egzotycznych i ciepłych miejsc, lot tutaj trwa około 5 godzin. Deszczowa pora zimowa przypada tu na styczeń i luty. Opady są intensywne, lecz trwają zwykle nie dłużej niż 20 min. dziennie. Zima w Zjednoczonych Emiratach jest także czasem chłodniejszych temperatur  lecz wciąż jest to około 24 °C dla Fujairah i Ras Al-Khaimah oraz około 21°C dla Dubaju, a słońce nadal świeci przez bite 8 godzin dziennie.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie to siedem różnych, zjednoczonych księstw - emiratówAbu DhabiDubaj, Szardża, Adżman, Umm Al-KajwajnRas al Khaimah i Fujairah. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Dubaj. Wzniesiony na pustyni, zdobył sobie miano miasta przyszłości.  Miasto zapiera dech swoim rozmachem i nowoczesnością, wszędzie odczuwalny jest jego luksus.

 

Stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest onieśmielające Abu Dhabi. Miejsce styku nowoczesności z lokalnym folklorem i tradycjami, gdzie można podziwiać majestatyczne zabytki i budowle kultury islamskiej w sąsiedztwie drapaczy chmur. Abu Dhabi to kulturalne i gospodarcze centrum Emiratów Arabskich. Największa ze wszystkich siedmiu prowincji ZEA jest ściśle związana z wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej.

 

Prawdziwy skok adrenaliny można poczuć w Ferrari World Abu Dhabi. Położony na wyspie Yas, a tutejszy park rozrywki to miejsce z najszybszą kolejką górską Formula Rossa i torem do jazdy gokartami. Park i tor wyścigowy przy nim otwierali go Fernando Alonso i Felipe Massa. Miłośnicy rajdów Formuły 1 mogą śledzić co roku wyścig o Grand Prix Abu Dhabi w Yas Marina, który zawsze wywołuje prawdziwe emocje. W Masdar, niedaleko Abu Dhabi, powstało pierwsze na świecie smart city: ekologiczne miasto z ambicjami zero waste i zero emisji dwutlenku węgla. 

 

ZEA jest krajem 4 x mniejszym niż Polska. Rodowici emiratczycy nie płacą podatku dochodowego. Pracodawca zwykle wypłaca im pełne wynagrodzenie, opłaca polisy ubezpieczeniowe a nierzadko finansuje edukację dzieci. Państwo zapewnia emiratczykom lepszy start w życiu. Dba o ich wykształcenie i najlepszą pracę, bo najwyższe stanowiska zazwyczaj zajmują właśnie oni. Mają też najwyższą emeryturę. Obywatele płacą tu też znacznie mniejsze rachunki - stawki za media są dla nich niższe od stawek dla innych mieszkańców. Mogą kupić mieszkanie na własność w każdej części kraju, podczas gdy inni mogą to zrobić tylko w wyznaczonych miejscach i tylko na 99 lat. Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą na północno-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, nad dwiema zatokami Morza Arabskiego: Zatokę Perską i Omańską. Sąsiadują z Omanem i Arabią Saudyjską.  Zjednoczone Emiraty Arabskie powstały w wyniku zjednoczenia w 1971 roku sześciu państw: Abu Dhabi, Dubaju, Szardży, Adżmanu, Umm al-Kajwajnu, Ras al-Chajmy i Fudżajry, które od tego momentu stały się emiratami. Niezwykle intensywny rozwój kraju trwa nieustannie od połowy XX wieku, kiedy to na jego terenie odkryto ogromne złoża ropy naftowej. W kraju tym nie ma rzek, nie ma też tolerancji dla kierowców prowadzących samochód po alkoholu, przy kontroli trzeba mieć 0,0 promila.

Kultura i zwyczaje

Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem wielonarodowościowym. Ocenia się, że rdzenni obywatele tego kraju stanowią jedynie niewiele ponad 20 % całej populacji. Największymi mniejszościami narodowymi są imigranci z Egiptu, Jordanii, Jemenu, Libanu, Syrii, Pakistanu oraz Indii. Pod względem kultury i zwyczajów jest to miejsce niezwykle różnorodne i pod wieloma względami unikatowe.

