Seszele wakacje

Seszele kojarzą się z egzotyką i wspaniałymi widokami. Pobyt na wyspach umożliwia podziwianie bajecznych zatok, unikatowych wybrzeży, a także zachwycającej fauny i flory. Wakacje na Seszelach są więc doskonałą propozycją dla turystów, którzy spragnieni są kontaktu z tropikalną naturą.
 
Na Seszele składa się aż 1115 wysp, z czego większość to wyspy wulkaniczne i koralowe. Zamieszkanych jest jedynie 33 z nich, a wycieczki na Seszele organizowane są głównie do największych ośrodków, znajdujących się na Mahé i Praslin.
Wyspy Seszeli usytuowane są na Oceanie Indyjskim i znajdują się około 1600 km od wschodniego wybrzeża Afryki. Archipelag słynie przede wszystkim z pięknych plaż i zachwycającej przyrody. Bujna roślinność, rafy koralowe i ciekawe gatunki zwierząt (m.in. żółwie czy kolorowe ptaki) skłaniają do wzmożonych obserwacji. Wakacje na Seszelach umożliwiają również uprawianie sportów wodnych, a także poznawanie miejscowej kultury i zwyczajów.


Główne atrakcje Seszeli to wszechobecne rajskie plaże. Wciąż można tam znaleźć ciche i praktycznie dzikie zatoki, przykuwające wzrok wyjątkowo białym piaskiem i dorodnymi palmami. Wczasy na Seszelach miejscu to spełnienie marzeń niejednego turysty – prażące słońce, intensywnie turkusowy kolor Oceanu Indyjskiego i delikatny szum fal wprowadzają niezwykle egzotyczny klimat.
Na wyspie Mahé na Seszelach znajduje się stolica kraju – urokliwe miasteczko Victoria. Oprócz niego, w tym rejonie na turystów spędzających wakacje na Seszelach czekają zróżnicowane krajobrazy – można podziwiać zarówno góry, jak i tropikalne lasy oraz rozległe plaże. Najpopularniejsze kurorty turystyczne wyspy to Victoria, Cascade, Anse Boileau oraz Anse Royale.


Wybierając się na wakacje na Seszele, warto również zwrócić uwagę na wyspę Praslin. Miejsce słynie przede wszystkim z rezerwatu przyrody Vallée de Mai, wchodzącego w skład Parku Narodowego Praslin. Występują tam jedne z najrzadszych ptaków na świecie, czyli seszelski bulbul, owocowy gołąb i czarna papuga. Oprócz tego, w rezerwacie rośnie unikalna lodoicja seszelska (inaczej palma seszelska lub kokos morski), która wydaje niezwykłe owoce przypominające kształtem ludzkie pośladki.


Niepowtarzalną atrakcją na Seszelach jest również możliwość obserwowania żółwi olbrzymich. W tym celu warto odwiedzić, np. L’Union Estate na wyspie La Digue. Nienaruszona przyroda tych terenów pozwala dowiedzieć się, jak wyglądały Seszele przed przybyciem człowieka.

Kultura i obyczaje

Wycieczka na Seszele daje szansę na zetknięcie się z egzotyczną kulturą. Folklor tych terenów jest niezwykle zróżnicowany, na co wpływ miały m.in. czasy kolonialne.
Językiem urzędowym Seszeli jest język kreolski seszelski, którym posługuje się ogół mieszkańców. Oprócz niego oficjalnie stosowany jest również angielski i francuski, choć w praktyce nie są one znane miejscowej ludności.
Na terenie Seszeli, poza większymi ośrodkami turystycznymi i miejskimi, nie ma typowych miejscowości. Osady to w rzeczywistości jedynie dwa lub trzy domy. Charakterystyczne jest ich wykonanie, na które warto zwrócić uwagę podczas wakacji na Seszelach – chaty zbudowane są najczęściej z drewna, a ich dach zrobiony jest z palmowych liści lub falistej blachy.


