Francja

Francja oferuje dużo więcej niż tylko Paryż. Jest tak różnorodnym krajem, że powinna znaleźć się liście marzeń wyjazdów każdego z nas. Pokochają ją miłośnicy tętniących życiem miast, kultury, pięknych widoków, niesamowitej architektury, pysznego jedzenia i wykwintnego wina. Do wyboru mamy aż 22 regiony, a każdy z nich charakteryzuje się innymi zwyczajami, muzyką, kulturą i lokalną kuchnią. Południe to kilometry wspaniałych plaż lazurowego wybrzeża a północ Alpy Francuskie i bezkonkurencyjne ośrodki narciarskie.

Kultura i obyczaje

Z języka francuskiego pochodzi słowo savoir vivre. Francuzi dobre maniery ogładę mają we krwi. Szczególnie jeśli chodzi tych w starszym wieku. Większość z nich wita się na dzień dobry i pozdrawia widząc kogoś znajomego. Do osób nieznajomych i starszych należy zwracać się zawsze "Pan, Pani" Goście zazwyczaj są zapraszani na kolacje, dobrym zwyczajem jest przynieść coś na prezent np. butelkę wina. Francja jest krajem wielowyznaniowym, jednak w tej chwili jest uznawana za kraj laicki. Choć 77 proc. Francuzów deklaruje swą przynależność do kościoła katolickiego, to odsetek praktykujących jest znikomy ok. 10-14%.

Kuchnia

Kuchnia francuska to nie tylko żabie udka i mule. Choć to jeden z ważniejszych elementów lokalnej kuchni. Należy ona do jednej z najbardziej fantazyjnych w Europie. W turystycznych miejscach standardem jest spróbowanie lokalnego wina i serów, których Francuzi mają setki w swoim kulinarnym „portfolio”. Do najsłynniejszych dań Francji zalicza się Ratattouille z warzywami doprawione ziołami z Prowansji, quiche to francuska tarta ze słonego ciasta kruchego z wytrawnym nadzieniem, które stanowi połączenie śmietany, boczku i cebuli. Małże, hodowane w Bretanii, idealne do białego wina. Zawsze przy kupnie należy zauważyć czy są one otwarte czy zamknięte. Wtedy poznamy czy owoce morza są świeże. A na deser polecamy crème brulee. Podstawą kremu jest śmietana, żółtka i cukier. Najlepiej by z zewnątrz był chłodny a wewnątrz jeszcze ciepły.

Francja to też kraj dla aktywnych osób. Możemy wybrać się na narty, trekking, czy windsurfing. Biaritz przy granicy z Hiszpanią to prawdziwy raj dla surferów. Zarówno dla wytrawnych zawodników jak i dla początkujących. Biaritz oferuje też wiele pięknych plaż. Tu zmierzą się z falami Atlantyku. Z kolei w Saint Tropez skorzystamy z centrów nurkowych. Zobaczymy tu wraki statków a także morskie stworzenia. Region oferuje kilkadziesiąt miejsc do nurkowania. Dla narciarzy poleca się m.in. Chamonix u stóp Mont Blanc. Miasto jest nazywane „zimową stolica kraju”. W kurorcie znajdziemy znakomite trasy narciarskie a także ścieżki na letnie spacery w góry. Znajduje się tu ponad 170 tras do trekkingu.

Miesiące, kiedy we Francji jest najcieplej, to sierpień, lipiec, czerwiec. Natomiast  najchłodniejszy okres to grudzień, styczeń, luty. W sierpniu termometry wskażą ok. 23 st.

Przydatne zwroty

·         Tak – Oui [łi]
·         Nie – Non [ną]
·         Dzień dobry – Bonjour [bążur]
·         Cześć – Salut [salu]
·         Dobry wieczór – Bonsoir [bąsłar]
·         Do widzenia – Au revoir [orewłar]
·         Do zobaczenia – À bientôt! [abięto]
·         Na razie – À toute à l’heure [a tutaler]
·         Jak się masz? – Comment ça va? [komą sa wa]
·         Dobrze, dziękuję – Ca va, merci [sa wa, mersi]
·         Dziękuję – Merci [mersi]
·         Nie mówię po francusku – Je ne parle pas francais [ży ny parl pa frąse]]

Dlaczego Francja?

Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Koneserzy sztuki, miłośnicy kuchni, wina, sportów wodnych i narciarstwa. A wszystko to w ciągu 2 godzinnego lotu z Polski. Francja zapewni nam wypoczynek na najwyższym poziomie.


    WAŻNE:

z uwagi zmieniające się przepisy sanitarne w poszczególnych krajach prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

Mapa - Francja


Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Francja

Przepraszamy, obecnie nie ma dostępnych wycieczek. Zobacz naszą aktualną ofertę wakacyjną.