Wyspa Brač, której powierzchnia wynosi prawie 400 km2, usytuowana jest w środkowej części Dalmacji. Zielony i górzysty krajobraz pięknie komponuje się z lazurowymi wodami Adriatyku, a słoneczna pogoda panująca przez cały rok czyni z tej wyspy wymarzone miejsce na wakacje.

Klimat panujący w środkowej części Dalmacji sprawia, że miejsce to co roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Słoneczna pogoda trwa tutaj niemal przez cały rok, a wysoka temperatura utrzymuje się od maja do października. Wyspa Brač to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych wysp w Chorwacji. Jej większa część pokryta jest bujną roślinnością, a mieszkańcy zajmują się uprawą oliwek, tytoniu oraz winorośli. Charakterystyczną cechą krajobrazu wyspy są białe zbocza gór, gęste lasy piniowe, przepiękne piaszczyste plaże oraz urozmaicona i długa linia brzegowa z licznymi zatoczkami i miejscami do odpoczynku.
 

Co warto zobaczyć na wyspie Brač?

Piaszczyste plaże to idealne miejsce do odpoczynku dla wszystkich miłośników wodnych i słonecznych kąpieli. Jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji jest plaża Zlatni Rat, znajdująca się właśnie na wyspie Brač. Malowniczy cypel żwirowy ma długość prawie 160 metrów i ciągle zmienia swój kształt w wyniku oddziaływania fal oraz wiatru. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych (zwłaszcza kitesurfingu) i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji.

Spędzając wakacje na wyspie Brač, warto również odwiedzić jej największe miasto Supetar, które jest idealną bazą wypadową do innych pobliskich miejscowości. Piękna architektura miasta, piaszczyste plaże i promenada sprawiają, że spacer po nim jest wyjątkowo przyjemny. Można tu zobaczyć m.in. kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i znajdujące się w nim muzeum. W mieście znajduje się linia promowa, która należy do głównego centrum turystycznego w całej Dalmacji i stanowi dla mieszkańców łącznik z lądem.

Nerežišća, miejscowość usytuowana na zachodzie wyspy Brač, to świetna baza wypadowa do klasztoru Pustelnia Blaca. Obiekt znajduje się pod wysokim klifem kamiennym i można w nim zwiedzić m.in. obserwatorium astronomiczne i muzeum. Około 8 kilometrów od miasta na turystów czeka najwyższy szczyt wysp adriatyckich ‒ Vidova Gora, z którego można podziwiać malownicze widoki na Korčulę, Hvar czy Zlatni Rat.
Jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miejscem na wyspie Brač jest Bol. Miasto słynie z przepięknych plaż, ciągnących się przez kilkanaście kilometrów. Odwiedzając Bol, warto również zobaczyć galerię Branko Deškovicia, gromadzącą dzieła lokalnych artystów. Do innych ciekawych atrakcji turystycznych na wyspie należy Smocza Jaskinia, znajdująca się w osadzie Murvica.
 

Jak dojechać na wyspę?

Wyspa Brač w Chorwacji to miejsce, do którego można dostać się samochodem. Z promu przewożącego samochody można skorzystać w miejscowości Makarska, znajdującego się w Środkowej Dalmacji. Statek płynie w kierunku Sumartin – małego miasteczka usytuowanego na wschodniej części cyplu wyspy Brač.