Elementami tradycyjnej kultury i sztuki są ludowe baśnie, podania i legendy, a także miejscowe zdobnictwo i rzemiosło. Podczas wakacji na Seszelach można także zetknąć się z lokalną muzyką, będącą połączeniem afrykańskich, polinezyjskich i indyjskich rytmów oraz francuskiej muzyki ludowej.
Jadąc na wczasy na Seszele, warto też zwrócić uwagę na cykliczne imprezy. Do najpopularniejszych należą Narodowe Zawody Wędkarskie odbywające się w kwietniu, Regaty Round Table Beau Vallon na przełomie sierpnia i września, festiwal Kreolski w październiku czy SUBIOS (wydarzenie poświęcone podwodnemu światu Seszeli) w listopadzie.

Kuchnia

Seszele to prawdziwa mekka kuchni kreolskiej. Dominują w niej posiłki przyrządzane na bazie ryb i owoców morza. Spędzając wakacje na Seszelach warto spróbować m.in. klasycznej potrawy, czyli steka z tuńczyka w sosie kreolskim. Interesujące potrawy to również ryby zapiekane w liściach bananowca, krewetki w sosie curry czy ryż gotowany z krewetkami i polany sokiem z mango oraz sosem sojowym.

Seszele - wakacje dla aktywnych

Wczasy na Seszelach to świetna okazja do uprawiania sportów wodnych. Popularne jest m.in. żeglowanie oraz windsurfing. Jedna z największych atrakcji na Seszelach to wycieczka możliwością nurkowania. Obserwowanie podwodnego świata, pełnego kolorowych ryb i niesamowitych raf koralowych na pewno zapisze się w pamięci na długie lata.

Co warto kupić podczas wyjazdu na Seszele?

Choć ceny na Seszelach są dość wysokie, warto przywieźć stamtąd kilka pamiątek. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na produkty regionalne. Należą do nich wszelkiego typu rękodzieła, w tym biżuteria zrobiona z pereł i muszli czy ozdoby wykonane ze szczęki rekina. Ciekawą pamiątką z wycieczki na Seszele jest też łupina orzecha palmy seszelskiej.

Seszele - pogoda

Wielu turystów zastanawia się, kiedy jechać na Seszele. Wakacje na wyspie tak naprawdę wyspy można planować przez cały rok, trzeba jednak wziąć pod uwagę porę deszczową, występującą tam od grudnia do marca. Najzimniejszymi miesiącami są lipiec i sierpień – temperatura na Seszelach może wówczas spaść do 21 ℃, natomiast najcieplejszymi marzec i kwiecień, gdy słupki rtęci często przekraczają 31℃. Warto również wiedzieć, planując wyjazd na Seszele że choć równikowy klimat Seszeli należy do odmiany monsunowej, rzadko kiedy docierają tam potężne wichury.

Przydatne zwroty

  • Tak – qui

  • Nie – non

  • Dzień dobry – bonjour

  • Do widzenia – au revoir

  • Przepraszam – escuze mo

  • Dziękuję – mesi

  • Proszę – Souplé
  • Jak się masz? – Sa to fé?

Wycieczki na Seszele - dlaczego warto?

Archipelag wysp nazywany bywa rajem na ziemi. Określenie to jest niezwykle trafne, ponieważ wakacje na Seszelach w tak urokliwych okolicznościach przyrody z pewnością stanowią ekscytujące przeżycie. Zaletą wyjazdu na Seszele jest także bardzo dobra pogoda, która sprzyja zażywaniu morskich i słonecznych kąpieli.

Należy też podkreślić, że wakacje na Seszelach to bez wątpienia luksusowy i ekskluzywny wyjazd. Tamtejsza infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta, a miejscowa ludność niezwykle gościnna, co usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających turystów.

 

WAŻNE:

z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

Mapa - Seszele


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Seszele