1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co zobaczyć?

Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Wtorek, 25.7.2023

Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Zobacz propozycje wyjazdów do Albanii

Albania - malownicza kraina rozciągnięta między Czarnogórą a Grecją

Ładowanie...

Albania to kraj kontrastów. Miejsce, w którym możesz podziwiać niezwykłą przyrodę, rozwinięte miasta i ukryte przed światem wioski, w których czas dawno temu zatrzymał się w miejscu. Rozległe jeziora, góry i kaniony to prawdziwa mekka dla miłośników natury, a ciągnące się przez kraj wybrzeże oczaruje miłośników plażowania. Albania to także kraj wielu zabytków i archeologicznych ruin, których historia sięga czasów przed naszą erą. Wiele z nich jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest Berat – miasto-muzeum – ta malownicza kamienna osada otoczona ruinami iliryjskiego zamku rozciąga się u podnóża łańcucha górskiego Tomor. Po spacerze wśród zabytkowych domostw, ze względu na które miasto nazywa się też osadą tysiąca okien, warto wybrać się także na piękny most Gorica. W 1780 roku most został przebudowany z drewnianego na kamienny, liczy 130 metrów długości i 5 metrów szerokości, a mieszkańcy do dziś uważają go za najważniejszy symbol całego zabytkowego miasteczka.

Podczas gdy w wielu miejscach Albanii nie ma jeszcze śladu po tworach współczesnej cywilizacji, na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Nie brakuje tam sklepików z pamiątkami, restauracji, dużych supermarketów, dyskotek, a nawet galerii handlowych. Tamtejsze targi pozwalają chłonąć ducha tego kraju i cieszyć oczy wyjątkowym rękodziełem, robić zakupy, a także targować się z miejscowymi.
 

Berat, Albania

Albania - odkryj zapierającą dech w piersiach przyrodę

Jedną z największych atrakcji Albanii jest przyroda. Na terenie kraju można zobaczyć prawdziwe cuda natury i chłonąć zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wystarczy wyjść poza strefę popularnych kurortów, by zasmakować prawdziwej Albanii – dla wielu dzikiej i jeszcze nieodgadnionej.

Jakie atrakcje przyrodnicze oferuje Albania? Co warto zobaczyć? Na szczycie listy miejsc wartych odwiedzenia jest Jezioro Szkoderskie. Rozciągnięte między Albanią a Czarnogórą jest najstarszym jeziorem w całej Europie, a jednocześnie najgłębszym na całych Bałkanach. Zatopione w pierścieniu górskich szczytów Rumii majaczy krystalicznie czystą taflą wody. Wiosną i latem możemy podziwiać tam bujną roślinność i ponad 300 gatunków ptaków z różnych stron świata, część z nich jest charakterystyczna dla typowo afrykańskiego klimatu. Ze względu na tak chętnie gnieżdżące się ptaki Jezioro Szkoderskie jest nazywane „europejskim ptasim lotniskiem”.

Równie malownicze jest jezioro Koman, które wiele osób porównuje do norweskich fiordów. Panująca tam cisza i spokój w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach widokami na lazurową wodę to panaceum na szarą codzienność. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym, utworzonym na potrzeby programu budowy elektrowni wodnych w całej Albanii. W Komanie łączy się wiele rzek, takich jak Czarny Drin, Biały Drin czy Lume, dzięki którym formacje skalne wokół całego jeziora zapierają dech w piersiach.

Albania - atrakcje turystyczne dla miłośników zwiedzania

Co zwiedzić w Albanii? Wakacje w tym kraju to możliwość zobaczenia wielu ciekawych miast i miasteczek. Jednym z nich jest Saranda, czyli popularny kurort zlokalizowany w cichej zatoce. Jego nazwa oznacza dokładnie „czterdzieści” i wywodzi się od nazwy klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na wzgórzu. Miasto ma piękną linię brzegową i malowniczy nadmorski deptak, na którym wieczorem można odpocząć od gorącego słońca.

Będąc w Albanii, warto zatrzymać się w mieście Gijrokastra, nazywanym inaczej miastem tysiąca schodów. Zlokalizowane na zboczach doliny rzeki Drino składa się z wielu stromych i ciasnych, kamiennych uliczek oraz domów, które w większości wykonane są z łupków skalnych. Najważniejszą atrakcją miasteczka jest twierdza, choć według wielu już sam spacer uliczkami zasługuje na prawdziwe uznanie.

Kontrasty Albanii bardzo widoczne są w Tiranie, czyli stolicy kraju. To miasto, w którym obok nowoczesnych wieżowców majaczą dawne świątynie i socrealistyczne budynki. Miejsce, w którym spotyka się bogactwo z biedą, a wymuskane ulice sąsiadują z zaśmieconymi zaułkami. Warto tam zajrzeć chociażby po to, by poczuć tę różnorodność. Wizytę w Tiranie warto rozpocząć od centralnego placu stolicy – Skanderberga. Na miejscu można zwiedzić muzeum historii i sztuki BUNK’ART oraz osmański meczet Et’hem Bey wzniesiony w XVIII wieku. Z palcu możesz przejść także pod wieżę zegarową z XIX wieku, a także podziwiać ogromny socrealistyczny gmach Muzeum Historycznego i Opery.

Albania - wakacje dla aktywnych

W Albanii coś dla siebie znajdą również osoby, które wolą spędzać czas aktywnie. Aż 75% kraju stanowią tereny górzyste. To doskonała wiadomość dla zwolenników górskich wspinaczek, kolarstwa i trekkingu. Wtapiające się w krajobraz Albanii rzeki i jeziora pozwalają też skorzystać z bogatej oferty spływów kajakowych, raftingu, a nawet nurkowania. W poszukiwaniu adrenaliny warto wybrać się w Góry Przeklęte. Wędrując wyznaczonymi szlakami można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i rozkoszować się obecnością dzikiej przyrody wokół Jeziora Szkoderskiego, która nie została jeszcze skalana ręką człowieka. W krajobraz Albanii wtopione są także bunkry i nie wiadomo, ile dokładnie jest ich w całym kraju. Tworzone były w czasie rządów Envera Hodży, aby zabezpieczyć państwo przed zewnętrznymi atakami. Jednym z najbardziej znanych bunkrów jest ten należący do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym aktualnie znajduje się wspomniane wcześniej muzeum BUNK’ART. Popularny kompleks bunkrów znajduje się także w miejscowości Queparo, można go podziwiać, spacerując po plaży lub zażywając kąpieli słonecznych. W wielu bunkrach funkcjonują także hotele, kawiarnie, a także restauracje, do których warto się wybrać w czasie pobytu.

Wioska w górach, Albania

Albania - co zobaczyć?

Urlop w Albanii można zaplanować na wiele różnych sposobów. W tym różnorodnym, dzikim i bez wątpienia pięknym kraju jest ku temu prawdziwa okazja, zwłaszcza że podróż z Polski nie zajmuje dużo czasu, a koszty życia na miejscu nie nadszarpną mocno budżetu. Co warto zobaczyć? Skąpane w słońcu najpiękniejsze plaże Albanii i starożytne ruiny, niedostępne góry i wszechobecne bunkry, kolorowe bazary i klimatyczne miasteczka. Długo można wymieniać ciekawe miejsca w Albanii, takie jak Jezioro Szkoderskie, zamek Rozafa czy „Ołowiany Meczet” i deptak Kole Idromeno w Szkodrze. Ich wybór zależy od tego, jak najlepiej lubisz spędzać czas i co oznacza dla Ciebie prawdziwy wypoczynek.

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?