 

Zdecydowana większość mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich (niemal 80 %) to wyznawcy islamu. Najliczniejszą mniejszością religijną są chrześcijanie (katolicy, prawosławni i protestanci). Teren Emiratów zamieszkuje również duży odsetek wyznawców buddyzmu i hinduizmu. Mimo dużego zróżnicowania religijnego i poszanowania dla innych wierzeń Zjednoczone Emiraty Arabskie są państwem muzułmańskim, a zasady Koranu są tutaj ściśle przestrzegane. Na terenie całego kraju sprzedaż alkoholu jest dozwolona jedynie w jednej miejscowości ‒ Umm al-Kuwajn.

 

Językiem urzędowym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest język arabski. Oprócz tego w wielu miejscowościach bez problemu można porozumieć się po angielsku czy persku. W stałym użyciu są również języki z grupy indoaryjskiej, takie jak urdu oraz hindi.
Kobieta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powinna ubierać się konserwatywnie, co tyczy się również turystek. Należy pamiętać, że Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, dlatego odpowiednia odzież stanowi również wyraz szacunku dla jego rodowitych mieszkańców. Kultura w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wymaga także odpowiedniego stroju w meczetach ‒ powinien on zakrywać nogi oraz ramiona. 

Jedzenie

Kuchnia Arabska to niezapomniana podróż po różnorodnych, orientalnych smakach, będących mieszanką wpływów z niemal wszystkich krajów Bliskiego Wschodu. Podstawą większości dań w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są świeże warzywa i owoce, aromatyczne zioła i przyprawy, a niekiedy również sery, ryż lub ryby. Potrawy mięsne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podawane są dosyć rzadko, najpopularniejsze mięsa to jagnięcina, baranina oraz mięso wielbłądzie. Emiratczycy najczęściej wybierają posiłki kuchni arabskiej, takie jak: sałatka tabbuleh na bazie kaszy kuskus i pomidorów, roladki z baraniny zwane koftami oraz pasta hummus. Ciekawymi pozycjami z kuchni Zjednoczonych Emiratów są również: ryż z dodatkiem orzechów i rodzynek (często wybierany na pierwszy posiłek dnia), chassif, czyli ryba suszona na słońcu czy mięsny mensaf. Sekretem niezwykłego smaku i aromatu tutejszych potraw są orientalne przyprawy, takie jak: kardamon, goździk, imbir, szafran czy cynamon.

 

Wakacje dla aktywnych

Zjednoczone Emiraty Arabskie to szerokie wybrzeża pełne zadbanych plaż o miękkim, białym piasku i łagodnym zejściu do krystalicznie czystej wody. Są to idealne warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych, np. kitesurfingu, windsurfingu, nurkowania i snorkelingu podczas wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podwodne przestrzenie kryją niezwykłe bogactwo różnorodnych gatunków podwodnej fauny i flory ‒ najciekawszymi okazami w tym regionie są rekiny wielorybie, żółwie, skrzydlice, mureny oraz węże morskie. Wspaniałą rozrywką dla całej rodziny na wczasach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie wycieczka do jednego z licznych aquaparków bądź parków rozrywki, takich jak Wild Wadi Water ParkYas Water WorldAquaventure oraz Ice Land Water Park.

 

Co warto kupić w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Jedną z najpopularniejszych pamiątek ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich są szklane miniatury odwzorowujące popularne monumentalne budynki leżące na terenie kraju, np. Burj Dubai czy Burj Al Arab. Lokalne przyprawy, nietuzinkowe perfumy i aromatyczna kawa pozwolą przenieść odrobinę orientalnego charakteru do naszego domu i na długo zapamiętać niezwykłe wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Co warto kupić podczas wakacji w tym kraju? Można skusić się również na piękne, barwne chusty lub złotą biżuterię wyrabianą przez lokalnych rzemieślników.

