Zobacz nasze najlepsze oferty wakacji w Albanii

Ładowanie...

Albania – wakacje

Wczasy w Albanii oznaczają nurkowanie wzdłuż wybrzeży Adriatyku i Morza Jońskiego. Jest tu też wiele tras wspinaczkowych i szlaków turystycznych parków narodowych. Albania to także wieczorne imprezy z kulturą bizantyjską w tle.

Wakacje w Albanii to szansa na podziwianie dzikiej przyrody w miejscach, gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Góry i kaniony, rozległe jeziora czy piękne wybrzeża okraszone są zabytkami antycznej historii tego niezwykłego kraju. Zabytki Albanii stanowią prawdziwe kulturowe dziedzictwo, czego wyrazem jest wpisanie wielu z nich na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (miasta Butrint, Berat i Gjirokastra).

Albania to także kraj kontrastów. Na wspaniałych plażach Riwiery Albańskiej panuje spokój, podczas gdy na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Dzięki temu każdy, kto zdecyduje się na wczasy w Albanii, znajdzie tam coś dla siebie.

Hotele dostępne w ofercie EXIM tours są w doskonałym standardzie, czekają w nich na Was dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość skorzystania z basenu, sauny czy zabiegów SPA i wiele innych!

Albania
Albania
Albania

7 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Albanii

 1. Niesamowite plaże. Czystość albańskich plaż i czyste turkusowe morze rywalizują z pobliską Grecją. Niezależnie od tego, czy wolisz piaszczyste, czy kamieniste zatoczki, Albania ma je wszystkie. Poza tym, poza szczytem sezonu zobaczysz tu niewielu ludzi.
 2. Urzekająca przyroda. Albania jest zaskakująco malownicza i różnorodna. Zobaczysz naturę w jej nieskazitelnej formie, z bogatą florą i fauną, setkami jezior o różnych rozmiarach i imponującymi górami.
 3. Zróżnicowany klimat. Albania jest piękna o każdej porze roku, niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz tu, aby popływać w morzu, uprawiać sport, wędrować czy jeździć na nartach.
 4. Bogata historia i dziedzictwo kulturowe. Ślady historii można znaleźć w całej Albanii. Odkryj urocze miasteczka Berat i Gjirokaster lub starożytne miasta Butrint i Apollonia. Gdzie indziej można zwiedzać obiekty UNESCO bez tłumów turystów?
 5. Gościnni mieszkańcy. Albańczycy są jednymi z najbardziej przyjaznych ludzi na świecie, a gość jest dla nich świętością.
 6. Świeże i smaczne jedzenie. Albańska kuchnia jest zdrowa, wykorzystuje świeże składniki, mięso, owoce morza, warzywa i zioła. Nie bój się spróbować specjałów na ulicznych straganach. Doskonała kawa!
 7. Niskie ceny. Albania to niedrogi cel podróży, w którym możesz zobaczyć i doświadczyć wielu rzeczy za połowę ceny, którą wydałbyś u sąsiadów, takich jak Chorwacja, Czarnogóra czy Grecja.

Kultura i obyczaje Albanii

Albańczycy znani są ze swojej otwartości i gościnności. Chętnie nawiązują kontakt z turystami i są dla nich bardzo życzliwi. Mimo tego, że porozumienie się w języku angielskim może być trudne, warto znać kilka zwrotów po albańsku.

Albania jest bardzo zróżnicowana religijnie. Choć w czasach komunizmu była państwem ateistycznym, obecnie podczas wyjazdu do Albanii znowu można tu spotkać zarówno wyznawców islamu (religia dominująca), jak i chrześcijan (głównie prawosławnych i katolików). Co ważne, religie w Albanii współistnieją ze sobą i wzajemnie się szanują. 

Ciekawostką o Albanii jest to, że dni ustawowo wolne od pracy obejmują święta katolickie i prawosławne (dwukrotnie obchodzone jest Boże Narodzenie i Wielkanoc), a także muzułmańskie (Wielki i Mały Bajram).

