- Biuro podróży EXIM tours
- Austria
Austria - wyjazd na ferie
Austria zwana jest stolicą sportów zimowych. Ponad połowa jej terytorium leży w Alpach, a jego znaczną część stanowią parki narodowe. Największym skarbem Austrii są doskonale utrzymane trasy narciarskie i idealne warunki pogodowe. Republika Austrii to idealny kierunek dla wszystkich, którzy po prostu kochają naturę, górskie krajobrazy oraz klimatyczne, pełne zabytków miasta.
Warto odpocząć w jednej z górskich miejscowości, bo trudno o lepsze okoliczności do zimowego szaleństwa: idealne warunki śniegowe, nowoczesna infrastruktura narciarska i perfekcyjnie przygotowane trasy narciarskie przyciągają turystów. Biały puch jest tu tak wspaniały, że aż sam zaprasza do zabawy. Szalone zjazdy na nartach i beztroskie rajdy na snowboardzie sprawiają, że urlop w Austrii daje poczucie wolności i prawdziwą radość.
O każdej porze roku Austria - na ferie i na wakacje - inspiruje i zaciekawia. Salzburg i Wiedeń - jeszcze niedawno główne stolice europejskiej kultury - to miejsca, w których można zwiedzić warowne zamki, wspaniałe pałace i muzea. Charakterystyczna jest architektura miast i miasteczek Austrii. Są i starożytne miejsca, w których zachowały się ruiny rzymskich osad z I - V w. n.e. W Magdalensbergu dziś można napotkać pozostałości wyprzedzającej czasy rzymskie kultury celtyckiej.
Styl romański przyniósł tu ze sobą niemal wyłącznie kościoły. Rozkwit tej epoki łączy się z okresem panowania Babenbergów. Średniowieczne katedry i opactwa tego czasu mają grube mury, gęsto rozmieszczone kolumny i masywne łuki, ozdabiane płaskorzeźbami. Charakterystyczne przykłady stylu romańskiego to dziś np. katedra w Gurk (Karyntia), gdzie można podziwiać zarówno bryłę budowli, jak i jej rzeźby i freski oraz Schloss Porcia - zamek w Spittal an der Drau.
Gotyk w Austrii to głównie wpływy stylów obowiązujących we Francji. Jego rozkwit to XIII-XVI w., a u władzy słynna dynastia Habsburgów. To ta epoka odcisnęła największe piętno na stylu architektonicznym Austrii. Cieńsze ściany, wyższe i smuklejsze kolumny, duże okna z witrażami - oto główne zdobycze technologiczne epoki. Perłą jest katedra św. Stefana. Ta wzniesiona w Wiedniu monstrualna budowla o trzech równych nawach jest typowym przedstawicielem austriackiego gotyku.
Świeckie budynki tego okresu to Goldenes Dachl - symbol Innsbrucka, z dachem ozdobionym 2657 pozłacanymi miedzianymi płytkami, wykonany na cześć cesarza Maksymiliana I, z okazji jego ślubu z Biancą Marią Sforzą; Komesserhaus w Bruck an der Mur i Brummerlhaus w Steyr - najlepiej zachowany średniowieczny świecki budynek Austrii, którego najstarsza część pamięta XIII wiek.
Urodzony w Graz architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach był prekursorem baroku w Austrii. Wzorował się na stylu włoskim, stawiającym na obfitość zdobień. Najwspanialsze zabytki baroku w Austrii to kościół kolegialny Kollegien-kirche w Salzburgu, Karlkirche w Wiedniu, opactwo benedyktynów Stift Melk w Dolnej Austrii i Belweder w Wiedniu.
Wśród uliczek i kawiarni Wiednia wciąż czuć magiczną atmosferę, w której Klimt - twórca Secesji i koneser tego, co życie czyni pięknym - znalazł inspirację i swoją twórczą wolność. Mozart znajdował swe natchnienie na uliczkach Salzburga. Aby otworzyć umysł na nowe koncepcje, Zygmunt Freud praktykował wędrówki po austriackich Alpach.
Położone w Vöcklabruck jezioro Attersee od stuleci było i jest miejscem powstawania genialnych dzieł artystów, malarzy i kompozytorów. To właśnie tu pędzel Gustava Klimta przenosił na płótno słynne dziś pejzaże. Największy z symfoników - Gustav Mahler - nad brzegiem jeziora pracował nad symfoniami. Ten największy zbiornik rekreacyjny w okolicach Salzburga każdej wiosny i jesieni jest mekką miłośników nurkowania.