Pogoda

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj wiecznego słońca, w którym temperatura w ciągu dnia nigdy nie spada poniżej 20℃, a niebo jest niemal zawsze bezchmurne. Od maja do września w Zjednoczonych Emiratach temperatura powietrza przekracza 40℃. Zatem kiedy najlepiej jechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Wakacje najlepiej zaplanować między listopadem a marcem, wtedy temperatury są najprzyjemniejsze, a woda jest tak samo ciepła jak powietrze, co pozwala na komfortowe kąpiele.

 

Przydatne zwroty po arabsku

  • Tak – ajła

  • Nie – la

  • Dzień dobry – sabah alhejr, odpowiedź: sabah anur 

  • Do widzenia – masalama 

  • Przepraszam – ana esif (do mężczyzny), ana esfa (do kobiety)

  • Przepraszam (zadając pytanie) – leusamacht (do mężczyzny), leusamachti (do kobiety) 

  • Proszę – itfaddal (do mężczyzny), itfaddali (do kobiety) 

  • Dziękuję – szukran. 

Dlaczego Zjednoczone Emiraty Arabskie?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce pełne kontrastów – nowoczesności i tradycji, surowych, pustynnych krajobrazów i pełnych życia nadmorskich oaz oraz niespotykanej fuzji kulturalnej państw kontynentu azjatyckiego. Wakacje w Abu Dhabi, Dubaju, Fujairah czy Ras al Khaimah gwarantują perfekcyjną pogodę i udany wypoczynek. Kurorty turystyczne nad Zatoką Perską to idealny cel wakacyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zarówno dla wielbicieli słodkiego lenistwa i kąpieli słonecznych, jak i aktywnego wypoczynku. W praktycznie każdym ośrodku można się cieszyć licznymi udogodnieniami, takimi jak: restauracje, SPA, baseny czy siłownie. W cenie wyjazdu znajduje się również dostęp do sieci wi-fi oraz wyżywienie w wybranym pakiecie. Najbardziej atrakcyjne propozycje na wczasy w Zjedoczonych Emiratach Arabskich pojawiają się z dużym wyprzedzeniem – warto skorzystać z przedsezonowych promocji i cieszyć się niezapomnianymi wakacjami w najlepszej cenie.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Ważna informacja: Z dniem 31.03.2014r. zostaje wprowadzony podatek turystyczny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podatek będzie pobierany bezpośrednio od Klientów przy zakwaterowaniu lub wykwaterowaniu w hotelach. Poniżej tabelka z kwotami jakie będą pobierane, podane kwoty są w Dirhamach. Opłata jest pobierana za pokój, za noc i jest uzależniona od standardu hotelu, w jakim Klienci mieszkają.
 
Standard hotelu / opłata za pokój / za noc
Hotel o standardzie ***** - cena: 20 AED za noc
Hotel o standardzie **** - cena: 15 AED za noc
Hotel o standardzie *** - cena: 10 AED za noc
Hotel o standardzie ** - cena: 10 AED za noc

Wszystkie hotele w Dubaju przy zakwaterowaniu pobierają od gości DEPOZYT. Wysokość depozytu zależy od standardu hotelu, opcji wyżywienia. Kwota depozytu służyć ma pokryciu ewentualnych kosztów związanych z dodatkowymi usługami typu mini bar itp. Depozyt pobierany jest w gotówce w Euro lub USD, może być także w formie zablokowanej kwoty na koncie bankowym lub karcie kredytowej. Depozyt zostaje zwrócony po rozliczeniu ewentualnych rachunków hotelowych.
Opieka rezydenta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich: Klienci są objęci opieką polskojęzycznego rezydenta, u którego mogą zarezerwować wycieczki fakultatywne (odbywają się w języku angielskim lub polskim w przypadku uzbierania się większej grupy).

Wszystkie miejsca docelowe - Zjednoczone Emiraty Arabskie

Mapa - Zjednoczone Emiraty Arabskie


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Zjednoczone Emiraty Arabskie