1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co zobaczyć?

Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Wtorek, 25.7.2023

Albania - atrakcje i zwiedzanie. Co warto zobaczyć?

Albania - malownicza kraina rozciągnięta między Czarnogórą a Grecją

Albania to kraj kontrastów. Miejsce, w którym możesz podziwiać niezwykłą przyrodę, rozwinięte miasta i ukryte przed światem wioski, w których czas dawno temu zatrzymał się w miejscu. Rozległe jeziora, góry i kaniony to prawdziwa mekka dla miłośników natury, a ciągnące się przez kraj wybrzeże oczaruje miłośników plażowania. Albania to także kraj wielu zabytków i archeologicznych ruin, których historia sięga czasów przed naszą erą. Wiele z nich jest wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest Berat – miasto-muzeum – ta malownicza kamienna osada otoczona ruinami iliryjskiego zamku rozciąga się u podnóża łańcucha górskiego Tomor. Po spacerze wśród zabytkowych domostw, ze względu na które miasto nazywa się też osadą tysiąca okien, warto wybrać się także na piękny most Gorica. W 1780 roku most został przebudowany z drewnianego na kamienny, liczy 130 metrów długości i 5 metrów szerokości, a mieszkańcy do dziś uważają go za najważniejszy symbol całego zabytkowego miasteczka.

Podczas gdy w wielu miejscach Albanii nie ma jeszcze śladu po tworach współczesnej cywilizacji, na ulicach miast tętni życie towarzyskie. Nie brakuje tam sklepików z pamiątkami, restauracji, dużych supermarketów, dyskotek, a nawet galerii handlowych. Tamtejsze targi pozwalają chłonąć ducha tego kraju i cieszyć oczy wyjątkowym rękodziełem, robić zakupy, a także targować się z miejscowymi.
 

Albania - odkryj zapierającą dech w piersiach przyrodę

Jedną z największych atrakcji Albanii jest przyroda. Na terenie kraju można zobaczyć prawdziwe cuda natury i chłonąć zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wystarczy wyjść poza strefę popularnych kurortów, by zasmakować prawdziwej Albanii – dla wielu dzikiej i jeszcze nieodgadnionej.

Jakie atrakcje przyrodnicze oferuje Albania? Co warto zobaczyć? Na szczycie listy miejsc wartych odwiedzenia jest Jezioro Szkoderskie. Rozciągnięte między Albanią a Czarnogórą jest najstarszym jeziorem w całej Europie, a jednocześnie najgłębszym na całych Bałkanach. Zatopione w pierścieniu górskich szczytów Rumii majaczy krystalicznie czystą taflą wody. Wiosną i latem możemy podziwiać tam bujną roślinność i ponad 300 gatunków ptaków z różnych stron świata, część z nich jest charakterystyczna dla typowo afrykańskiego klimatu. Ze względu na tak chętnie gnieżdżące się ptaki Jezioro Szkoderskie jest nazywane „europejskim ptasim lotniskiem”.

Równie malownicze jest jezioro Koman, które wiele osób porównuje do norweskich fiordów. Panująca tam cisza i spokój w połączeniu z zapierającymi dech w piersiach widokami na lazurową wodę to panaceum na szarą codzienność. Jezioro jest sztucznym zbiornikiem wodnym, utworzonym na potrzeby programu budowy elektrowni wodnych w całej Albanii. W Komanie łączy się wiele rzek, takich jak Czarny Drin, Biały Drin czy Lume, dzięki którym formacje skalne wokół całego jeziora zapierają dech w piersiach.

Albania - atrakcje turystyczne dla miłośników zwiedzania

Co zwiedzić w Albanii? Wakacje w tym kraju to możliwość zobaczenia wielu ciekawych miast i miasteczek. Jednym z nich jest Saranda, czyli popularny kurort zlokalizowany w cichej zatoce. Jego nazwa oznacza dokładnie „czterdzieści” i wywodzi się od nazwy klasztoru Czterdziestu Męczenników, którego ruiny znajdują się na wzgórzu. Miasto ma piękną linię brzegową i malowniczy nadmorski deptak, na którym wieczorem można odpocząć od gorącego słońca.

Będąc w Albanii, warto zatrzymać się w mieście Gijrokastra, nazywanym inaczej miastem tysiąca schodów. Zlokalizowane na zboczach doliny rzeki Drino składa się z wielu stromych i ciasnych, kamiennych uliczek oraz domów, które w większości wykonane są z łupków skalnych. Najważniejszą atrakcją miasteczka jest twierdza, choć według wielu już sam spacer uliczkami zasługuje na prawdziwe uznanie.

Kontrasty Albanii bardzo widoczne są w Tiranie, czyli stolicy kraju. To miasto, w którym obok nowoczesnych wieżowców majaczą dawne świątynie i socrealistyczne budynki. Miejsce, w którym spotyka się bogactwo z biedą, a wymuskane ulice sąsiadują z zaśmieconymi zaułkami. Warto tam zajrzeć chociażby po to, by poczuć tę różnorodność. Wizytę w Tiranie warto rozpocząć od centralnego placu stolicy – Skanderberga. Na miejscu można zwiedzić muzeum historii i sztuki BUNK’ART oraz osmański meczet Et’hem Bey wzniesiony w XVIII wieku. Z palcu możesz przejść także pod wieżę zegarową z XIX wieku, a także podziwiać ogromny socrealistyczny gmach Muzeum Historycznego i Opery.

Albania - wakacje dla aktywnych

W Albanii coś dla siebie znajdą również osoby, które wolą spędzać czas aktywnie. Aż 75% kraju stanowią tereny górzyste. To doskonała wiadomość dla zwolenników górskich wspinaczek, kolarstwa i trekkingu. Wtapiające się w krajobraz Albanii rzeki i jeziora pozwalają też skorzystać z bogatej oferty spływów kajakowych, raftingu, a nawet nurkowania. W poszukiwaniu adrenaliny warto wybrać się w Góry Przeklęte. Wędrując wyznaczonymi szlakami można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki i rozkoszować się obecnością dzikiej przyrody wokół Jeziora Szkoderskiego, która nie została jeszcze skalana ręką człowieka. W krajobraz Albanii wtopione są także bunkry i nie wiadomo, ile dokładnie jest ich w całym kraju. Tworzone były w czasie rządów Envera Hodży, aby zabezpieczyć państwo przed zewnętrznymi atakami. Jednym z najbardziej znanych bunkrów jest ten należący do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w którym aktualnie znajduje się wspomniane wcześniej muzeum BUNK’ART. Popularny kompleks bunkrów znajduje się także w miejscowości Queparo, można go podziwiać, spacerując po plaży lub zażywając kąpieli słonecznych. W wielu bunkrach funkcjonują także hotele, kawiarnie, a także restauracje, do których warto się wybrać w czasie pobytu.

Albania - co zobaczyć?

Urlop w Albanii można zaplanować na wiele różnych sposobów. W tym różnorodnym, dzikim i bez wątpienia pięknym kraju jest ku temu prawdziwa okazja, zwłaszcza że podróż z Polski nie zajmuje dużo czasu, a koszty życia na miejscu nie nadszarpną mocno budżetu. Co warto zobaczyć? Skąpane w słońcu najpiękniejsze plaże Albanii i starożytne ruiny, niedostępne góry i wszechobecne bunkry, kolorowe bazary i klimatyczne miasteczka. Długo można wymieniać ciekawe miejsca w Albanii, takie jak Jezioro Szkoderskie, zamek Rozafa czy „Ołowiany Meczet” i deptak Kole Idromeno w Szkodrze. Ich wybór zależy od tego, jak najlepiej lubisz spędzać czas i co oznacza dla Ciebie prawdziwy wypoczynek.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.