1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Kantony w Szwajcarii - najbogatsze i najciekawsze

Kantony w Szwajcarii – najbogatsze i najciekawsze. Czym wyróżniają się szwajcarskie regiony?

Piątek, 10.3.2023

Kantony w Szwajcarii – najbogatsze i najciekawsze. Czym wyróżniają się szwajcarskie regiony?

Alpejska kraina nieskażonej przyrody i zapierających dech krajobrazów, a jednocześnie kraj z jednym z najwyższych wskaźników PKB na mieszkańca, ekonomiczny mistrz słynący z punktualnych zegarków, pociągów i luksusu. Taka jest właśnie Szwajcaria. Zanim wybierzesz się w podróż do jednego z najbogatszych państw Europy, zobacz, co warto wiedzieć o jego regionach.

Sprawdź nasze oferty wyjazdów do Szwajcarii

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Szwajcarskie eldorado

Szwajcaria to prawdziwy raj dla wybranych. Ta alpejska kraina jest piękna o każdej porze roku i z pewnością warto zobaczyć wszystkie jej oblicza. Oczaruje Cię zimą, kiedy alpejskie szczyty pokryte są warstwą śnieżnego puchu, a kilometry narciarskich tras otwierają się na spragnionych białego szaleństwa turystów. Pokochasz to miejsce również wiosną i latem podziwiając ukwiecone łąki, kipiące zielenią doliny, wodospady i odkrywając ukryte pośród gór tajemnicze osady. Jeden z najbogatszych krajów na świecie odkryje przed Tobą świat, jaki znasz tylko z pocztówek. Piękny, płynący smakiem czekolady i fondue, gdzie czas odmierzają najbardziej precyzyjne zegarki na świecie.

Szwajcaria - kantony, jak państwa w państwie

Czym właściwie są kantony? To jednostki administracyjne na równych prawach, które zachowały bardzo szeroką autonomię. Szwajcaria jest państwem federalnym, który ma ich aż 26. Choć w kraju funkcjonuje zarówno parlament, jak i konstytucja kantony podejmują polityczne decyzje samodzielnie. Ich wspólną cechą są często organizowane referenda, podczas których mieszkańcy decydują o najważniejszych dla nich sprawach. Jedyny w swoim rodzaju system sprawowania władzy sprawia, że Szwajcaria uznawana jest za idealne miejsce do życia, choć przybysza może tutaj sporo zaskoczyć…

Berno - stołeczny kanton Szwajcarii

Choć kraj oficjalnie nie posiada stolicy, to Berno uznawane jest za stołeczny kanton Szwajcarii. Mówi się, że jeśli chcesz poznać Szwajcarię w pigułce, warto wybrać się właśnie tam. Centrum tego kantonu jest miasto Berno ze śródmieściem wpisanym na listę UNESCO, chociaż najlepszą reklamą tego regionu jest Oberland. Malownicza kraina to prawdziwy raj na ziemi, w którym doskonale odnajdą się zarówno poszukiwacze mocnych wrażeń, lecz też cudów natury, takich jak wodospad Staubbach, który spada z niemal 300 metrowej pionowej ściany.

Berno
Valais

Zurych - raj dla najbogatszych

Choć cuda natury i Alpy zdominowały krajobraz Szwajcarii, to znajdziesz w nim także nowoczesne miasta z rozwiniętym sektorem finansowym. Najbogatszy kanton Szwajcarii to Zurych. Właśnie tam, oddziały międzynarodowych banków i drogie samochody łączą się z ekskluzywnymi restauracjami i luksusowymi butikami. To miejsce, gdzie przy zasobniejszym portfelu, nie sposób się nudzić. Za dnia możesz podziwiać miejską starówkę, spacerować po ulicach miasta lub wybrać się na zakupy na słynne ulice Bahnhofstrasse i Limmatquai. Wieczorem i nocą czeka na Ciebie całe mnóstwo atrakcji, począwszy od bogatego repertuaru oper, musicali i baletów, aż po nocne kluby.

Valais - prawdziwe cuda natury

Jeśli kochasz przyrodę i chcesz być jak najbliżej niej, swoją podróż po Szwajcarii rozpocznij w kantonie Valais. Odkryj prawdziwą wiejską idyllę i odpocznij z dala od wielkich cywilizacji odwiedzając otoczone lodowcami miasteczko Saas Fee oraz położone u podnóża gór Zermatt. Obie te krainy z resztą świata łączą jedynie tory kolejowe. Będąc na miejscu na próżno szukać aut spalinowych. Znajdziesz z kolei elektryczne taksówki
i bryczki powożone przez sympatycznych miejscowych.

Szwajcarski sen

Zachwycająco piękna i jedyna w swoim rodzaju. Regiony tego kraju zapewniają prawdziwą gratkę dla osób, które lubią wypoczywać aktywnie. Podróż tam to trochę jak podróż w nieznane, bo choć wiele dowiemy się
z relacji przewodników, to będąc na miejscu nie sposób nie otworzyć szeroko oczu ze zdumienia. W kraju, w którym ponad połowę powierzchni stanowią majestatyczne Alpy, a przez malownicze doliny niespiesznie przepływają rzeki Ren oraz Rodan, znajdziemy też uprawne pola, pokryte zielenią lasy, dzikie zwierzęta i architektoniczne cuda w postaci doskonale wtopionych w te krajobrazy miast i miasteczek. Będąc na miejscu, warto zobaczyć je wszystkie, ale i zajrzeć do Zurychu, który dosadnie udowadnia, że ten kraj doskonale potrafi dbać o swoje interesy.

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?