Cypr Północny

Sprawdź nasze oferty wakacji na Cyprze Północnym!

Ładowanie...

Cypr Północny – wakacje

Cypr Północny to część wyspy pretendująca do miana odrębnego kraju. Turyści coraz chętniej decydują się na podróż w te rejony. Wakacje na Cyprze Północnym zapewniają bowiem możliwość zwiedzania niezwykle ciekawych zabytków.

Cypr Północny (formalnie Turecka Republika Cypru Północnego) jest samozwańczym państwem na północy Cypru. Ogłosiło ono niepodległość w 1983 roku, po latach sporów między greckimi Cypryjczykami i Turkami. Choć kraj ten zajmuje dziś aż 40% wyspy, za odrębne państwo uznawany jest jedynie przez Turcję.

Toczący się przez lata konflikt sprawił, że ten rejon nie był polecanym kierunkiem podróży. Obecnie wycieczki na Cypr Północny zyskują jednak coraz większą popularność, kusząc turystów różnorodnymi atrakcjami. Co ważne, mimo niestabilnej sytuacji politycznej wjazd do kraju nie jest szczególnie utrudniony – w przypadku Cypru Północnego paszport nie jest dokumentem wymaganym, w związku z czym wystarczy legitymować się dowodem osobistym.
Kyrenia, Cypr Północny

Kyrenia

Salamina, Cypr Północny

Salamina

6 powodów, dla których warto spędzić wakacje na Cyprze Północnym

Wypoczynek nad wodą

Fantastyczna pogoda ze słońcem przez aż 320 dni w roku i 200 km złotych plaż z krystalicznie czystą wodą.

Bioróżnorodność 

Jako jeden z najmniej zanieczyszczonych obszarów Morza Śródziemnego, Cypr Północny obfituje w różnorodność biologiczną. Znajdziemy tam 26 gatunków endemicznych orchidei, tulipany cypryjskie, dzikie osły, orki, żółwie i prawie 300 gatunków ptaków wędrownych.

Autentyczność

Ponieważ Cypr Północny nie jest częścią Unii Europejskiej, nie znajdziesz tu dużych kurortów i znanych sieci sklepów, ale niezależne mniejsze hotele i (jak dotąd) niezagospodarowane wybrzeże z pięknymi widokami.

Aktywności

Ekoturystyka, obserwacja ptaków, jazda na rowerze, trekking i oczywiście szeroki wybór sportów wodnych.

Rozrywka

Mimo że spokojniejszy niż południe, Cypr Północny tętni życiem dla tych, którzy lubią rozrywkę, życie nocne, bary i kasyna.

Kuchnia

Zdrowe, świeże i doskonale przyprawione potrawy, w tym najlepsze dania kuchni śródziemnomorskiej.

Kultura i obyczaje

Wybierając się na wakacje na Cypr Północny, należy pamiętać, że tereny te zajmowane są głównie przez Turków. Przejawia się to w panującej tam religii – dominującym wyznaniem jest islam. Podczas pobytu w kraju można więc usłyszeć charakterystyczny głos muezina wzywającego wiernych na modlitwę, a także zobaczyć wiele meczetów. Część z nich była niegdyś kościołami, które zostały przekształcone na świątynie muzułmańskie.

Podczas wycieczki na Cypr Północny można również zobaczyć jeden z występów przybliżających folklor tego miejsca. Odbywają się one często w Kyrenii oraz Famaguście. Oprócz tego ciekawym wydarzeniem jest święto żniw w Mesaorii.

Wyjeżdżając na wycieczkę na Cypr Północny, należy pamiętać, że językiem urzędowym jest tam język turecki. W tym rejonie można się jednak porozumieć również po grecku lub po angielsku. Ciekawostką związaną z wyspą jest także to, że obowiązuje tam ruch lewostronny.

Dla aktywnych

Atrakcje Cypru Północnego to nie tylko plaże i zabytki, dzięki czemu turyści, pragnący aktywnie spędzać wolny czas również będą usatysfakcjonowani. W tureckiej części wyspy istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Najpopularniejsze dyscypliny to windsurfing, żeglarstwo, jazda na nartach i skuterach wodnych, a także nurkowanie. Można również uprawiać pieszą turystyką, a w rejonach gór – kolarstwo górskie.

Co warto kupić?

Ceny na Cyprze Północnym są bardzo zbliżone do tych, które obowiązują w greckiej części wyspy. Choć w przypadku pamiątek mogą być stosunkowo wysokie, warto przywieźć ze sobą kilka suwenirów.
Przebywając na wczasach na Cyprze Północnym, bez trudu można natknąć się na sklepy sprzedające tureckie obuwie wykonane z koziej skóry. Warto też zwrócić uwagę na tradycyjne zabawki oraz koszyki wyplatane z wikliny. Dobrym zakupem będą również artykuły spożywcze, zwłaszcza ser halloumi.

Dlaczego Cypr Północny?

Cypr Północny to państwo, które w zasadzie nie istnieje. Już sam ten fakt przyciąga do niego wielu turystów z całego świata. Urlop w tym niezwykłym miejscu oferuje także wiele atrakcji. Zwiedzanie Cypru Północnego może stanowić fascynującą podróż do przeszłości, a także szansę na poznanie skomplikowanych relacji turecko-greckich. Poza tym w tym regionie wyspy praktycznie przez cały rok można liczyć na doskonałą pogodę, co zachęca do korzystania z uroków miejscowych plaż i kąpielisk.

Należy także dodać, że turystyczna infrastruktura Cypru Północnego jest świetnie rozwinięta. Dzięki temu, przybysze z zagranicy mogą odpoczywać w dobrych warunkach i korzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak dostęp do basenów czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

 

Cypr Północny – najczęściej zadawane pytania

Czy warto jechać na Cypr Północny?
Czym się różni Cypr Północny od Południowego?
Czy na Cyprze Północnym jest bezpiecznie?
Czy Polska uznaje Cypr Północny?
Czy na Cypr Północny trzeba mieć paszport?
Czy Cypr Północny to Turcja?

Obszar w miejscu docelowym - Cypr Północny

Mapa - Cypr Północny

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Cypr Północny