1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Co można zabrać do samolotu, a czego nie można?

Co można zabrać do samolotu?

Piątek, 16.12.2022

Co można zabrać do samolotu?

Co można zabrać do samolotu, a jakie rzeczy lepiej spakować do bagażu rejestrowanego? Jeśli przygotowujesz się do podróży samolotem, warto dokładnie je sprawdzić, żeby uniknąć nieprzyjemnych i stresujących sytuacji podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Czego nie wniesiesz na pokład samolotu, a jakie przedmioty możesz ze sobą zabrać? Podpowiadamy!

Zobacz gdzie polecieć na urlop

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Bądź na bieżąco z przepisami

Nawet jeśli jesteś weteranem lotów, a konkretną linią będziesz podróżować któryś raz z kolei, przed udaniem się na lotnisko sprawdź dokładnie, jak wyglądają obecne ograniczenia dotyczące bagaży podręcznych. Nie istnieją bowiem żadne uniwersalne przepisy, które odgórnie regulowałyby kwestię zawartości bagażu podręcznego. W rzeczywistości każdy przewoźnik sam ustala taką listę, a pasażerowie muszą się do niej dostosować. Jeśli tego nie zrobisz, podczas kontroli bezpieczeństwa obsługa może zarekwirować niedozwolony przedmiot lub nakazać Ci go wyrzucić.

lotnisko

Co można zabrać do samolotu?

Choć istnieje wiele ograniczeń, na liście rzeczy dozwolonych na pokładzie samolotu możesz znaleźć całkiem sporo pozycji. Wybierając się na weekendowy wypad za granicę, bagaż podręczny pomieści wszystko, co będzie Ci tam potrzebne. Bez przeszkód możesz spakować ubrania i bieliznę, a także kosmetyczkę, choć w tym przypadku warto też sprawdzić, jakie ograniczenia dotyczące kosmetyków narzuca przewoźnik.

W bagażu podręcznym możesz przewozić także urządzenia elektroniczne, takie jak laptop, tablet czy telefon i słuchawki. Śmiało możesz włożyć do niego książkę czy gazetę. Obowiązkowo zabierz ze sobą dokumenty podróży (bilety lotnicze, dowód lub paszport, kartę pokładową). W kwestii jedzenia przepisy są bardzo różne, warto więc upewnić się na stronie przewoźnika, czy nie będzie problemu z wniesieniem żywności na pokład.

Czego nie wniesiemy na pokład samolotu?

Mimo tego, że lista przedmiotów, które możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu, jest całkiem długa, musisz też przygotować się na liczne ograniczenia. Najważniejszym z nich jest zakaz wnoszenia do samolotu narzędzi potencjalnie niebezpiecznych, który dotyczy każdej linii lotniczej. Za tego rodzaju przedmioty uważane są broń, ostre narzędzia, środki chemiczne, płyny o charakterze łatwopalnym oraz (co jest zupełnie oczywiste) materiały wybuchowe. Wykluczone są także noże, kastety, kolce, a więc wszystko, co może zostać wykorzystane przez potencjalnego napastnika jako broń.

Do samolotu nie wniesiesz też większych ilości płynów, oprócz tych zakupionych po kontroli bezpieczeństwa w strefie bezcłowej. Jeśli zamierzasz zabrać w podróż płyn do soczewek, szampon, płyn micelarny czy tonik, musisz przelać je do pojemników o pojemności maksymalnie 100 ml każdy, najlepiej transparentnych. W przeciwnym razie wszystkie te rzeczy mogą zostać Ci zabrane lub możesz zostać poproszony o ich wylanie. Co istotne, w kwestii tego ograniczenia praktycznie wszystkie linie lotnicze są jednomyślne.

Bagaż podręczny, czyli jaki?

Wszystkie przedmioty, które zabierasz ze sobą w podróż i chcesz mieć cały czas pod ręką, możesz włożyć do walizki podręcznej. W sklepach stacjonarnych i internetowych znanych marek możesz znaleźć mnóstwo różnych walizek, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem i materiałami wykonania, ale również wymiarami. Różnice te wynikają z faktu, że wymiary bagaży podręcznych są szczegółowo określane przez przewoźników i mogą być różne. Przed wylotem koniecznie sprawdź, jakie wymiary akceptuje Twój przewoźnik. Docelowo bagaż podręczny powinien być na tyle mały, żeby zmieścił się pod fotelem lub w schowkach umieszczonych nad głowami pasażerów.

Co możesz wziąć do samolotu, a co warto włożyć do bagażu rejestrowanego? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć przepisy bezpieczeństwa w poszczególnych liniach lotniczych są zbieżne, nie są one identyczne i mogą się zmieniać. Kwestie przedmiotów dozwolonych zmieniają się nie tylko ze względu na wymogi przewoźnika, ale też cel podróży. Pamiętaj, że regulacjom podlegają nie tylko wymiary bagażu i jego zawartość, ale również waga.

Przeczytaj również co to jest lot czarterowy.

Kolejne artykuły

Ras Al Khaimah przyciąga krajobrazem i ofertą spędzania czasu w aktywny sposób. Emirat podbił również serca turystów lubiących łączyć zwiedzanie z odnową biologiczną. Jakimi zabiegami kuszą luksusowe ośrodki spa działające w tej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Dowiedz się, gdzie pojechać na wakacje samochodem. Nasze propozycje to także coś dla osób, które po prostu lubią spakować się do auta i wyruszyć w nieznane na road trip.
Planujesz wakacje marzeń? Teraz możesz nie tylko odpocząć, ale także zaoszczędzić na kolejną podróż! Zarezerwuj do 30 czerwca 2024 wyjazd na jeden z naszych popularnych kierunków czarterowych i zdobądź voucher na kolejne wakacje!
W EXIM tours wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość poznawania cudów świata, niezależnie od wieku, pochodzenia, orientacji seksualnej czy innych aspektów tożsamości. Sprawdź, co możemy zaproponować turystom!
Uwielbiacie rodzinne wypady za miasto? A może dopiero planujecie swój pierwszy wyjazdowy weekend z maluchem? Podpowiadamy, gdzie jechać z dzieckiem na weekend.
Miejsce na urlop już wybrane, bilety kupione i przygoda w egzotycznym miejscu zaplanowana? Nasza lista ułatwi Ci decyzję, co zabrać na wakacje. Koniecznie zapisz ten poradnik na później – przyda Ci się przed kolejną podróżą!