Mauritius wakacje

Wakacje na Mauritiusie można spędzić na błogim odpoczynku pod palmami lub aktywnie – nurkując i surfując. Malownicza sceneria wyspy, ciepły klimat przez cały rok i tygiel kulturowy charakterystyczny dla byłych kolonii przyciągają turystów z całego świata, chętnych do odbycia wycieczki na Mauritius.
Mauritius jest niewielką wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, w odległości 900 km na wschód od wybrzeża Madagaskaru. Po odkryciu w 1505 roku została skolonizowana przez Holendrów, by w kolejnych wiekach przechodzić pod panowanie Francuzów i Brytyjczyków, którzy sprowadzili indyjskich robotników. Zmienne losy kolonii sprawiły, że ludność do dziś pozostaje różnorodna etnicznie i wyznaniowo. Obecnie mieszkańcy żyją głównie z turystyki i rolnictwa – uprawy trzciny cukrowej zajmują znaczną część kraju. Symbolem wyspy jest dront dodo – endemiczny gatunek ptaka, który został uznany za wymarły już w XVII wieku.


Wakacje na Mauritiusie - jak je spędzić?

Wczasy na Mauritiusie odbywają się zawsze w wyjątkowej scenerii – największym atutem wyspy jest bogactwo przyrody. Ukształtowanie terenu to połączenie płaskowyżu i skalistych klifów na południu z łagodnie opadającym zboczem na północy, gdzie znajdują się najpiękniejsze plaże. Najwyższym szczytem jest Piton de la Petite Riviére Noire (826 m n.p.m.). Spośród atrakcji przyrodniczych warto wyróżnić imponujące Wodospady Rochester, górę Le Morne i skaliste wybrzeże Gris Gris. Co jeszcze zobaczyć na wycieczkach po Mauritiusie? Na terenie Parku Narodowego Black River Gorges znajdują się unikalne na skalę światową wydmy Chamarel z niewiarygodnie kolorowym piaskiem. Koniecznie trzeba udać się także do Ogrodu Botanicznego w Pamplemousses, gdzie zgromadzono najpiękniejsze gatunki egzotycznych roślin tamtych okolic.
Wycieczki na Mauritius nie mogą obyć się bez zwiedzania Port Louis – stolicy kraju. Wśród oryginalnej zabudowy znajdziemy zarówno nowoczesne wieżowce, jak i ślady dawnych wieków – zatłoczone targowiska pełne tradycyjnych towarów, meczety, hinduskie świątynie i muzea.
 

Mauritius - kultura i obyczaje

Mauritius to wyspa, na której zgodnie żyją przedstawiciele wielu narodowości i religii, kultywując własne obyczaje i tradycje. Można zetknąć się tam zarówno z wpływami europejskimi, jak i azjatyckimi, a największą grupą etniczną są Hindusi. Różnorodność przekłada się na przyjazny stosunek mieszkańców do siebie nawzajem oraz do turystów odwiedzających wyspę Mauritius na wakacje. Niektóre obyczaje mogą okazać się dość egzotyczne - wśród informacji o Mauritiusie znajdziemy między innymi tę dotyczącą zakazu noszenia szortów kąpielowych po zmroku.

Co zjeść na Mauritiusie na wczasach

Wakacje na Mauritiusie nie mogą obyć się bez spróbowania lokalnych specjałów kulinarnych. Kuchnia tej byłej kolonii jest pełna wpływów francuskich i indyjskich. Koniecznie zjedz tutaj  aromatyczne curry występujące pod nazwą vindaye oraz kreolski gulasz rougaille. Niemal do każdej potrawy pasuje du pain frire, czyli chleb smażony na maśle. Warto spróbować także dholl puri, czyli ulubionego jedzenia ulicznego mieszkańców i turystów. Potrawa składa się ze specjalnego naleśnika wykonanego częściowo z mielonego grochu oraz nadzienia z curry, pikli lub ryżowego puddingu.