Albania jest uważana za kraj bezpieczny. Kobiety powinny jednak uważać na samotne spacery – nocne zwiedzanie Albanii w pojedynkę może być odebrane jako poszukiwanie towarzystwa.

Podczas wakacji w Albanii warto pamiętać, że tamtejsze gesty nieco różnią się od tych znanych w Polsce. Kręcenie głową, znane nam jako zaprzeczenie, oznacza „tak”, natomiast „nie” wyrażane jest poprzez uniesienie głowy lub brwi.

Jedzenie i kuchnia

W Albanii jedzenie stanowi ważny element kultury. Kuchnia tego regionu jest wyraźne nacechowana wpływami tureckimi i śródziemnomorskimi. Co warto zjeść w Albanii? Wśród tradycyjnych potraw Albanii na uwagę zasługuje kofta, czyli kotlety przyrządzane na bazie mielonego lub siekanego mięsa. Inne ciekawe dania, których warto spróbować podczas wycieczki do Albanii, to:
 • mish i përzier (pieczone mięsa),
 • pilaf me pulë (kurczak pieczony z ryżem),
 • arapash (gotowana mąka kukurydziana)
 • japrak (mięso lub ryż zawijane w liście winogron). 

W kuchni Albanii popularne są też ryby i owoce morza. Warto spróbować lokalnych serów (np. djathë i bardhe) czy miejscowego fast foodu (burek, czyli warstwy ciasta nadziewane mięsem, serem lub warzywami). Z deserów albańskich dużą sławą cieszy się pudding ryżowy z mleka owczego (oriz me tamel) podawany ze słodkimi dodatkami.

Pogoda w Albanii

Pogoda w Albanii jest uwarunkowana klimatem podzwrotnikowym. Na wybrzeże kraju najlepiej wybrać się w miesiącach od czerwca do września. Temperatura w Albanii waha się wówczas między 26℃ a 33℃. Z kolei zimą wynosi najczęściej 5℃–9℃.

Wysoko w górach w Albanii jest zazwyczaj chłodno – latem średnia temperatura wynosi około 15℃, natomiast zimą spada znacznie poniżej 0℃.

Albania
Albania

Wakacje dla aktywnych

Choć główne atrakcje Albanii to plaże i zabytki, turyści nastawieni na podejmowanie aktywności fizycznej łatwo znajdą coś dla siebie. Należy zaznaczyć, że aż 75% kraju stanowią tereny górzyste. Sprzyja to wspinaczce, pieszym wycieczkom oraz uprawianiu kolarstwa górskiego. Oprócz tego podczas wczasów w Albanii możliwe są spływy kajakowe, rafting i nurkowanie.

Co warto kupić w Albanii?

Na wakacjach w Albanii warto kupić produkty spożywcze takie jak oliwa z oliwek w małym gospodarstwie rolnym, miód czy przyprawy (np. oregano) i fergese – pastę serowo-paprykową. Tradycyjne napoje alkoholowe to wytwarzany z winogron, doskonały lokalny koniak Skënderbeg o przyjemnym cytrusowo-śliwkowym aromacie. Warta uwagi jest albańska raki oraz pro zdrowotna herbata górska.

Co warto przywieźć z Albanii oprócz jedzenia? Inne pamiątki to, np. saszetki na drobiazgi zdobione tradycyjnymi dla tego regionu motywami, hezve – tradycyjny metalowy dzbanek, w którym zaparzymy doskonałą kawę. Piękne są także ręcznie tkane dywaniki.

 

Przydatne zwroty po albańsku

 • Tak – po
 • Nie – jo
 • Dzień dobry – mirëmëngjes (czyt. miremendzies)
 • Do widzenia – mirupafshim (czyt. mirupafszim)
 • Przepraszam – më falni (czyt. me falni)
 • Dziękuję – faleminderit

Najczęściej zadawane pytania

Czy Albania to dobry kierunek na wakacje?
Ile kosztuje 7-dniowy pobyt w Albanii?
Na co trzeba uważać w Albanii?
Czy w Albanii można pić alkohol?
Czy w Albanii lubią Polaków?
Czy na wyjazd do Albanii potrzebny jest paszport?

Wszystkie miejsca docelowe - Albania