Aruba - wakacje

Aruba - One Happy Island - to perła Karaibów. Maleńka wysepka znana jest z rajskich plaż, niesamowitej ilości palm a także miejsc, po których przechadzają się flamingi. Niezwykła przyroda, pogoda i znakomite jedzenie dopełniają obrazu rajskich wakacji na Arubie.

 

Flamingi na Arubie spotyka się w dwóch miejscach: na wysepkach De Palm Island i na Renaissance Island. Renaissance Island to jedno z najpiękniejszych miejsc świata. Na wysepkę można dostać się wyłącznie motorówką. Turyści karmią tu flamingi i robią sobie z nimi bajeczne zdjęcia. Na całej wyspie Renaissance znajdują się dwie plaże, które dzielą ze sobą przestrzeń: Flamingo i Iguana Beach, gdzie można spotkać iguany. Także i te zwierzęta można karmić na plaży. Doświadczenie obcowania z karaibską przyrodą jest niezwykłe, wrażenia niezapomniane i zdecydowanie warto tu spędzić dzień podczas pobytu na Antylach. Lecz zwierzęta to nie jedyne atrakcje Renaissance Island. Można korzystać ze strefy snorkelingu, kortu tenisowego, siłowni i strefy spa. Jest też bar i restauracja.

 

Wczasy na Arubie - relaks na plaży

Plaża Palm Beach to zdecydowanie faworyt i ulubiona plaża dla tych, którzy wcześniej byli już na wycieczce na Arubie. 3,5 kilometrowa Palm Beach to wspaniały obraz ciągnącego się po horyzont białego piasku, ciepłego, karaibskiego morza i setek zielonych palm. To właśnie tu znalazły miejsce najlepsze hotele wyspy, restauracje i sklepiki. 

Druga najpopularniejsza plaża na Arubie oraz trzecia najpiękniejsza plaża świata - wg. TripAdvisor - to Eagle Beach. Kwarcowy piasek tej plaży nawet jak na Arubę jest szczególnie miękki i biały. 

Północno-zachodnia część wyspy i kamienista Malmok Beach nie przyciąga chętnych do opalania. Leżąca obok Tres Trapi - nazwana tak od schodków skalnych, po których schodzi się do wody - plaża jest miejscem do nurkowania i snorkelingu. Woda jest tu bardzo przejrzysta, a główną atrakcją są pływające żółwie. Nieopodal Malmok Beach na dnie morza leży wrak statku Baboo - gwóźdź programu wycieczek nurkowych i snorkelingowych. Na północ od tego miejsca leży ulubione miejsce nurkowe wyspy, pełne ławic kolorowych rybek.

Baby Beach to najlepsze miejsce dla dzieci i rodzin. Płytka woda jest tu spokojna, bo skały oddzielające plażę od  morza rozbijają fale w spokojną toń. Na Baby Beach zaczyna się zwykle naukę snorkelingu, bo na płytkiej wodzie każdy bez obaw podziwia kolorowe rybki i tylko nieco głębiej majestatyczne żółwie morskie.

Surfside Beach leży tuż obok od lotniska, co sprawia, że można tu spotkać wielbicieli podziwiania samolotów. To popularna plaża, porośnięta lokalnymi drzewami, które dają schronienie przed słońcem. Plażę tę szczególnie lubią dzieci, gdyż w morzu jest pływający park wodny. Dla dorosłych przewidziano bary, restauracje i Surfside Beach Bar.

 

Aruba - podróże na egzotyczną wyspę

Aruba to wulkaniczna wyspa, tworząca wraz z Bonaire i Curacao Archipelag ABC, czyli Archipelag Małych Antyli, będący autonomicznym terytorium Holandii. Leży ona na południu Morza Karaibskiego, niedaleko wybrzeży Ameryki Południowej. Sercem wyspy jest zaprojektowana w kolorowym, holenderskim stylu niezwykle urokliwa stolica Oranjestad.

Podłoże tworzą skały wapienne, krajobraz nizinny, a roślinność surowa i uboga. Łatwo tu spotkać aloes, który ma bogate zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Są też różne gatunki kaktusów. Egzotyczne ptaki i zwierzęta to głównie pelikany i flamingi karmazynowe, a także wiele gatunków jaszczurek: iguany, gekony, kameleony.

Kultura i obyczaje Aruby

Aruba, podobnie jak dwie inne wyspy Antyli Holenderskich, jest bardzo zróżnicowana pod względem narodowościowym i kulturowym. Większość obywateli, bo prawie 80 % to kreole – rodowici mieszkańcy tego regionu. Spotkać można tutaj także Latynosów, Holendrów, Filipińczyków, a nawet Chińczyków i inne mniejszości narodowe.

