Sprawdź najlepsze oferty wakacji w Tunezji!

Ładowanie...

Tunezja – wakacje

Słońce nad Tunezją wschodzi zawsze od strony Morza Śródziemnego. Plaże mają biały, delikatny piasek. Przyciąga tajemnicza Sahara. Niezwykła architektura i zachowane zabytki Tunezji skrywają tajemnice tego afrykańskiego państwa.
 

Zdjęcia ze słońcem wstającym znad tafli wody wyglądają nieziemsko pięknie. To między innymi dlatego filmowcy z całego świata szukają w Tunezji niepowtarzalnych kadrów. Niedaleko Matmaty narodził się legendarny Luke Skywalker,Indiana Jones biegał w gąszczu wąskich uliczek Susy, a pod saharyjskim słońcem rozgrywał się romans bohaterów „Angielskiego Pacjenta”.
 
Plaże Tunezji są szerokie, wejścia do wody bezpieczne. Zdarza się, że kilkanaście metrów w głąb morza woda jest nadal bardzo płytka.  To fantastyczne dla wypoczywających na wczasach w Tunezji nad morzem rodzin z dziećmi. Wszystkie plaże są tu równie piękne, lecz najlepsze z nich usytuowane są w okolicy Mahdii. Inne polecane kurorty w Tunezji z pięknymi, szerokimi plażami to m.in.: plaża na wyspie Djerba, wybrzeża niedaleko Susy, Monastir i Hammamet.

 
Tunezja - co warto wiedzieć o tym państwie? Jest zaskakująco różnorodna i warto ją poznać z  wielu stron. Dwa tysiące lat o wspaniałe terytorium nad Morzem Śródziemnym walczyły ze sobą różne ludy. Pozostałości po cywilizacjach Rzymian, Wandalów, Bizantyjczyków, Arabów, Hiszpanów, Turków, Włochów i Francuzów tworzą dziś tunezyjski dorobek kulturowy. Wpływy odmiennych trendów są tu wyraźnie odczuwalne na przykład w stylach architektury Tunezji.

Co warto zobaczyć?

Wschodnie wybrzeże Tunezji i północ kraju znacznie się różni od jego południa. Wybrzeże Tunezji obfituje w gaje oliwne i urokliwe miasteczka. Kontrastuje z  nimi wysuszone, spalone słońcem i pełne słonych jezior południe. Podczas wakacji w Tunezji warto odwiedzić tu Amfiteatr w El Jam i pustynne miasto Douz, a także poznać choćby niewielki fragment Sahary.

 

W Matmacie ciekawe są domy troglodytów i wioski w okolicach Tataouine. Wśród atrakcji Tunezji nie brakuje antycznych ruin i wąskich, kamiennych uliczek. Warto zatrzymać się i zwiedzić muzea archeologiczne i meczety, np. Az-Zajtuna. Wyjątkowe są tu całe miasta. Wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO Tunis ze swoim Muzeum Bardo czy też Sousa, zwana Perłą Sahelu.  

Historyczne miejsca warte odwiedzenia w Tunezji to również Kartagina i jej rzymskie ruiny oraz Muzeum Tradycji w Tozeur. W Tozeur rośnie plantacja 200 000 palm daktylowych, dla których wodę dostarcza 200 artezyjskich źródeł. Łuk triumfalny, termy i Kapitol trzeba obejrzeć w Sbeitli. Kapitol jest prawdopodobnie jedyną budowlą na  świecie, która posiada aż 3 świątynie, a każda z nich wzniesiona została ku czci innego bóstwa - będąc w Tunezji zwiedzanie tego miejsca to punkt obowiązkowy. Złoty Wielki Meczet w Kairouan robi niezwykłe wrażenie w świetle słońca. Niesamowita jest oaza Chrebika - zupełny dysonans łagodnego błękitu wody i surowymi górami Atlas. 

