Sprawdź nasze oferty wakacji na Cyprze!

Ładowanie...

Cypr – wakacje

Grecy wierzą, że na Cyprze urodziła się bogini miłości Afrodyta. Ta piękna wyspa to idealne miejsce na wakacje dla par. Bardzo ciepłe morze i piaszczyste plaże, ślady starożytności i piękne krajobrazy tworzą wyjątkową atmosferę podczas wyjazdu na Cypr. Tradycyjne potrawy serwowane przez pogodnych gospodarzy dopełniają romantycznej całości.
Cypr jest  trzecią co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego. Leży u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Sezon turystyczny trwa tu praktycznie cały rok, a słonce świeci przez ponad 300 dni w roku.

Podczas wakacji na Cyprze nie sposób się nudzić. Aromatyczna kuchnia, monumentalne zabytki i piękna pogoda to tylko kilka z powodów, dla których Cypr jest najczęściej wybierany na cudowne wakacje. Cypr warto odwiedzić wiosną i jesienią – to najlepsze pory na zwiedzanie. Lato sprzyja wygrzewaniu się na plaży i pływaniu w morskich falach wokół wyspy. Zimą w górach można poszaleć na nartach i snowboardzie podczas wyjazdu na ferie. Cypr jest dobry na każdą porę roku!

Choć południowa część wyspy imponuje bogactwem zabytków świata antycznego, to najczęściej odwiedzanym miejscem jest stolica Cypru, Nikozja. To jedyne na świecie miasto podzielone zieloną granicą, dzielącą tereny Grecji i Turcji – dwóch państw sąsiadujących na wyspie.

Główne miejscowości turystyczne to LarnakaFamagusta i Pafos, a także Limassol. Znaczną część państwa zajmują Góry Kyreńskie otoczone równiną Mesaoria pełną drzew eukaliptusowych i oliwnych. Wzdłuż wybrzeża ciągną się niziny i wzgórza, porośnięte lasami cyprysowymi z widokiem na lazurową wodę.
Petra tou Romiou, Cypr

Petra tou Romiou (Skała Afrodyty) między Pafos i Limassolem

Limassol, Cypr

Limassol

Nikozja, Cypr

Nikozja

Kultura i obyczaje Cypru

Niewielka wyspa Cypr podzielona jest na dwie strefy. Podział jest odczuwalny pod względem politycznym, lecz także i kulturowym. Południowa część państwa zamieszkała jest przez prawosławnych Greków. Północna przez Turków, wyznających Islam. Cypryjscy Grecy są przyjaźni i bardzo życzliwie nastawieni do życia. Wszystkie święta na Cyprze obchodzą hucznie i radośnie.

Mieszkańcy tej części wyspy są bardzo rodzinni i nie opuszczają możliwości do świętowania. Warto odwiedzić jeden z organizowanych tu festiwali. Wybór jest naprawdę duży: Święto Kwiatów, Festiwal Muzyki, Tańca i Sztuk w Pafos czy Festiwal Wina – oto niektóre z atrakcji Cypru.

Językami urzędowymi na Cyprze są język grecki i turecki. Na południowej części wyspy używany jest jedynie ten pierwszy. Bez problemu można się porozumieć po angielsku, niemal 80% mieszkańców wyspy zna ten język, a także i rosyjski.

6 powodów, dla których warto spędzić wakacje na Cyprze

 • Fantastyczni ludzie: Cypryjczycy mają bardzo przyjazną naturę i uwielbiają cieszyć się życiem. Z pewnością zostaniesz ciepło przyjęty!
 • Bezpieczeństwo: Cypr jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie; ma niski wskaźnik przestępczości.
 • Pyszne jedzenie: kuchnia cypryjska to ciekawa mieszanka dań tureckich i greckich. Cypryjskiemu winu Commandaria nie można się oprzeć.
 • Śródziemnomorski klimat i 300 słonecznych dni w roku: klimat na Cyprze jest jednym z najbardziej stabilnych i najcieplejszych w Europie. Średnia roczna temperatura to 24 °C.
 • Piękne plaże i czyste morze: na Cyprze znajdziesz wszystko, biały drobny piasek, żwir i skały, dzikie zatoczki i długie plaże z udogodnieniami.
 • Rozrywka: liczne oferowane atrakcje obejmują sporty wodne, zakupy i zwiedzanie. Na Cyprze znajduje się też wiele klubów nocnych, barów i dyskotek, a najlepsze imprezy z koncertami na świeżym powietrzu odbywają się od czerwca do sierpnia.

Wakacje dla aktywnych

Krystalicznie czysta i przejrzysta woda pozwala bez problemu nurkować, by podziwiać faunę i florę podwodnego świata podczas wczasów na Cyprze. Warte uwagi są także tunele, wraki i jaskinie. Wakacje na Cyprze to również okazja do uprawiania takich sportów wodnych jak: narty wodne, loty spadochronem za motorówką, rejsy katamaranem czy windsurfing. Dla lubiących trekking stworzono 48 szlaków pieszych dla wędrówek. Popularną atrakcja na Cyprze jest jazda konna i golf.

 

Co warto kupić?

Co kupić na Cyprze? Z pewnością wykwintne wino i aromatyczną oliwę. Popularna jest lokalna ceramika i haft – wysokiej jakości rękodzieło. Lefkara to stolica ręcznie wyrabianych koronek, których piękno docenił Leonardo da Vinci. Dobrym prezentem a zarazem pamiątką z Cypru będzie srebrna lub złota biżuteria z wisiorkiem z neolitu – talizman płodności i bogactwa.

 

Przydatne zwroty na Cyprze

 • Tak – ναι (ne)
 • Nie – όχι (ohi)
 • Dzień dobry – καλημέρα (kalimera)
 • Do widzenia – αντίο (adio)
 • Cześć – γεια σου (ja su)
 • Proszę – παρακαλώ (parakalo)
 • Dziękuję – ευχαριστώ (efharisto)
 • Przepraszam – συγνώμη (signomi)

Cypr – najczęściej zadawane pytania

Na co należy uważać na Cyprze?
Czego nie powinno się robić na Cyprze?
Czy Cypr to grecka wyspa?
Kiedy najlepiej pojechać na Cypr?
Jak długo trwa lot na Cypr?
Czy potrzebny jest paszport na Cypr?

Mapa - Cypr


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Cypr