Ponad 80 % mieszkańców wyspy jest chrześcijanami wyznania katolickiego. Mniejszości religijne to przede wszystkim: protestanci i zielonoświątkowcy, ale również Świadkowie Jehowy, osoby praktykujące wierzenia plemienne i te nie identyfikujące się z żadną religią.

Podobnie jak na innych wyspach tego regionu dominującym językiem jest język niderlandzki w dialekcie papiamento. W stałym użyciu jest również hiszpański. Na wakacjach na Arubie w hotelach i kurortach turystycznych bez problemu można porozumieć się po angielsku.

Kuchnia - jak smakują wczasy na Arubie?

Kuchnia Aruby to połączenie klasycznych smaków kreolskich opartych o słodkie owoce oraz świeże ryby i owoce morza z wpływami z całego świata, przede wszystkim z kuchni holenderskiej. Na wyspie niezwykle dobrze rozwinęły się uprawy sorgo, agawy i orzeszków ziemnych oraz aloesu, które w połączeniu z lokalną koziną i baraniną są podstawą wielu dań. Popularnymi potrawami są nadziewany ser holenderki, pieczone ryby i marynowane krewetki. Na Arubie produkuje się także unikatową wodę mineralną Balashi, która jest filtrowana za pomocą skał koralowych, co daje jej niepowtarzalny i niespotykany smak.

Aruba - wakacje dla aktywnych

Wspaniała pogoda i ciepła, przejrzysta woda to wymarzone warunki do uprawiania niemal wszystkich sportów wodnych. Bardzo popularne są: żeglowanie, windsurfing oraz kitesurfing, a także nurkowanie i obserwacja wraków zatopionych statków. Dużą atrakcją jest podziwianie podwodnych głębin z wnętrza łodzi ze szklanym dnem. Kto się znudzi wodą, na lądzie może wziąć udział w safari, pełnym zachwycających krajobrazów albo wybrać się na wycieczkę konną lub pieszą po wyspie.

Co warto kupić na wycieczce na Arubę?

Cudownym zakupem podczas rajskich wakacji na wyspie Aruba będą wyroby z lokalnie uprawianego aloesu, różnorodne kosmetyki mają silne działania nawilżające i łagodzące oraz przyjemny, delikatny zapach. Bardzo popularnym zakupem z wycieczki po Arubie są tablice rejestracyjne, które w tym regionie wymieniane są co roku!

Pogoda na wakacje na Arubie

Na Arubie panuje klimat suchy podzwrotnikowy, to najbardziej słoneczna ze wszystkich karaibskich wysp. Praktycznie przez cały rok temperatura sięga niemal 30 stopni, a różnica między porami roku jest niezauważalna. Woda jest tylko kilka stopni chłodniejsza od powietrza, co pozwala na przyjemne kąpiele. Warto również wspomnieć, że Archipelag Małych Antyli leży w bezpiecznej odległości od rejonów występowania huraganów.

Przydatne zwroty

Danki - Dziękuję
Kon ta bai? - Jak się masz?
Unda mi por kome kuminda krioyo?- Gdzie mogę zjeść kreolskie jedzenie?
Mi ke kome - Chcę jeść
Hopi bon - Bardzo dobry
Trankilo - Wszystko w porządku
Dikon - Dlaczego?
Awa - Woda
Tur cos - Wszystko
Kiko a pasa? - Co się stało?
Kuant′or′tin? - Która godzina?

Dlaczego Aruba? Wakacje dla każdego

Aruba to idealne miejsce na relaks i kąpiele słoneczne w niezwykłych okolicznościach natury. Wyspa jest wyposażona w najwyższej klasy hotele, liczne puby, restauracje i kluby, a życie tętni tutaj całą dobę. Wycieczka na Arubę to odpowiednia decyzja dla osób poszukujących najwyższej jakości w atrakcyjnej cenie. Znajdują się tutaj zarówno urokliwe, prywatne zakątki dla osób poszukujących ciszy i relaksu, jak i luksusowe kurorty pełne atrakcji i licznych udogodnień, w tym baseny, siłownie czy SPA. Na stronie EximTours znajdziesz oferty na wakacje na Arubie. Wczasy warto rezerwować z wyprzedzeniem, wtedy cena jest najatrakcyjniejsza, a liczne benefity gwarancje pozwolą bez problemu dostosować ofertę do Twoich wymagań. Szczególnie polecana jest opcja wyjazdu All Inclusive, która pozwala na to by cieszyć się wakacjami bez dodatkowych kosztów. 

Wszystkie miejsca docelowe - Aruba

Mapa - Aruba


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Aruba