 

Nieopodal Tunisu, na drodze do Kartaginy położone jest Sidi Bou Said. Przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasteczko Tunezji jest jej błękitną wizytówką. Miejscowość znana jest z białych domów z błękitnymi okiennicami i bramami. Nazwane miastem artystów Sidi Bou Said największy rozgłos zyskało za czasów francuskich kolonii, na początku XX wieku. Gośćmi byli tu m.in. Gustave-Henri Jossot oraz Paul Klee. Również wielu innych artystów inspirował tego miasta Tunezji. Wszechobecny odcień niebieskiego nazwano „błękitem Sidi Boud Said”,  a artyści zgodnie twierdzą, że to zupełnie inny odcień błękitu niż kolory spotykane w innych miejscach kraju. Mieścina stała się domem tunezyjskiej szkoły malarstwa i  inspiracją do rozwijania nowych kierunków w sztuce.

Ciekawostki

Drzwi w Tunezji są jednym z charakterystycznych elementów w starych medinach. Ich funkcją jest postawienie granicy przestrzeni prywatnej, przeznaczonej dla rodziny i strefy zewnętrznej,  czyli publicznej. Mają bardzo ważną rolę dekoracyjną domostw.

Tradycyjne drzwi są duże i drewniane, ale bywa też, że z blachy. Mają dwa symetryczne skrzydła, montowane w kamiennej ścianie. Ozdobne  gwoździe i ćwieki ułożone są na nich w symetryczne wzory - kwiaty, ryby, gwiazdy, półksiężyce, lub inne symbole. Zdobienia zostały wprowadzone dzięki zwyczajom, które przywędrowały tutaj  z Andaluzji. Różne regiony Tunezji mają własne kształty i kolory, tradycyjny styl lokalnych drzwi. Niebieski jest symbolem Sidi Bou Said, żółte, zielone i brązowe drzwi są przyjęte w Tunisie. Drzwi południowej Tunezji powstają z drzewa palmowego, malowanego na zielony lub czerwony. Prawe skrzydło zwykle zawiera w sobie wejście - khoukha. Niskie przejście sprawia, że goście schylają głowę przy wejściu, co jest traktowane jako wyraz okazywanego gospodarzom szacunku.

Gdzie leży Tunezja?

Tunezja leży na północy kontynentu afrykańskiego z dostępem do ciepłych wód Morza Śródziemnego, graniczy z Algierią i Libią. Jest to najbardziej liberalny kraj ze wszystkich krajów arabskich i jedna z największych potęg turystycznych tej części Afryki.

Na terenie zajmującym ponad 163 000 km² można podziwiać świetnie zachowane zabytki Tunezji, a ponadto rozległą, mistyczną Saharę usianą zielonymi oazami, przepiękne, piaszczyste plaże i nowoczesną infrastrukturę turystyczną.

Kultura i zwyczaje

Kultura Tunezji kształtowała się przez dziesiątki wieków. Duży wpływ na zeuropeizowanie kraju miała Francja i jej wpływ, trwający w ostatnim okresie nieprzerwanie przez 75 lat. Można się tutaj spotkać z pozytywnym nastawieniem, otwartością i niespotykaną gościnnością ludzi.
Tunezja należy do grona krajów arabskich, przeważająca większość obywateli (98 %) to muzułmanie. Mniejszość narodową stanowią rdzenni mieszkańcy kontynentu, Berberowie.
Religią państwową Tunezji jest islam. Mieszkają tu też chrześcijanie i żydzi. Łatwo można się tu porozumieć się po arabsku i francusku. W Tunezji język angielski występuje sporadycznie, często używany jest w dużych miastach i kurortach turystycznych.

