1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Czarnogóra - atrakcje i najpiękniejsze miejsca

Czarnogóra – atrakcje i najpiękniejsze miejsca. Co zobaczyć?

Wtorek, 31.10.2023

Czarnogóra – atrakcje i najpiękniejsze miejsca. Co zobaczyć?

Czarnogóra to kraj, który można odkrywać bez końca, co kilkadziesiąt kilometrów zmieniając krajobraz i ciesząc oczy cudami natury. Słoneczne plaże, gaje oliwne, Góry Dynarskie, tętniące życiem miasta i ukryte przed światem wioski. Różnorodność krajobrazowa tej krainy jest ogromna, podobnie jak możliwości jej zwiedzania. Jaka naprawdę jest Czarnogóra? Co warto zobaczyć? Oto 10 najpiękniejszych miejsc.

Malowniczy kraj Montenegro

Czarnogóra, nazywana też Montenegro, leży w Europie Południowej i zajmuje zaszczytne miejsce w samym sercu Bałkanów. Graniczy z Serbią, Kosowem, Bośnią i Hercegowiną, Albanią oraz Chorwacją, a oblewają ją wody Morza Adriatyckiego. To właśnie jej położenie geograficzne i klimat wpływają na różnorodność krajobrazów, które oczarują każdego odwiedzającego. Ten piękny kraj można odkrywać wciąż na nowo i niemal na każdym kroku zachwycać się jego pięknem. Droga przez Czarnogórę wiedzie przez piękne słoneczne wybrzeże, posępne szczyty Gór Dynarskich, głębokie kaniony, parki krajobrazowe, rzeki, aż po jeziora i słynne „fiordy” Zatoki Kotorskiej. Zadbane miasta sąsiadują tu z zapomnianymi wioskami, w których życie ma zupełnie inny rytm. Co zwiedzić w Czarnogórze? Lista atrakcji jest szeroka. Zebraliśmy dla Was 10 czarnogórskich perełek, które naprawdę warto zobaczyć.

najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

1. Zatoka Kotorska

Boka Kotorska to jedna z najbardziej znanych atrakcji Czarnogóry, tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Warto jednak wspomnieć, że miejsce to wcale nie jest przereklamowane. Zatoka określana jest mianem śródziemnomorskiego fiordu i zajmuje zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sama zatoka głęboko wcina się w górzysty ląd, oblewając szczyty Orjen, Lovcen czy Ledenice, u stóp których sennie majaczą stare kamienne miasteczka i popularne kurorty, takie jak Herceg Novi czy Tivat. Zatoka z lotu ptaka ma kształt pełnych ust, stąd nazwa „Boca”, co po włosku oznacza właśnie usta.
Odwiedzając ten malowniczy region, warto zobaczyć urokliwy Kotor. To miasteczko jest gwarancją onieśmielających widoków i pięknej architektury, którą można podziwiać, spacerując kamiennymi uliczkami miasta. Latem najlepiej zwiedzać je w godzinach porannych, kiedy turyści jeszcze śpią, a spalona słońcem ziemia łapie oddech po nieco tylko chłodniejszej nocy.
 

2. Ostrog

Będąc w Czarnogórze, nie sposób pominąć miasteczka Ostrog, nazwanego również stolicą zabytków sakralnych. Znajduje się tam sławny XVII-wieczny prawosławny klasztor Monaster Ostrog, który jest przytulony do potężnej skały i niemal całkowicie z nią zlicowany. Znajdziesz w nim cenne relikwie, freski i mozaiki, a także przestrzeń do rozmyślań i modlitwy. Jeśli wdrapiesz się na najwyższe piętro, ujrzysz jeden z najpiękniejszych widoków w całym Montenegro. Uwierz na słowo – jest co podziwiać!

3. Jaskinia Lipska

Czarnogóra jest prawdziwym rajem dla speleologów. Niesamowite formacje skalne, góry i jaskinie stoją otworem, pokazując całe swoje bogactwo. Wiele obiektów jest trudnodostępnych i niemal niemożliwych do zdobycia. Na szczęcie jednak są miejsca, takie jak Jaskinia Lipska, która pozwala podziwiać naturalne piękno stalaktytów i stalagmitów oraz podziemne jeziora. Można do niej wejść korzystając z dwóch tras – turystycznej lub ekstremalnej, docierającej w jej najdziksze zakamarki i przeznaczonej dla bardziej doświadczonych wędrowców.

