Alberobello, panorama
Alberobello, domki trulli
Wtorek, 20.8.2024
Alberobello to jedno z najpopularniejszych miasteczek tego regionu Włoch, znane z unikalnego zabudowania, tzw. trulli. Są to okrągłe, białe domki kamienne ze stożkowymi dachami. Całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Historia powstania tych nietypowych domów nie jest pewna. Wiadomo jedno – wapno okazało się bardzo użyteczne, zapewniając chłód latem i ciepło zimą. W czasie spaceru po tych wąskich uliczkach można podziwiać niezwykłe budowle, z których wiele służy obecnie jako sklepy, restauracje i muzea.
Alberobello, panorama
Alberobello, domki trulli
Choć Matera formalnie znajduje się w regionie Basilicata, leży bardzo blisko Apulii. Nie mogło zabraknąć jej na naszej liście ze względu na Sassi – starożytne jaskinie mieszkalne wykute w wapiennych skałach. Jest to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miast na świecie.
Miasto również widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wędrując między kościołami jaskiniowymi po wąskich kamiennych uliczkach, nie da się zaprzeczyć, że ma naprawdę niepowtarzalną atmosferę. Niedaleko znajduje się punkt widokowy, na który polecamy udać się o zachodzie słońca.
Matera, Apulia
Matera, Stare miasto
Monopoli jest najbardziej znane z zabytkowego centrum i pięknych plaż. Tutejsze stare miasto uchodzi za jedno z najładniejszych w okolicy. Tworzą je klimatyczne wąskie uliczki, białe budynki charakterystyczne dla całego regionu i liczne kościoły, które tworzą wspólnie bajeczny obraz.
Warto odwiedzić katedrę oraz Castello di Carlo V, czyli fortecę z widokiem na morze. Atrakcje tego obszaru Apulii to także piękne niewielkie plaże, kolorowy port i tradycyjny targ uliczny.
Monopoli, panorama
Monopoli, port
Zaraz obok Monopoli znajdziesz malownicze miasteczko położone na klifach nad Adriatykiem. Rozpoznasz je przez białe domy na klifach, kontrastujące z turkusową wodą poniżej. Polignano a Mare to idealne miejsce na kąpiel w morzu i odpoczynek od ciągłego zwiedzania. Warto zatrzymać się na chwilę w wyjątkowej restauracji Grotta Palazzese, która znajduje się w naturalnej jaskini nad morzem.
Polignano a Mare, widok od morza
Polignano a Mare
Bari to stolica regionu i ważny ośrodek kulturalny – obowiązkowy punkt na liście atrakcji Apulii. Znajduje się tu wiele zabytków, w tym romańska Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy, która co roku gości katolickich i prawosławnych pielgrzymów.
Polecamy zacząć zwiedzanie od Bari Vecchia, starej części miasta. Pełno tu wąskich uliczek, historycznych kościołów i tradycyjnych domów, z których dochodzą do ulicy zapachy pomidorów i świeżego prania oraz dźwięki ożywionych rozmów. Warto zawędrować też do tętniącego życiem portu i zatrzymać się w co najmniej jednej spośród licznych restauracji z lokalnymi specjałami, np. orecchiette, typowym makaronem Apulii.
Bari, panorama
Bari, wybrzeże
Lecce słynie z barokowej architektury. Miasto jest pełne bogato zdobionych i wspaniałych kościołów, pałaców i historycznych budynków z misternymi rzeźbami. Jego centrum to idealne miejsce na romantyczny spacer, podczas którego możesz podziwiać Bazylikę Santa Croce czy Katedrę Wniebowzięcia NMP. Robią szczególne wrażenie w połączeniu z pozostałościami antycznymi, np. amfiteatrem z II wieku. Ciekawą pamiątką, którą warto przywieźć z tego miejsca, są ozdoby z papier-mâché. Możesz też spróbować własnych sił w tej sztuce, gdy udasz się na warsztaty prowadzone przez miejscowych.
Przed wyjazdem do Apulii sprawdź, co warto przywieźć z włoskich wakacji.
Piazza del Duomo, Lecce
Amfiteatr w Lecce
Półwysep Gargano w północnej części Apulii to obszar o wyjątkowej przyrodzie i krajobrazach, których się nie zapomina. Nie bez powodu określa się „włoskimi Karaibami”. Znajdziesz tu piękne plaże, tajemnicze jaskinie, krystalicznie czyste wody, ale też zielone lasy i górzyste krajobrazy. Park Narodowy Gargano to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek i obserwacji przyrody. W regionie znajdują się także piękne miasteczka, np. Vieste i Peschici, które zachwycają białymi domami, wąskimi uliczkami i widokami na morze.
Gargano, park narodowy
Gargano, wybrzeże
Charakterystycznie białe Ostuni zachwyca już z daleka. Otaczają je mury obronne, a sama miejscowość zdaje się wyrastać z ziemi przez swoje położenie na wzgórzu. Skupisko bielonych, wapiennych domów jest zwieńczone średniowieczną katedrą. Polecamy po prostu pozwolić nogom nieść się do przodu i zgubić się w ciasnych uliczkach. To niemal jak podróż w czasie!
Panorama Ostuni
Zabytkowa część Ostuni
Jeśli wolisz naturalne atrakcje Apulii, zapraszamy Cię teraz do Parku Narodowego Alta Murgia. Jest to rozległy obszar chroniony, który obejmuje bardzo różnorodne krajobrazy – od trawiastych dolin i formacji skalnych po gęste lasy.
Park jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt, w tym wilków, lisów i licznych ptaków. To idealne miejsce na piesze wędrówki i rowerowe wycieczki. W Alta Murgia znajdują się również ważne stanowiska archeologiczne oraz zabytki, takie jak Castel del Monte, imponujący średniowieczny zamek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został wybudowany w XIII wieku przez cesarza Fryderyka II, na nietypowym planie ośmiokąta. Jest zdecydowanie wart zobaczenia, ponieważ w swojej bryle łączy elementy gotyckie, arabskie i klasycyzujące.
Do pozostałych atrakcji Apulii w Alta Murgia godnych odwiedzenia należą:
● kopalnie boksytu, brunatnej skały osadowej,
● zamek Gravina,
● park archeologiczny Botromagno i Padre Eterno,
● leje krasowe,
● nekropolia San Magno,
● dolina dinozaurów w Altamurze, gdzie odkryto ślady stóp dinozaurów,
● jazzi – kamienne zagrody dla owiec.
Park Narodowy Alta Murgia
Botromagno
Gallipoli to urocze miasteczko położone na zachodnim wybrzeżu Apulii. Stare miasto znajduje się na wyspie połączonej z lądem mostem i jest pełne barokowych budowli, kościołów oraz wąskich uliczek. Znajdują się tu przepiękne plaże, jak choćby Baia Verde. Nowa część Gallipoli oferuje też wiele wieczornych atrakcji, na czele z licznymi restauracjami i barami.
Zamek w Gallipoli
Wybrzeże Gallipoli
Grotte di Castellana to jedna z najciekawszych geologicznych atrakcji w Apulii. Te spektakularne jaskinie krasowe rozciągają się na długości ponad trzech kilometrów i sięgają głębokości 122 metrów. Odwiedzający jaskinie mają okazję podziwiać imponujące stalaktyty, stalagmity i podziemne jeziora. Polecamy opcję wycieczki z przewodnikiem, aby dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej formacji geologicznej i jej historii.
Posągi w Grotte di Castellana
Grotte di Castellana
Otranto to jedno z najważniejszych miast na wschodnim wybrzeżu Apulii. Jest najdalej na wschód wysuniętym miastem we Włoszech, co czyni go pierwszym miastem, które może podziwiać poranny wschód słońca. Warto zajrzeć do wnętrza katedry w Otranto, której podłoga jest zdobiona wyjątkową mozaiką, przedstawiającą sceny biblijne. W pobliżu znajduje się także malownicza plaża Baia dei Turchi, na której znajdziesz zarówno czysty, żółty piasek, jak i nieco kojącej zieleni.
Katedra w Otranto
Wybrzeże Otranto
Santa Maria di Leuca bywa nazywana przez Włochów „końcem ziemi", z uwagi na swoje położenie – na samym krańcu obcasa włoskiego buta. To klimatyczne miasteczko słynie z latarni morskiej, która jest jedną z najwyższych we Włoszech, a także z Sanktuarium Matki Bożej.
Gwarantowane będą spektakularne widoki na miejsce, gdzie Adriatyk łączy się z Morzem Jońskim. Okolica słynie również z pięknych plaż i skalistych wybrzeży, idealnych do nurkowania i snorkelingu. Natomiast w głębi miasta wzrok przykuwają kolorowe secesyjne wille – stanowią pewien kontrast do przeważnie białego krajobrazu Apulii.
Santa Maria di Leuca, wybrzeże
Santa Maria di Leuca, panorama
Być może masz ochotę nieco oddalić się od głównego lądu Apulii i zwiedzić też jej morską część? W takim razie koniecznie udaj się łódką na wyspy Tremiti, na północnym wschodzie Puglii. W ich skład wchodzą:
● San Domino – z jedyną piaszczystą plażą archipelagu i największym zagęszczeniem ludności,
● San Nicola – z klasztorem, gdzie pochowano mnicha Nicolò, z którym wiąże się pewna legenda (ponoć przy każdej próbie przeniesienia jego ciała rozpętuje się na morzu ogromny sztorm, uniemożliwiający nawigację wokół wyspy),
● Capraia – w całości opustoszała,
● Cretaccio – właściwie bliżej jej do wielkiego glinianego klocka niż do wyspy, na której można byłoby zamieszkać,
● Pianosa – tak mała, że czasem podczas sztormów zakrywają ją fale.
Wyspy są częścią Parku Narodowego Gargano. Tremiti to popularne miejsce na wakacje wśród miłośników sportów wodnych i pływania – zarówno na wodzie, jak i pod nią. Nie brakuje na nich także ciekawych zabytków, są nimi m.in. forteca San Nicola i klasztor benedyktyński.
Szukasz więcej inspiracji na podróże po Włoszech? Sprawdź nasze inne propozycje:
Włochy nad morzem – gdzie najlepiej pojechać?
Włochy zimą i jesienią – gdzie jechać poza sezonem?
Sardynia – co warto zobaczyć?
Wyspy Tremiti
Panorama Tremiti