Jedzenie

Wspaniałym daniem tunezyjskim jest brik – pierożek z cienkiego ciasta malsouka z pysznym farszem z jajka, tuńczyka i ziemniaków. Narodowy napój Tunezji to mocna i słodka, czarna herbata z miętą i dodatkiem orzeszków pinii. Nie zapomnijcie o owocowym deserze – cudownych daktylach i świeżych figach.Kosztując orientalnej kuchni Tunezji rozpoczniesz podróż po pikantnych, aromatycznych i zaskakujących smakach, będących unikatową fuzją świata arabskiego połączonego z wpływami śródziemnomorskimi, włoskimi, francuskimi i berberyjskimi. Fundamentem niemal wszystkich dań w Tunezji jest kuskus, do którego najczęściej dodaje się obficie przyprawione mięsa, ale również ryby czy grillowane warzywa. Niespotykany aromat i smak jedzenia Tunezji uzyskiwany jest dzięki intensywnym przyprawom i ziołom.  Najpopularniejsze z nich to: kminek, cynamon, imbir, sezam, a także kardamon, kurkuma i szałwia.

Wakacje dla aktywnych

Tunezja to raj dla miłośników sportów wodnych – sprzyjająca pogoda i krystalicznie czysta woda stwarzają idealne warunki w Tunezji do nurkowania, windsurfingu oraz parasailingu.
W pasmach gór Atlas można odnaleźć zachwycające krajobrazem trasy trekkingowe. Dla poszukiwaczy przygód dobrym wyborem będzie podróż po Tunezji piaskami Sahary – przemierzanie wydm na grzbiecie wielbłąda lub quadem jest prawdziwym przeżyciem.

Co warto kupić w Tunezji?

Niezwykłą pamiątką z Tunezji będzie z pewnością rękodzieło tunezyjskich artystów i rzemieślników. Najpopularniejszymi produktami, które warto przywieźć z Tunezji są biżuteria, ubrania, a także wyroby z gliny. Aby zabrać ze sobą smaki Afryki, warto kupić aromatyczne przyprawy oraz piekielnie ostrą, słynną harissę.

Pogoda

W Tunezji można wyróżnić 4 strefy klimatyczne: na wybrzeżu klimat śródziemnomorski, na wschodzie klimat suchy, w głębi kraju podzwrotnikowy i zwrotnikowy skrajnie suchy. Od czerwca do września temperatury w Tunezji sięgają tu ponad 30 stopni. Liczba słonecznych godzin dochodzi do 12 dziennie. Cały rok trwa tutaj świetna pogoda. Tunezja wita turystów egzotycznym klimatem: tutaj temperatura nigdy nie spada poniżej 15 stopni.

Przydatne zwroty po arabsku

  • Tak – Ajła

  • Nie - La

  • Dzień dobry - Sabah alhejr, odpowiedź: Sabah anur

  • Do widzenia - Masalama

  • Przepraszam - Ana esif (do mężczyzny), Ana esfa (do kobiety)

  • Przepraszam (zadając pytanie) - Leusamacht (do mężczyzny), Leusamachti (do kobiety)

  • Proszę - Itfaddal (do mężczyzny), Itfaddali (do kobiety)

  • Dziękuję - Szukran

 

Tunezja - czy warto jechać?

Z każdym rokiem coraz więcej turystów wybiera się na wakacje do Tunezji. Czekają na nich ciekawe przeżycia i podróże, nowe wrażenia i relaks na plażach w Djerbie i na Wybrzeżu Wschodnim.

 

Na EximTours.pl znajdziesz propozycje wycieczek do Tunezji w bardzo atrakcyjnych cenach, wcześniejsza rezerwacja zapewni Ci nie tylko najlepsze warunki, ale także pakiet gwarancji.

W naszej bazie wypoczynkowej znajdują się obiekty idealne dla: rodzin z dziećmi wyposażone w parki wodne, liczne udogodnienia i animacje w Tunezji, oferty dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku w wysokim standardzie i wielbicieli zabawy do białego rana.

Specjalnie przygotowane oferty All Inclusive pozwolą Ci na spędzenie słonecznych wakacji w Tunezji bez dodatkowych kosztów.

Wszystkie miejsca docelowe - Tunezja

Mapa - Tunezja


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Tunezja