1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Głosowanie za granicą

Jak głosować na wakacjach za granicą?

Czwartek, 5.10.2023

Jak głosować na wakacjach za granicą?

Z pewnością takie sytuacje nie będą rzadkością ponieważ w wielu krajach październik to nadal okres wakacyjny. W głosowaniu mogą wziąć udział tylko osoby z  polskim obywatelstwem, które do dnia 10 października 2023 roku złożą wniosek o ujęcie w spisie wyborców do właściwego terytorialnie konsula. Bez spełnienia tego warunku głosowanie nie będzie możliwe!

W jaki sposób złożyć wniosek aby móc zagłosować za granicą?

Istnieją trzy sposoby na złożenie wymaganego wniosku:

  • przy użyciu usługi "e-Wybory",

  • w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie),

  • na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem lub fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku.

System e-wybory to system, który umożliwi wyborcom, przebywającym za granicą w momencie trwania wyborów ujęcie w spisie wyborców prowadzonym przez właściwego konsula.
Aby przystąpić do rejestracji należy  przygotować numer PESEL, ważny paszport lub dowód osobisty, adres naszego pobytu za granicą, numer kontaktowy lub adres email. By dokończyć rejestrację musimy także posiadać informację o numerze obwodu, gdzie chcemy głosować.
 
Kolejnym sposobem na głosowanie za granicą jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które można uzyskać we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się we właściwym urzędzie gminy w terminie od dnia 1 września 2023 r. do dnia 10 października 2023 r. Wniosek musimy złożyć na piśmie z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania należy odebrać osobiście.
 
Wyborca, który otrzymał zaświadczenie o prawie głosowania w miejscu pobytu, zostanie skreślony z listy wyborców w miejscu zamieszkania i jednocześnie wpisany na listę wyborców w obwodzie głosowania, który wybiorze, kiedy przedstawi zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem może głosować w kraju poza swoim miejscem zamieszkania, za granicą lub na statku morskim. W przypadku zgubienia takiego zaświadczenia, nie będzie możliwe wydanie jego duplikatu.

Poniżej przedstawiamy adresy obwodowych komisji wyborczych na wybranych kierunkach z oferty EXIM tours.

WAŻNE: Biuro podróży EXIM tours nie organizuje transportu do komisji wyborczych.

 

     
Państwo Siedziba obwodowej komisji wyborczej Numer
obwodu
Republika Bułgarii Sofia
Chan Krum 46
1000 Sofia
38
Republika Bułgarii Nesebyr
Mladost 62
8230 Nesebyr
39
Republika Cypryjska Nikozja
Kennedy Avenue 12-14, Office 601
1087 Nicosia
48
Republika Grecka Ateny
Chryssanthemon 22
154 52 Paleo Psychikο
84
Republika Grecka Heraklion (Kreta)
1821 Street 39
712 01 Iraklio
85
Republika Grecka Rodos
I. Kazouli 16
85 100 Rhodes
86
Republika Grecka Saloniki
Tsimiski 78
546 22 Thessaloniki
87
Królestwo Hiszpanii Adeje (Teneryfa)
Urb. El Galeón, Calle las Jarcias 4
38670 Adeje, Santa Cruz de Tenerife
92
Królestwo Hiszpanii Las Palmas de Gran Canaria
Calle Pedro de Vera 32
35003 Las Palmas de Gran Canaria, Las
Palmas
93
Królestwo Hiszpanii Malaga
Calle Flauta Mágica 2
29006 Málaga
94
Królestwo Hiszpanii Barcelona II
Comandant Benitez 6
08028 Barcelona
98
Królestwo Hiszpanii Alicante
Avenida de Elche 3
03008 Alicante
99
Królestwo Hiszpanii Palma de Mallorca
Carrer dels Fideus 3
07001 Palma
100
Republika Malty Santa Venera
Phoenix Business Centre, 2nd Floor
Old Railway Track
SVN9022, Santa Venera
158
Republika Tunezyjska Tunis
Le Grand Boulevard de la Corniche
2045 Les Berges du Lac II, Tunis
309
Republika Turcji Antalya
Fener Mahallesi, 1969 Sokak No. 32/4
07100 Antalya
311
Republika Turcji Stambuł
Maslak Mahallesi, Eski Büyükdere caddesi
No. 7
GİZ 2000 Plaza kat 5
34485 Sarıyer – İstanbul
312
Zjednoczone Emiraty Arabskie Abu Zabi
13 Delma street/Karamah 14
Abu Dhabi
401
Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj
Delta Hotels Jumeirah Beach
Jumeirah Beach Residence, Bahar 7
Dubai
402
 