Podczas zimowego urlopu w Austrii warto odwiedzić rejon Styrii, Tyrol, Ziemię Salzburską czy Górną Austrię. Mnóstwo tu kameralnych miejscowości turystycznych, ośrodków narciarskich i miejsc do uprawiania wszelkich sportów zimowych.
Z górskich miejscowości na szczególną uwagę osób planujących podróż do Austrii zasługuje właśnie romantyczny Salzburg, wraz ze wznoszącą się nad nim twierdzą Hohensalzburg oraz otoczony pasmami wysokich gór Innsbruck.
Naprawdę piękna jest zdecydowana większość małych miasteczek i wsi położonych u podnóża majestatycznych Alp. Perłą wśród uroczych, małych miejscowości jest Hallstatt – wieś z prawdopodobnie najpiękniejszym widokiem w całych austriackich Alpach.
Pasjonaci sportów zimowych na wyjeździe w Austrii znajdą radość w jednym ze słynnych na cały świat austriackich ośrodków narciarskich: Mayrhofen, Ski Arlberg czy Serfaus-Fiss-Ladis.
Austria - kultura i obyczaje
Ważnym elementem kultury Austrii jest muzyka klasyczna. Kraj ten jest miejscem urodzenia jednego z najsłynniejszych kompozytorów na świecie – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ogromną sławą poszczycić się może także Opera Wiedeńska, Wiedeński Chór Chłopięcy oraz orkiestra Wiener Philharmoniker. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie tu powstała słynna kolęda „Cicha noc”.
Kultura Austrii jest bardzo silnie związana z Alpami. Niegdyś to właśnie na ich zboczach kwitł handel, rozwijało się rolnictwo i hodowla bydła. Pozostałością tych czasów są chociażby takie miejsca jak Großglockner Hochalpenstraße – najstarszy szlak transportowy w całym paśmie Alp.
Współcześnie góry stanowią także najważniejszy ośrodek turystyczny. Gości przyciągają na wyjazd do Austrii nie tylko krajobrazy i jedne z najlepszych ośrodków narciarskich świata, ale i towarzyszące im liczne atrakcje. W okresie bożonarodzeniowym w większości austriackich miast odbywają się jarmarki świąteczne. Austriackie jarmarki odznaczają się niepowtarzalną atmosferą, wprowadzającą w magiczny klimat świąt. Na jarmarku można kupić lokalne specjały, spróbować tradycyjnej kuchni austriackiej, znaleźć niebanalny prezent “na gwiazdkę” i podziwiać regionalną sztukę. Za najpopularniejszy i największy jarmark uznaje się ten odbywający się w Innsbrucku.
W lutym zaś ulicami miast i miasteczek - w szczególności tych położonych w Tyrolu - przechodzą “diabelskie parady”. Te mroczne korowody, stworzone przez mieszkańców przebranych za diabły i inne potwory według tradycji mają symbolizować zmagania wiosny z zimą.
Kuchnia austriacka
Kuchnia austriacka to połączenie tradycji wywodzącej się z czasów dawnych Austro - Węgier, z częściowymi wpływami kuchni czeskiej, żydowskiej i włoskiej. Każdy rejon kraju charakteryzuje nieco inna odmiana kuchni, inne są też dania regionalne a wszystkie warte wypróbowania podczas wycieczki do Austrii.
Najpopularniejszym ośrodkiem kulinarnym jest Wiedeń, a kuchnia wiedeńska znana jest w całym świecie. Do jej najsłynniejszych dań należą schnitzel - kotlet z cielęciny w panierce z bułki tartej, podawany z plasterkiem cytryny, beuschel - potrawka z płucek i serc cielęcych, sałatka ziemniaczana i gulasze.
Kuchnia austriacka słynie także z ciast, takich jak strudel - czyli ciasto „makaronowe” z jabłkami, czy wiedeński kipferl - rogalik w kształcie półksiężyca, symbol osmańskiego oblężenia Wiednia, zwany dziś "dziadkiem croissanta".