4. Park Narodowy Durmitor

Na terenie Czarnogóry jest wiele parków narodowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak Park Narodowy Durmitor. Co w nim tak wyjątkowego? Park leży na terenie masywu górskiego Durmitor i posiada jedną z najbardziej malowniczych tras samochodowych w całym kraju – P14. Droga położona na wysokości 1800 m n.p.m. wije się spektakularnymi serpentynami i obfituje w liczne punkty widokowe, co sprawia, że przejazd nią to prawdziwa uczta dla oczu. Warto odwiedzić Czarne Jezioro, które nieco przypomina polskie Morskie Oko i jest początkiem wielu szlaków górskich. Na terenie parku można śmiało poruszać się nie tylko autem, ale również pieszo czy rowerem. Bazą do zwiedzania Parku Durmitor jest miejscowość Zabljak.

5. Góry Przeklęte

Surowe, dzikie, nieodkryte – takie właśnie są Góry Przeklęte. Jeszcze nietknięte przez masową turystykę pasma są doskonałym przykładem potęgi Matki Natury. Znajdziesz tam wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, malownicze jeziorka, doliny, klify i wodospady. Wszystko, czego można oczekiwać od pięknych górskich krajobrazów. Na całodniowy trekking warto wybrać się szlakiem prowadzącym na szczyty Popadija (2030 m n.p.m.), Talijanka (2057 m n.p.m.) oraz Valusnica (1879 m n.p.m.). Na wyprawę należy jednak odpowiednio się przygotować. Zapas wody, buty do wspinaczki i ciepła odzież to podstawa, nawet w środku lata.

6. Jezioro Szkoderskie

Jezioro Szkoderskie to największy słodkowodny zbiornik na całym Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia rozciąga się na teren Albanii, przez nie też przebiega granica pomiędzy tymi dwoma krajami. Zbiornik zasilany jest przez kilka rzek, a jego wielkość trudno oszacować. Wszystko przez to, że w zależności od pory roku występuje tutaj spora różnica w poziomie wody. Co w nim takiego wyjątkowego? Akwen kusi otaczającą go przyrodą. Jego kolorystyka zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc i oferuje całe spektrum zapierających dech w piersiach krajobrazów. Wypływając łodzią, możemy podziwiać górskie szczyty, plantacje winorośli i dziką roślinność. Akwen Jeziora Szkoderskiego jest prawdziwym rajem dla ornitologów – zamieszkuje go niemalże połowa wszystkich gatunków ptactwa występującego w Europie, a wśród nich między innymi kormorany, czaple czy jaskółki. W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb, w tym ważące nawet do 40 kg karpie. Udając się w rejs po jeziorze, można zatrzymywać się na licznych wysepkach z zabytkowymi cerkwiami i monastyrami.

7. Budva

Niewątpliwie jednym z najpopularniejszych kurortów w Czarnogórze jest Budva. To duże miasto, w którym można znaleźć bogatą bazę hoteli i klubów z muzyką do białego rana, a także klimatyczną starówkę, w której można poczuć dawnego ducha tego miejsca. Jest tam również coś dla osób, które pielęgnują sferę duchową. Zanurzając się w ulice Budvy, znajdziesz liczne zabytki, a wśród nich Cytadelę, czyli dawną fortecę miasta, z której pękami leją się sznury kwitnących surfinii oraz piękny Kościół Santa Marija in Punta. Jak ryba w wodzie poczują się tam miłośnicy plażowania, bo na wybrzeżu rozciąga się kilka ładnych piaszczysto-kamienistych plaż.

8. Stary Bar

Jeśli lubisz otaczać się historią, będąc w Montenegro koniecznie odwiedź kamienne średniowieczne miasteczko Stary Bar, które wkomponowuje się w skaliste zbocza masywu Rumija. W zakamarkach tego miejsca kryją się duchy przyszłości, a mury mają swoją własną historię. Najpiękniej jest tam wiosną, kiedy w powietrzu unosi się zapach drzewek cytrusowych, a ciszę przełamuje gorliwe bzyczenie tysięcy zapracowanych pszczół. Warto odwiedzić zwłaszcza starą twierdzę, której mury porośnięte są dzikim winem i tworzą wspaniały kontrast dla zielonych górskich krajobrazów.

9. Kanion Tary

Krajobraz Czarnogóry jest bardzo zróżnicowany, a pasma górskie sprawiają, że nie brakuje tam głębokich, niedostępnych wąwozów. Można je podziwiać z góry i napawać wzrok majestatem tych niesamowitych formacji, ale zejście na sam dół to już spore wyzwanie, i to nie dla każdego. Będąc w Czarnogórze, warto poświęcić jeden dzień na eksplorację najgłębszego kanionu w Europie – Kanionu rzeki Tary, który mierzy nawet 1300 m głębokości. Najlepiej zrobić to, wybierając się na spływ nurtem Tary. Można to zrobić, korzystając z oferty spływów kajakowych, pontonem lub drewnianą tratwą sterowaną przez miejscowych. Wbrew pozorom nurt rzeki nie jest aż tak wymagający, choć na pewno dostarczy wielu wrażeń i emocji. Symbolem Kanionu Tary jest słynny Most Durdevica o łukowatej konstrukcji i wysokości sięgającej aż 170 m n.p.m.

10. Święty Stefan

Na końcu naszej listy znajduje się niewielka śródziemnomorska wysepka Święty Stefan, co wcale nie oznacza, że jest to atrakcja najmniej warta zobaczenia. Jej obszar jest jednak dostępny jedynie dla wybranych. Obecnie wyspa jest mekką ekskluzywnych hoteli, a dostępu do niej strzeże ochrona, która przechwyci nieproszonych gości zaraz po wejściu na cypel łączący ją z lądem. Być może właśnie dlatego przyjeżdżają na nią bogacze i celebryci z całego świata, którzy szukają odrobiny prywatności i chcą odpocząć od blasku fleszy. Warto więc usiąść w jednej z okolicznych knajpek i z daleka podziwiać wyspiarski widok skupionych wokół siebie czerwonych dachów.

Czarnogóra - co zobaczyć?

Czarnogóra to kraj na tyle różnorodny, że coś dla siebie znajdą w nim zarówno miłośnicy spokojnego wypoczynku, jak i osoby poszukujące sporej dawki adrenaliny i mocnych wrażeń. Możliwości są niemal nieograniczone. Choć pocztówkowym must have tego kraju jest słynna Zatoka Kotorska, to nie należy umniejszać piękna innych regionów Montenegro. Kochasz obcować z naturą? Wybierz spływ kanionem Tary lub powolny rejs po Jeziorze Szkoderskim. Wolisz relaks na plaży z drinkiem z palemką? Bez problemu znajdziesz go w popularnych kurortach, takich jak Budva czy Herceg Novi.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Zima w Polsce, a nawet w Europie, potrafi być wyjątkowo nieprzyjemna. Niskie temperatury, mroźny wiatr, śnieg i plucha potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienność. Jeśli nie lubisz mrozów, zastanów się nad wyjazdem w nieznane. Gdzie na wakacje zimą? Całe szczęście istnieje wiele miejsc, w których znajdziesz idealne warunki do odpoczynku. Takie, w których nawet w samym środku polskiej kalendarzowej zimy jest przyjemnie ciepło, a aura sprzyja plażowaniu i czystemu relaksowi. Przedstawiamy najlepsze kierunki turystyczne idealne na wakacje zimą.
Tajlandia to kraj magiczny i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zabierze Cię w podróż do świata zupełnie innego niż ten, do którego przyzwyczaiły europejskie realia. Czekają tam prawdziwie rajskie krajobrazy, tropikalne dżungle, majestatyczne świątynie, posągi Buddy i to, co w Tajlandii najważniejsze – uliczne targi, na których możesz skosztować prawdziwych pyszności. Jest to miejsce, które można podziwiać i odkrywać przez okrągły rok. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i do jakiego regionu się udać. Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Oto nasz krótki poradnik.
Ras Al Khaimah, jeden z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to miejsce o fascynującej historii, pięknych plażach i wspaniałym krajobrazie. Jednym z kluczowych czynników, które przyciągają turystów, jest tu zdecydowanie korzystna pogoda przez większość roku. Jeśli planujesz podróż do Ras Al Khaimah, warto wiedzieć, kiedy najlepiej jechać, aby maksymalnie cieszyć się tym miejscem.
Andora to malutkie państwo wciśnięte pomiędzy Hiszpanię a Francję. Latem przyciąga turystów bajecznymi krajobrazami i szlakami górskimi, a zimą staje się prawdziwym rajem dla narciarzy. Jego stolicą jest Andorra la Vella – najwyżej położona stolica Europy i jedna z najmniejszych na świecie. Choć niewielka, a dla wielu nawet mikroskopijna, wciąż ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. Co zobaczyć w stolicy Andory i dlaczego warto tam pojechać?
Jeziora o krystalicznie czystej wodzie, szum wodospadów, łąki pełne kwiatów, zachwycająca flora, dziesiątki gatunków dzikich zwierząt oraz świergot ptaków. Jeziora Plitwickie to największa perła Chorwacji i szansa na niezapomniany bajeczny spacer pośród dzikiej natury. Wybierz się tam choć raz, a zobaczysz, że zostawisz cząstkę swojego serca i już zawsze będziesz tęsknić. Możesz je odwiedzać o każdej porze roku i za każdym razem przemierzać nową trasę.
Oman to kolejna perełka na Bliskim Wschodzie, którą warto odwiedzić.  Nieskażony jeszcze masową turystyką. Piękne krajobrazy, bogata kultura i tradycja oraz ciekawa historia to jedne z zalet, które co roku przyciągają coraz więcej turystów z całego świata. Co w takim razie warto wiedzieć o Omanie i jakie atrakcje zobaczyć?