Malta - wakacje

Malta to zawieszone między włoską Sycylią i Afryką Starożytne państwo - miasto. Republika z najlepszym klimatem na świecie. Stolica państwa - La Valetta to najsłoneczniejsza miejscowość Europy. Zabytki Malty starsze od piramid egipskich, dzika przyroda i cudowne jedzenie sprawiają, że wakacje na Malcie dają poczuć to, co w życiu najlepsze.


Strome, wąskie uliczki zakończone błękitem ciepłych fal morza i złoty kolor kamienic tworzą romantyczną atmosferę. Podczas wyjazdu na Maltę cieszą kolorowe balkony i ozdobnie rzeźbione drzwi. Domy mają tu miodowy kolor, własne nazwy i swoich patronów, bo często się zdarza, że nie mają numerów. Malta zachwyca architekturą. Sama wyspa jest tak mała, że na zwiedzanie Malty, każdego z jej zakątków wystarczy tylko jeden dzień.

Malta - co zobaczyć? Atrakcje turystyczne

Najważniejszą częścią wyspy Malty jest jej stolica - La Valletta. Miasto położone na skalistym półwyspie Sceberras zaprojektował Francesco Laparelli - uczeń Michała Anioła. Otaczają je forty, bastiony i fosa. Wpisana na listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO ze swoimi 320 zabytkami stolica Malty La Valetta jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów historycznych na świecie.

Odwiedzając Maltę warto zwiedzić w stolicy Pałac Wielkich Mistrzów - dawną siedzibę rycerzy Zakonu Maltańskiego. Zakon wybudował tu również katedrę św. Jana Chrzciciela. Surowy na zewnątrz kościół w środku skrywa marmurową posadzkę zrobioną z płyt nagrobnych biskupów i zakonników-rycerzy, bogato zdobione, barokowe sklepienia i dzieła malarskie Caravaggio. Wśród obrazów jest także i ten najsłynniejszy: ścięcie św. Jana Chrzciciela, z 1608 roku.


Gozo jest drugą po Malcie wyspą archipelagu maltańskiego i legendarnym miejscem, gdzie w skalnej grocie nimfa Kalipso więziła Odyseusza. Na wschodzie wyspy leży zbudowana około 5800 lat temu i starsza niż egipskie piramidy Ggantija. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury świątynia to jedna z najstarszych megalitycznych budowli na świecie.


Mediterraneo Marine Park - morski park rozrywki na Malcie, słynący z pokazów z delfinami, morskimi lwami i papugami. Za dodatkową opłatą można dotykać zwierząt, a nawet popływać z delfinami. W skład Parku wchodzi również duże, morskie Akwarium. Szczególne wrażenie robi tunel, w którym ponad głowami zwiedzających pływają rekiny i płaszczki. Tuż obok zbudowano Splash and Fun Park - wodny plac zabaw dla dzieci w stylu podmorskich głębin i tereny do biegania.


Stolicą wyspy Gozo jest miasteczko Victoria. Warto obejrzeć wzniesioną na wzgórzu cytadelę. Dawniej chroniła mieszkańców przed pirackimi atakami, dzisiaj jest miejscem widokowym i muzeum. W mieście warto zwiedzić również  Bazylikę św. Jerzego, kościoła Najświętszej Marii Panny i kościoła św. Franciszka. Na 67 km² całej powierzchni wyspy Gozo zmieściło się 50 kościołów, w tym wiele wyjątkowych - jak np. kościół z trzecią największą w Europie kopułą.


Uliczki dolnych i górnych ogrodów Barraka - fragment Bastionu św. Piotra i Pawła - to kolejne wspaniałe miejsce wycieczek na Malcie. Ogrody zbudowano jako miejsce odpoczynku rzymskich żołnierzy, z widokiem na Grand Harbour i fort St. Angelo. Obydwa ogrody są doskonałym punktem obserwacyjnym Trzech Miast: Cospicua, Vittoriosa oraz Senglea.


Na wyspie Malcie warto zwiedzić historyczną stolicę wyspy Mdinę. Zwaną „Cichym Miastem” siedzibę najbogatszych rodów maltańskich zbudowali Fenicjanie, a historia tego miejsca sięga roku 700 p.n.e. W roku 60 n.e. mieszkał tu apostoł Paweł z Tarsu. Architektura Mdiny łączy w sobie normańskie średniowiecze i ozdobny barok. W wąskich uliczkach błyszczą detale: ozdobne kołatki u drzwi, latarnie, kunsztowne portale i drewniane wykusze. Ciekawostka o Malcie: urok miejsca sprawia, że Mdina bywa planem filmowym, np. dla scen filmu "Gladiator" Ridleya Scotta. Turyści Malty przemierzają wąziutkie uliczki miasta pieszo albo dorożką. Nawet w największy upał wysokie mury kamienic dają chłód sprzyjający zwiedzaniu Malty. Z leżących na wzgórzu murów obronnych osady można podziwiać wspaniałą panoramę wyspy i jej niezwykłe kolory.


Wielbicieli słonecznych kąpieli, leniwego relaksu i wypoczynku na Malcie będą cieszyć duże i dobrze przygotowane plaże. Kamieniste i piaszczyste - na równi oferują zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wiele z nich zostało oznaczonych „Błękitną Flagą”, symbolem najwyższych standardów ekologicznych i dobrego zagospodarowania.