Austria - wyjazd dla aktywnych
Austria to raj dla tych, którzy wolny czas lubią spędzać aktywnie. W okolicach grudnia Austria zamienia się w prawdziwą krainę sportów zimowych: narciarstwa, snowboardu, saneczkarstwa, nart biegowych i skoków narciarskich. Ferie w Austrii zazwyczaj spędza się w malowniczym miasteczku, w jednym z licznych ośrodków narciarskich.
Austria - pamiątki. Co warto kupić?
Luksusowy prezent z Wiednia to szkło ze sklepu Lobmeyr, od producenta szklanek i żyrandoli, który od 1823 roku swoje produkty dostarczał cesarzowi. Niezłym i nie tak drogim pomysłem jest biżuteria z kryształów Swarovskiego. Ta Austriacka firma od 1895 roku jest producentem szkła z Wattens. Co kupić w Austrii dla smakoszy? Do sałatek, na zimno - Kürbiskernöl - olej z suszonych pestek dyni, tłoczony na zimno, wyrabiany w Styrii od 1735 r. Z wyjazdu do Austrii w Tyrolu koniecznie trzeba przywieźć grawerowane dla turystów, charakterystyczne krowie dzwonki, które gospodarze wieszają tu na szyjach swoich zwierząt. Alkohol to zawsze jest dobry pomysł na pamiątkę z Austrii a najpopularniejszy jest tu ten lokalny, 80 % rum Stroh 80, wytwarzany z trzciny cukrowej. Marka z Klagenfurt ma swój początek w roku 1832. Dla narciarzy spędzających ferie w Austrii doskonała jest mieszanka herbaty z Stroh Jagertee - rum, przyprawy, zioła i czarna herbata. Doskonałe jest także szlachetne, lokalne wino. Ślady winorośli uprawianej w winnicach Austrii datowane są na ok. 700 r. p.n.e. Większość upraw to białe szczepy, wśród z nich ta najsłynniejsza ‘Grüner Veltliner’, dająca lekkie, owocowe wino. Dobrą pamiątką z Austrii będą też słodycze. Mozartkugeln - narodowe pralinki czekoladowe powstały w roku 1890, w cukierni Paula Fursta w Salzburgu. Mleczna czekolada, marcepan i nugat uformowane w okrągłą pralinkę i zapakowane w folię z niebieskim nadrukiem to legendarna pralinka, do dziś ręcznie wytwarzana i sprzedawana w Salzburskiej cukierni Fursta.
Z gór Austrii warto przywieźć wyroby regionalne, tradycyjne stroje tyrolskie lub charakterystyczne austriackie nakrycia głowy. Dzieciom na pewno spodobają się maskotki przypominające alpejskich mieszkańców: świstaki, kozice czy niedźwiedzie.
Austria - pogoda
Klimat Austrii nie różni się od tego panującego w Polsce. Austria ma charakterystyczne i wyraźne cztery pory roku. Temperatury w Austrii są niższe niż w Polsce. Zimy są długie i srogie, a śnieg utrzymuje się tu znacznie dłużej, dzięki czemu Austria na narty to świetny wybór. Lata są wprawdzie słoneczne i ciepłe, ale rzadko bywają upalne.
Przydatne zwroty po niemiecku
dzień dobry – Guten Morgen
do widzenia – Auf Wiedersehen
dziękuję (bardzo) – danke (sehr)
proszę – bitte
przepraszam – entschuldigen Sie (prośba), Entschuldigung
ile to kosztuje? – wie viel kostet es?
gdzie jest… – Wo ist…
stacja kolejowa – Bahnhof
lotnisko – Flughafen
bilet – Fahrkarte
Dlaczego wycieczka do Austrii?
Austria leży stosunkowo blisko Polski, jednak różni się znacząco kulturą, kuchnią i obyczajami. Zupełnie inne są jej krajobrazy. Surowa, górska natura, pokryte białym puchem stoki nad klimatycznymi górskimi miejscowościami sprawiają, że Austria na ferie jest prawdziwym rajem dla miłośników górskiej turystyki i sportów zimowych.
Austria to stosunkowo niewielki kraj położony w Europie Środkowej. Graniczy z ośmioma krajami: Niemcami, Czechami, Włochami, Węgrami, Słowenią, Szwajcarią, Słowacją i małym państewkiem Liechtenstein. Językiem narodowym Austriaków jest niemiecki.
WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych