Czechy - Wakacje

Wycieczka do Czech to doskonały pomysł na krótki wypad, jak również na dłuższy wypoczynek. Do wyboru są czeskie góry, gdzie można uprawiać narciarstwo biegowe, saneczkarstwo, jeździć na łyżwach i spędzać wspaniale czas w snowparku. Wybór jest bardzo duży, a ceny przystępne. Czechy to idealne miejsce na zimowy wypoczynek. 
Czechy kuszą wspaniałą kuchnią, doskonałymi trunkami i wyjątkową gościnnością. Warto zaplanować wakacje w Czechach na zimę. Można wtedy zrelaksować się w Mariańskich Łaźniach oraz szusować na nartach lub snowboardzie, warto też wybrać się na wycieczkę do Pragi, która o tej porze roku wygląda szczególnie pięknie. 

Czechy ‒ kultura i obyczaje

Wybierając się na wakacje do Czech, nie trzeba specjalnie zgłębiać obyczajowości naszych sąsiadów, ponieważ jest ona podobna do naszej. Czesi są bardzo towarzyscy, gościnni i życzliwi. To rozmiłowani w swoim kraju ludzie o wysokiej kulturze osobistej. Większość mieszkańców (około 95 %) stanowią rdzenni Czesi. 
W niektórych lokalach obowiązuje zwyczaj przynoszenia piwa gościom, którzy dopiero przyszli i jeszcze nie zdążyli go zamówić. Ponadto Czesi uwielbiają psy, z tego względu czworonogi towarzyszą im niemal wszędzie, również w restauracjach i pubach.

Kuchnia czeska

Kuchnię w Czechach charakteryzuje bogactwo smaków i szczególne zamiłowanie do mięs, przede wszystkim wołowiny, kiełbas i parówek. Można tu skosztować wiele ciekawych i niespotykanych nigdzie indziej dań, do których należą:

Knedlíky ‒ okrągłe kulki podobne do naszych pyz;
Smažený sýr ‒ czyli smażony w bułce tartej ser: flagowe czeskie danie, które podawane jest najczęściej z frytkami i sosem majonezowo-śmietanowym;
Parek v rohliku ‒ czeski hot dog, bardzo często podawany jako przekąska do piwa;
Česneková polévka ‒ zupa czosnkowa;
Staročeská pivní polévka ‒ zupa przygotowana z piwa, mąki, cynamonu i mleka, podawana na ciepło;
Medovník ‒ ciasto miodowo-orzechowe przekładane kremem śmietanowym.
Najlepszym celem wycieczki dla miłośników czeskich kulinariów jest miejscowość we wschodnich Morawach Velké Karlovice, w których co roku odbywa się największy czeski festiwal gastronomiczny ‒ Karlovsky Gastrofestival. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. 

Czechy dla aktywnych

Wakacje w Czechach to idealny pomysł dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Jakie miejsca warto odwiedzić? 

Trasy skiaplinistyczne, np. na Szumawie i w Karkonoszach.
Najdłuższy tor łyżwiarski na świecie w Lipnie.
Tor saneczkowy w mieście Janské Lázně zlokalizowany na Czarnej Górze (Černá Hora). 
Szpindlerowy Młyn ‒ raj dla fanów sportów zimowych i najsłynniejszy kurort narciarski w Czechach.
Dolni Morava - to 10 km tras zjazdowych i idealny zimowy kurort na wczasy z dziećmi. Najmłodsi mają wyznaczoną dla siebie strefę na stoku, organizowane są również dla nich zajęcia i animacje. 
Góry Izerskie - znajduje się tam 100 km tras biegowych. Co roku w Górach Izerskich odbywa się tzw. Izerska Pięćdziesiątka - czyli zawody narciarskie, w których startują sportowcy z całego świata. 
Jesioniki - to znajdujący się na Morawach popularny ośrodek turystyczny, idealny do uprawiania sportów zimowych podczas wyjazdu na ferie do Czech. Śnieg utrzymuje się tam od listopada do kwietnia, a gęsto rozlokowane trasy biegowe i zjazdowe, oferują bardzo dobre warunki.

Inne czeskie ośrodki narciarskie: Ještěd, Tanvaldsky Špičák oraz Severak.

Co warto kupić na wycieczce w Czechach?

Charakterystyczne pamiątki, jakie można przywieźć z wakacji w Czechach, to kamienie szlachetne, rękodzieło z motywami ludowymi, pamiątki z wizerunkiem Krecika, wino, piwo, wino, śliwowica, likier z Moraw, czekolada „Studentská” i okrągłe andruty „Karlovarske oplatky”.
 

Pogoda na wyjazd do Czech

Czechy znajdują się w strefie klimatu umiarkowanego i tak jak w Polsce występują tam cztery pory roku. Średnie temperatury zimą oscylują w granicach od ‒3 do ‒1℃. Opady śniegu są umiarkowane, natężeniem zbliżone do tych występujących w Polsce. Na terenach górskich temperatury są niższe, zdarza się, że spadają do ‒20, a nawet ‒25 stopni Celsjusza.

Przydatne zwroty po czesku

Językiem urzędowym w Czechach jest czeski, jednak w miastach turystycznych, hotelach, hostelach, a nawet w sklepach i restauracjach można bez problemu porozumieć się po angielsku i niemiecku. Na prowincji Czech na wyjazdach łatwiej będzie dogadać się po niemiecku.

Kilka przydatnych zwrotów po czesku:

tak – ano
nie – ne
dzień dobry – dobre rano
dobry wieczór – dobry vecer
do widzenia – na shledanou
przepraszam – je mi líto
proszę – prosίm
dziękuję – dekuji.

Dlaczego warto odwiedzić Czechy z biurem podróży?

Czechy oferują turystom mnóstwo atrakcji – każdy może znaleźć tu coś ciekawego. Są tu góry, uzdrowiska i piękne miasta. Jakie miejsca szczególnie warto zobaczyć, planując wycieczkę w Czechach?

Karlowe Wary, Mariańskie i Franciszkańskie Łaźnie słyną z publicznych łaźni, gdzie można zażyć kąpieli w ciepłej wodzie na świeżym powietrzu nawet zimą. To najsłynniejsze w Czechach kurorty uzdrowiskowe, gdzie oprócz relaksujących kąpieli i zabiegów leczniczych można również skorzystać z bogatej oferty dla fanów sportów zimowych i poszusować na nartach po okolicznych trasach Pecu pod Snežkou.

W oddalonej o kilka kilometrów od Jańskich Łaźni miejscowości Dvůr Králové mieści się ZOO. To idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi i odpoczynek na feriach w Czechach po szusowaniu na górskich stokach.

WAŻNE:
z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
 

Mapa - Czechy


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Czechy