Najpopularniejszymi odcinkami wybrzeża są: otoczona bujną roślinnością Paradise Bay oraz Golden Bay ze złotym, miękkim piaskiem. Kawiarnie, restauracje i bary działają przy wszystkich plażach, a pobliskie wypożyczalnie oferują obfitość parasoli, leżaków i sprzętu do sportów wodnych. Można tu pożyczyć zestaw do nurkowania, deskę surfingową albo rower wodny lub kajak. Wypożyczoną motorówką warto się wybrać na wycieczkę po Malcie połączoną z podziwianiem wyspy od strony morza.


Jadąc na Maltę warto odwiedzić również: Anchor Bay, znaną z filmu „Popeye”, i wioskę "Popeye Village", złożoną z drewnianych domków. Zbudowana w 1980 roku na potrzeby producenta filmu, dziś jest muzeum i miejscem rozrywek dla rodzin spędzających wakacje na Malcie. Położona w pobliżu miejscowości Mellieħa Ghadira Bay jest najdłuższą piaszczystą plażą na Malcie. Archipelag Wysp Maltańskich złożony jest m.in. z wyspGozo, Comino, Wyspy św. Pawła, Cominotto i Fifla. Z Malty łatwo jest się wybrać z wycieczką na odległą o 80 km. kolejną wyspę - Sycylię.


Atrakcją Malty dla rodzin z dziećmi jest zwiedzanie miast w miniaturowych, turystycznych pociągach. Kolorowe wagoniki kursują po Bugibbie, Valettcie i Rabat. Podróż ciuchcią to szansa na chwilę odpoczynku, okazja na obejrzenie największych atrakcji w mieście i radość dla najmłodszych. 

Malta - kultura i religia

Lata panowania Fenicjan, Greków, Rzymian, Arabów, Francuzów i Anglików odcisnęły tu swoje piętno. Maltańczycy to ludzie pozytywnie nastawieni do świata. Kojarzeni są z działalnością charytatywną za sprawą zakonu maltańskiego, którego symbol Czerwony Krzyż - symbol niesienia pomocy. Większość mieszkańców Malty to chrześcijanie wyznania katolickiego. Na wyspie działa 359 kościołów i 80 parafii.
Językami urzędowymi Malty są: język angielski i maltański, porozumieć się można także po włosku i francusku

Malta - jedzenie i kuchnia

Kuchnia maltańska jest fuzją wpływów brytyjskich i śródziemnomorskiego stylu jedzenia, ze szczególnym wpływem Sycylii. Jedzenie na Malcie jest na chrupiących warzywach, aromatycznych ziołach i owocach morza. Najpopularniejszą przekąską jest Ftira – sycąca kanapka z sosem pomidorowym i aromatycznym nadzieniem. Najbardziej poszukiwanym daniem na Malcie jest potrawa z królika w czerwonym winie, zwana Fenek, dobrą sławą cieszy się również zapiekanka makaronowa Timpana. Słodycze maltańskie to na przykład kannoli: nadziewane serem ricotta lub kremem czekoladowym, okrągłe precle z figami.

Malta - wakacje dla aktywnych

Wyspa jest rajem dla nurków. Czysta, ciepła woda w morzu pozwala dobrze obserwować podwodny świat. Malta jest też dobrym miejscem do uprawiania innych sportów wodnych – surfingu, kitesurfingu czy żeglowania. Spacery skalistym brzegiem klifu Dingli na wschody i zachody słońca sprawiają, że wakacje na Malcie stają się niezapomniane.

Malta - co warto kupić?

Powodzeniem cieszą się repliki zabytkowych kołatek do drzwi. Wspaniałą pamiątką z Malty są przedmioty z kolorowego, dmuchanego szkła.

Cola z Malty ma gorzko-słodki smak i nazywa się Kinnie. Wspólnie z lokalnym jasnym piwem Cisk są ikonami Malty. Co warto kupić na Malcie? Można skusić się na likier z opuncji, aromatyczną oliwę, kapary i butelkę czerwonego wina.  Maltańskie koronki znane są od XVI n w. Bizzilla - tradycyjna ​​koronka z jedwabnych nnici powstaje w Ta’ Qali na Malcie oraz Ta’ nDbiegi na Gozo. Można wybierać wśród obrusów, serwet, chust, chusteczek, bluzek, sukienek, a nawet parasoli.

Malta - pogoda

Stolica Valletta jest najbardziej słonecznym miejscem w Europie. Od czerwca do końca października na Malcie temperatury sięgają tu 30 stopni. Na Malcie 300 dni w ciągu roku jest słonecznych, w sezonie opady właściwie nie występują.

Przydatne zwroty po maltańsku

  •     Tak - Iva

  •     Nie - Le

  •     Dzień dobry - Il-gurnata t-tajba

  •     Do widzenia - Sahha

  •     Proszę - Jekk joghgbok

  •     Dziękuję - Grazzi

  •     Przepraszam - Skuzi

Dlaczego Malta na wakacje?

Malta to perfekcyjne miejsce na wakacje o każdej porze roku. W ofercie Exim Tours znajdują się urokliwe kwatery w tradycyjnej zabudowie, hotele na uboczu oraz ekskluzywne kompleksy dla najbardziej wymagających gości. Dostępne są wycieczki fakultatywne po Malcie, wśród których jest podróż na Sycylię i Gozo. Warto korzystać z pakietów: All Inclusive w rozpiętości od 2 do 5*, a także z przedsezonowych zniżek. Jesień, zima i wczesna wiosna to czas najlepszych wakacyjnych propozycji wycieczek na Maltę z niemal wszystkich lotnisk krajowych i wielu lotnisk zagranicznych.


WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Wszystkie miejsca docelowe - Malta

Mapa - Malta


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Malta