Curaçao - wakacje

Curaçao to urokliwy, mały raj położony na ciepłych wodach Morza Karaibskiego, zachwycający nietkniętą, dziewiczą naturą. Swą sławą zdobył dzięki produkowanemu w tym regionie likierze o tej samej nazwie i niezwykle błękitnym kolorze. Wakacje na Curaçao pozwalająna leniwy wypoczynek i długie kąpiele słoneczne w niezwykłych okolicznościach przyrody.


Curaçao to mała wyspa leżąca w południowej części Morza Karaibskiego, niedaleko od wybrzeża Wenezueli. Wraz z Arubą i Bonaire wchodzi w skład Archipelagu Małych Antyli (terytorium zależne od Holandii). Płaska wysepka o gorącym, tropikalnym klimacie może pochwalić się pięknym, zadbanym wybrzeżem i ciepłą, turkusową wodą.

Głównym atutem Wysp Karaibskich w tym Curacao są rajskie plaże, z łagodnym zejściem do krystalicznie czystej i ciepłej wody. Najatrakcyjniejsze odcinki wybrzeża to: Blue Bay Beach– pełne miękkiego, niemal białego piasku oraz otoczone licznymi palmami Boca Santa Cruz, a także Caracasbaai z idealnymi warunkami do uprawiania różnorodnych sportów wodnych na wczasach na Curacao. Miłośników podwodnych głębin zachwyci niezwykłe oceanarium nad samym oceanem. Podczas nurkowania w tym obiekcie możesz karmić żółwie morskie, rekiny oraz tropikalne ryby we wszystkich kolorach tęczy.

Stolicą Curacao jest Willemstad, miasto to przez długi czas pełniło ważną rolę w handlu i międzynarodowym przewozie towarów. Dzięki urokliwym, kolorowym zabudowaniom znajdującym się na nabrzeżu otrzymał on miano „małego Amsterdamu”. To niezwykłe miejsce składa się z dwóch dzielnic – starszej części miasta Pundy i kulturowego centrum - Otrobandy. Równie ciekawym obiektem są leżące nieopodal jaskinie Hato, w których możemy podziwiać malowidła naskalne i petroglify sprzed setek lat.

Curaçao - kultura i obyczaje

Curaçao jest niezwykle różnorodne pod względem kulturowym i etnicznym, ocenia się że wyspę zamieszkuje ponad 40 różnych narodowości. Są to imigranci z takich miejsc jak: Afryka, Ameryka Południowa, Wyspy Karaibskie, a nawet Europa czy USA. Wszystkie zwyczaje i tradycje są wynikiem połączenia wpływów hiszpańskich oraz holenderskich z kulturą miejscowych Indian.
Najliczniejszą grupą wyznaniową na wyspie są chrześcijanie, większość z nich to katolicy, ale można tutaj także spotkać takie odłamy religijne jak: zielonoświątkowcy, protestanci, adwentyści czy Świadkowie Jehowy. Reszta obywateli to ateiści i drobne mniejszości religijne.
Językiem urzędowym język niderlandzki w dialekcie papiamento, będący połączeniem hiszpańskiego, portugalskiego, holenderskiego i angielskiego. Na wczasach na Curacao można także bez problemu porozumieć się po angielsku czy hiszpańsku.

Curaçao - kuchnia

Kuchnia na Curaçao to niezwykła fuzja smaków kreolskich z daniami kuchni europejskiej. Podstawą większości potraw są słodkie, soczyste owoce oraz świeże ryby. Na domowych stołach często można spotkać takie dania jak: Keshi Yena – faszerowany holenderski ser, pieczoną rybę z warzywami pisca den foil oraz varmoosh, czyli tłuczone ziemniaki z dodatkiem zielonych liści. Bardzo ciekawą z Curacao potrawą jest orientalny burger ze stekiem z rekina. Najpopularniejszym produktem powstającym na wyspie jest słynny niebieski likier Curaçao, wytwarzany ze skórek gorzkich pomarańczy.

Curaçao - wakacje dla aktywnych<

Na Curaçao możesz spróbować swoich sił w praktycznie wszystkich sportach wodnych. Ze względu na krystalicznie czystą i ciepłą wodę niezwykle popularne są tutaj nurkowanie i snorkeling. Znajdująca się w morskich głębinach niezwykła rafa koralowa, zwana Lasem Grzybów, zachwyci każdego wielbiciela podwodnych przestrzeni. Dobrym sposobem na poznanie wszystkich zakątków wyspy Curacaojest przejażdżka konna lub safari.

Curaçao - co warto kupić?

Niezwykłą pamiątką z rajskich wakacji na Curacao będą z pewnością wspaniałe, tradycyjne wyroby: piękna biżuteria, różnorodne tkaniny i rzeźby. Bardzo popularnymi zakupami na wyspie są kolorowe hamaki oraz słynny niebieski likier Curaçao.

Curaçao - pogoda

W klimacie karaibskim możemy wyróżnić dwie pory roku – suchą i deszczową. Antyle Holenderskie, do których należy Curaçao, są najbardziej słonecznymi wyspami w tym regionie, a lekkie opady występują jedynie w okresie październik-grudzień. Na wyspie Curacao możemy cieszyć się idealną pogodą przez cały rok, temperatura powietrza zwykle oscyluje w okolicach 25-30 stopni, a woda jest prawie tak samo ciepła.

Przydatne zwroty na Curacao

 • Danki - Dziękuję
 • Kon ta bai? - Jak się masz?
 • Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
 • Mi ke kome - Chcę jeść
 • Hopi bon - Bardzo dobry
 • Trankilo - Wszystko w porządku
 • Dikon - Dlaczego?
 • Awa - Woda
 • Kiko a pasa? - Co się stało?
 • Kuant′or′tin? - Która godzina?
 • Tur cos - Wszystko

Wakacje na Curaçao - warto?

Turyści przyjeżdżają na tę piękną wyspę ze względu na białe, piaszczyste plaże i niesamowite, rajskie krajobrazy. To idealne miejsce na długie kąpiele słoneczne i relaks z dala od turystycznego zgiełku. Nie brakuje tu komfortowych hoteli, ośrodków SPA, kasyn oraz innych atrakcji na Curacao przygotowanych z myślą o turystach. W ofercie Exim Tours znajdziesz wysokiej jakości hotele, położone nad samym brzegiem turkusowej wody, wyposażone w liczne udogodnienia, baseny i siłownie. W naszych propozycjach znajdziesz pozycje z różnorodnymi opcjami wyżywienia, możesz się zdecydować na wariant ze śniadaniami, pełnym wyżywieniem lub na popularne All Inclusive, dzięki któremu wszystkie przyjemności będą w cenie wycieczki na Curacao.

Wszystkie miejsca docelowe - Curacao