Zobacz nasze atrakcyjne oferty wypoczynku w Polsce

Ładowanie...

Polska - wakacje

Zamki w tajemniczych górach, dolinki, wąwozy i jaskinie. Meandry rzek, mierzeje i żuławy. Polska jest krajem zabytków i atrakcji przyrodniczych. Wiele miejsc jest pięknych, znaczących i niezwykłych. Są magnesem dla turystów, bohaterami literatury, inspiracją dla poetów i malarzy. Wiele z nich zasługuje też na miano magicznych.

5 powodów, by spędzić wakacje w Polsce

1. Wiele miejsc do odkrycia. Choć wypoczynek za granicą jest fascynujący, to także w Polsce można odkrywać nieznane do tej pory miejsca, które są nie mniej ciekawe.
2. Zabytki. Praktycznie w każdym zakątku naszego kraju znajdują się miejsca naznaczone dawną i najnowszą historią, którą warto w ten sposób poznawać.
3. Lokalne tradycje. Każdy region ma wyjątkowe zwyczaje, a nawet odrębny język (kaszubski, śląski), dlatego Polska jest krajem pełnym różnorodności.
4. Zróżnicowana przyroda. Góry, morze, jeziora, lasy, doliny, kotliny, wyżyny i niziny... Polska to kraj niezwykle ciekawy pod względem ukształtowania terenu, więc warto poznać wszystkie wspomniane miejsca.
5. Brak konieczności adaptacji do nowego klimatu. W przeciwieństwie do podróży zagranicznych podczas wakacji w Polsce nie trzeba się specjalnie przygotowywać i przystosowywać do nowych warunków klimatycznych.

Kuchnia i obyczaje

Polska łączy w sobie wiele tradycji i obyczajów, ponieważ z jednej strony kraj ten opiera się na tradycji, religii chrześcijańskiej i podtrzymywaniu świadomości narodowej, a z drugiej strony szybki rozwój technologiczny i unifikacja sprawiły, że kultura narodowa nie jest aż tak silna, zwłaszcza po wejściu do Unii Europejskiej. Nadal jednak widać pod tym względem różnice między naszym krajem a Czechami, Austrią czy Słowacją. W trakcie wakacji w Polsce można zauważyć wiele znanych marek, sklepów sieciowych, a także luksusowych butików znanych projektantów. Jednak Polacy, którzy wybiorą się do mniejszych miejscowości, mogą zauważyć koloryt lokalny i interesujące obyczaje. 

Kuchnia

Polska kuchnia na przestrzeni lat ulegała wielu zmianom i wpływom innych państw, dlatego w efekcie wśród popularnych potraw można znaleźć zarówno typowo europejskie, jak i tureckie oraz amerykańskie. W wielu miastach (na przykład na rynku w Krakowie) można zjeść pyszne potrawy w tradycyjnych restauracjach.

Wśród dań narodowych wymienić można pierogi, kotlet z ziemniakami i kapustą, kluski, golonkę, zupy (ogórkowa, chłodnik, rosół), a także ciasto jabłkowe oraz truskawkowe. Wśród tradycyjnych potraw można wymienić babkę wielkanocną, karpia na Święta Bożego Narodzenia, bigos, czerninę, grochówkę, kompot, racuchy oraz makowiec, piernik i pączki. W Polsce rozpowszechniona jest także kawa i herbata. W każdym centrum miasta można znaleźć kilka lub kilkanaście kawiarni oraz herbaciarnie. 

Dla aktywnych

Wakacje w Polsce mogą być doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią aktywny tryb życia. W wielu województwach rozwinięta jest infrastruktura ścieżek rowerowych, natomiast w górach jest wiele stoków dla narciarzy i snowboardzistów.

Wakacje nad polskim morzem można rozpocząć od spacerów po piaszczystej plaży oraz zwiedzania wspaniałych zabytków. Sporo do zaoferowania mają także Mazury nazywane Krainą Wielkich Jezior, a także w Kołobrzegu (tu znajduje się aż 144 km ścieżek rowerowych).

Polska może być dobrym pomysłem zarówno na wyjazd weekendowy, jak i na kilka dni (np. w weekend majowy) lub nawet dłuższe wolne na kilka tygodni.

Krutynia, rzeka na Pojezierzu Mazurskim

Krutynia, rzeka na Pojezierzu Mazurskim

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Co warto kupić?

W trakcie wczasów w Polsce można kupić wiele pamiątek oraz przydatnych przedmiotów. Warto pamiętać o tym, że w każdym regionie można znaleźć coś interesującego. Przykładowo, na Warmii i Mazurach zakupić można pamiątki związane takie jak miniaturowe żaglówki, natomiast na Pomorzu Zachodnim znaleźć można piękne muszelki lub zdecydować się na zakup bursztynowego naszyjnika lub bransoletki. 

Pogoda

Na wakacje w Polsce warto zabrać zróżnicowane ubrania. W lecie najcieplej jest na południu, gdzie temperatura dochodzi nawet do ponad 30 stopni Celsjusza. Z kolei w zimie, w Suwałkach oraz w górach, możliwe są temperatury 20 stopni poniżej zera.  Opady deszczu są tutaj bardzo częste, chociaż zdarzają się bardziej słoneczne tygodnie w ciągu roku.

Zdecydowanie najcieplej jest w czerwcu, lipcu i sierpniu, a najzimniej w styczniu i w lutym. W trakcie urlopu w Polsce należy liczyć się z tym, że może być bardzo zimno i deszczowo, ponieważ pogoda bywa kapryśna.

Dlaczego Polska?

Polska jest świetnym miejscem na połączenie leniwego odpoczynku z aktywnym zwiedzaniem. Na wakacjach w Polsce można zarówno pozwiedzać, jak i poopalać się nad morzem lub jeziorem. W zimie można pozjeżdżać na nartach lub snowboardzie. W dużych miastach nie brakuje restauracji, kawiarni, galerii handlowych, luksusowych sklepów i butików, a także parków.

W Polsce, za pośrednictwem EXIM tours, zorganizować można tanie wakacje i pojechać także z dziećmi lub z osobami starszymi. Nie ma także przeszkód, by spędzić wczasy all inclusive w Polsce.

Wrocław

Wrocław

Nosal, szczyt w Tatrach

Nosal, szczyt w Tatrach

Ile kosztują wakacje w Polsce?
Kiedy najlepiej pojechać nad polskie morze?
Czy w Polsce są wczasy all inclusive?
Gdzie warto wybrać się na wakacje w Polsce?

Mapa - Polska


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Polska