Mauiritius – wakacje dla aktywnych

Wśród atrakcji Mauritiusa nie brakuje propozycji dla miłośników sportów wodnych. Wietrzna pogoda, płaska powierzchnia oceanu i piękne plaże stwarzają wprost idealne warunki do uprawianiu surfingu i kitesurfingu. Na miejscu znajdują się liczne szkółki, w których można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z fachowej pomocy. Ulubione miejscowości kitesurferów to Le Morne, Bel Ombre i Belle Mare. Niewątpliwie największą atrakcją wycieczek na Mauritius jest nurkowanie. Rafa koralowa, egzotyczne gatunki ryb, żółwie morskie oraz zatopione u wybrzeży wyspy wraki statków tworzą bajkową scenerię.

Co warto kupić na wycieczce na Mauritiusie?

Z wczasów na Mauritiusie koniecznie trzeba przywieźć rum wykonany z trzciny cukrowej występującej na wyspie – podobno najlepszy jest ten sprzedawany pod nazwą rhum arrangé. Wśród tradycyjnych przedmiotów wykonywanych na miejscu znajduje się bazar tante – koszyk na zakupy pleciony z liści vacoas, a także ravanne – instrument perkusyjny przypominający płaski bębenek. Można także kupić sobie fiolkę z kolorowym piaskiem pochodzącym z wydm Chamarel. Wśród słodkości, które warto spróbować na wakacjach na  Mauritiusie, godny wyróżnienia jest słoik wypełniony różnobarwnym cukrem trzcinowym.

Wczasy na Mauritiusie a pogoda

Właściwie nie trzeba zastanawiać się, kiedy jechać na wakacje na Mauritius, by skorzystać z najlepszej pogody – warunki sprzyjające wypoczynkowi panują tam przez cały rok. Można wybrać okres od listopada do maja, kiedy to na wyspie trwa lato ze średnimi temperaturami od 23 do 35°C. Decydując się na wycieczkę na Mauritius w pozostałych miesiącach, należy liczyć się ze średnią temperaturą mieszczącą się w przedziale 18–26°C. Klimat Mauritiusa jest stosunkowo wietrzny i wilgotny z uwagi na częste deszcze – dzięki nim da się lepiej znieść upały. Zwłaszcza w okresie od połowy grudnia do końca lutego istnieje ryzyko wystąpienia cyklonów.

Przydatne zwroty

Wycieczka na Mauritius nie powinna nastręczyć trudności komunikacyjnych, ponieważ językiem urzędowym jest tam angielski i francuski. Zdecydowana większość miejscowej ludności porozumiewa się jednak po kreolsku.

Mauiritius z biurem podróży – dlaczego warto?

Wyspa jest idealnym celem dla każdego, kto pragnie uciec od jesienno-zimowej szarugi w Polsce do ciepłych krajów. Biały piasek, turkusowe wody oceanu i egzotyczna roślinność stanowią malownicze tło dla wypoczynku na plaży. Wielbiciele cudów przyrody mogą poznać naturalne atrakcje bliżej – wystarczy wybrać na Mauritiusie wycieczkę do rezerwatu czy na słynne wydmy Chamarel. Jednak Mauritius to nie tylko miejsce błogiego lenistwa pod palmami. Łagodne wybrzeże sprawia, że stał się mekką wielbicieli sportów wodnych. Na Mauritiusie na wakacjach jest co zwiedzać, nie brakuje dobrego jedzenia i przyjaznej atmosfery. Wysoko rozwinięta baza turystyczna oferuje zarówno opcje budżetowe, jak i ekskluzywne hotele. W żadnym wypadku nie są to betonowe molochy, lecz kameralne, stylowo zaprojektowane budynki skąpane w tropikalnej roślinności.

Wszystkie miejsca docelowe - Mauritius

Mapa - Mauritius


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Mauritius