 
 

Kolejne artykuły

Zima w Polsce, a nawet w Europie, potrafi być wyjątkowo nieprzyjemna. Niskie temperatury, mroźny wiatr, śnieg i plucha potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienność. Jeśli nie lubisz mrozów, zastanów się nad wyjazdem w nieznane. Gdzie na wakacje zimą? Całe szczęście istnieje wiele miejsc, w których znajdziesz idealne warunki do odpoczynku. Takie, w których nawet w samym środku polskiej kalendarzowej zimy jest przyjemnie ciepło, a aura sprzyja plażowaniu i czystemu relaksowi. Przedstawiamy najlepsze kierunki turystyczne idealne na wakacje zimą.
Tajlandia to kraj magiczny i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zabierze Cię w podróż do świata zupełnie innego niż ten, do którego przyzwyczaiły europejskie realia. Czekają tam prawdziwie rajskie krajobrazy, tropikalne dżungle, majestatyczne świątynie, posągi Buddy i to, co w Tajlandii najważniejsze – uliczne targi, na których możesz skosztować prawdziwych pyszności. Jest to miejsce, które można podziwiać i odkrywać przez okrągły rok. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i do jakiego regionu się udać. Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Oto nasz krótki poradnik.
Ras Al Khaimah, jeden z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to miejsce o fascynującej historii, pięknych plażach i wspaniałym krajobrazie. Jednym z kluczowych czynników, które przyciągają turystów, jest tu zdecydowanie korzystna pogoda przez większość roku. Jeśli planujesz podróż do Ras Al Khaimah, warto wiedzieć, kiedy najlepiej jechać, aby maksymalnie cieszyć się tym miejscem.
Andora to malutkie państwo wciśnięte pomiędzy Hiszpanię a Francję. Latem przyciąga turystów bajecznymi krajobrazami i szlakami górskimi, a zimą staje się prawdziwym rajem dla narciarzy. Jego stolicą jest Andorra la Vella – najwyżej położona stolica Europy i jedna z najmniejszych na świecie. Choć niewielka, a dla wielu nawet mikroskopijna, wciąż ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. Co zobaczyć w stolicy Andory i dlaczego warto tam pojechać?
Jeziora o krystalicznie czystej wodzie, szum wodospadów, łąki pełne kwiatów, zachwycająca flora, dziesiątki gatunków dzikich zwierząt oraz świergot ptaków. Jeziora Plitwickie to największa perła Chorwacji i szansa na niezapomniany bajeczny spacer pośród dzikiej natury. Wybierz się tam choć raz, a zobaczysz, że zostawisz cząstkę swojego serca i już zawsze będziesz tęsknić. Możesz je odwiedzać o każdej porze roku i za każdym razem przemierzać nową trasę.
Oman to kolejna perełka na Bliskim Wschodzie, którą warto odwiedzić.  Nieskażony jeszcze masową turystyką. Piękne krajobrazy, bogata kultura i tradycja oraz ciekawa historia to jedne z zalet, które co roku przyciągają coraz więcej turystów z całego świata. Co w takim razie warto wiedzieć o Omanie i jakie atrakcje zobaczyć?