1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Kapadocja w Turcji - gdzie leży i co warto zobaczyć? Główne atrakcje regionu

Kapadocja w Turcji

Czwartek, 22.12.2022

Kapadocja w Turcji

Turcja to piękny i niezwykle bogaty kulturowo kraj – pełen kontrastów, zapierających dech w piersiach krajobrazów i zakątków. Choć istnieją miejsca, takie jak Stambuł, o których słyszał każdy, są tam również inne niezwykłe krainy, które warto zobaczyć. Jedną z nich jest Kapadocja. Jej niesamowity wulkaniczny krajobraz i skalna architektura na długo zapadną Ci w pamięć. Sprawdź, dlaczego warto ją odwiedzić i kiedy tam pojechać.

O tym przeczytasz w naszym artykule

Kapadocja – gdzie leży?

Kapadocja nie jest oficjalnie wydzielonym regionem administracyjnym Turcji. Co ciekawe, nie znajdziesz jej też na drogowych mapach, ponieważ jest to kraina historyczna, a o jej dokładne granice wciąż toczą się spory. Kapadocja leży w środkowo-wschodniej Anatolii, w samym sercu niezwykle malowniczego kraju, jakim jest Turcja. Od stolicy kraju – Ankary – dzieli ją nieco ponad 200 km.

Księżycowy krajobraz i wyjątkowe dzieła ludzkich rąk

Turecka Kapadocja słynie ze swojego księżycowego krajobrazu. Jest to region położony na płaskowyżu, bogatym w skały tufowe powstałe w wyniku wielkiej erupcji wulkanu Erciyes Dagi, która miała miejsce miliony lat temu. Tony wylewającej się lawy zalały wtedy ogromny obszar, a czas, woda i wiatr zamieniły go w jedyne w swoim rodzaju formacje skalne, które przetrwały do dziś. To właśnie w ich wnętrzu ludzie znaleźli dla siebie bezpieczne schronienie. Skały kryją w głębi prawdziwe domy, kościoły, całe kilometry podziemnych korytarzy, a nawet podziemne miasto. Kapadocja jest pełna niesamowitych dzieł człowieka i natury.

Kapadocja z lotu ptaka – słynne loty balonem

Jeśli choć raz słyszałeś o Kapadocji, z pewnością wiesz, że kraina ta słynie z wyjątkowej atrakcji, jaką są poranne loty balonem. Dziesiątki, a nawet setki balonów tuż po wschodzie słońca wznosi się wysoko nad horyzont, a ich pasażerowie mogą podziwiać wtedy całe piękno tej nieziemskiej krainy. Koszt jednego przelotu dla osoby dorosłej to około 150 euro.
 

Taras widokowy, Kapadocja

Kapadocja – atrakcje turystyczne

Jaka jest Kapadocja? To prawdziwy raj dla miłośników pięknych krajobrazów i miejsc niemal nie z tego świata. Co zobaczyć podczas pobytu w tej magicznej kranie? Czeka na Ciebie wiele atrakcji. Oto kilka miejsc, które powinieneś mieć na swojej liście.

  • Podziemne miasta – na co dzień nie masz pewnie możliwości chodzenia szlakiem dawnych cywilizacji i podziwiania tego, co przez tysiąclecia udało im się stworzyć. Podziemne miasta Kapadocji są ku temu doskonałą okazją, a jest ich około 400. Jedno z nich, Derinkuyu, jest najgłębsze, bo cała formacja liczy aż 8 poziomów. Najniżej położone korytarze znajdują się aż 55 metrów w głąb ziemi. Spacerując ulicami tego niesamowitego miasta możemy podziwiać nie tylko wykute w skałach domy, ale również stajnie czy pracownie tamtejszych rzemieślników.

  • Dolina Ihary – kiedy będziesz mieć dość surowych skał, możesz udać się do zielonej oazy, jaką jest Dolina Ihary. Kanion liczy sobie aż 10 kilometrów długości i 80 metrów szerokości. Na pieszej wędrówce po dolinie możesz spacerować brzegiem rzeki Melendiz i podziwiać niesamowitą roślinność zamkniętą w skalnym pierścieniu. W pamięci na długo zostaną Ci także wykute w skałach kościoły, których na całej trasie jest aż 60.

  • Goreme– czym może zauroczyć Cię Kapadocja? Miasto Goreme to nieformalna stolica tej krainy i nazwa doliny, na terenie której znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Goreme. Turyści chętnie wybierają ten region, ponieważ jest to też doskonała baza wypadowa do zwiedzania Kapadocji pieszo – właśnie w tym miejscu swój początek ma wiele szlaków.

  • Dolina Róży – mówi się, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Kapadocji. Znajdziesz tam setki niesamowitych formacji skalnych o lekko różowym zabarwieniu. Spacerując szlakiem Doliny Róży zobaczysz też dziesiątki kościołów ukrytych w skalnych jaskiniach. Pomiędzy wysokimi klifami wciąż jeszcze znajdują się owocowe sady i ogródki warzywne miejscowych.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kapadocję?

W jakim terminie najbardziej skorzystasz z uroków Kapadocji? Turcja to kraj, w którym potrafi być naprawdę gorąco, a w samej Kapadocji temperatury odczuwalne mogą być nawet wyższe. Dlatego też latem jest to miejsce dla osób, którym nie straszne są wędrówki w pełnym słońcu. Jeśli nie lubisz zbyt wysokich temperatur, rozważ wyjazd do Kapadocji jesienią lub wczesną wiosną.

Riwiera Turecka czy Egejska – gdzie się wybrać na wakacje?

Kolejne artykuły

Jeśli „Pożegnanie z Afryką” brzmi znajomo, zapewne zaciekawi Cię fakt, że autorka tej książki, Karen Blixen, mieszkała właśnie w Kenii – i to całkiem długo, bo aż przez 17 lat swojego życia. Jej głównym zajęciem nie było wówczas pisanie książek, a… uprawa kawy. Jednak dziś nie żegnamy się z Afryką, lecz przeciwnie – witamy się z nią, podróżując w głąb Kenii z ciekawostkami, które przybliżą Ci ten fascynujący kierunek.
Wolisz góry czy morze? Aktywny wypoczynek, całodniowe zwiedzanie, czy błogi relaks? Często szukamy takich atrakcji za granicą, lecz okazuje się, że Polska jest obfita we wszystkie z tych opcji. Jeśli teraz zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje kierunków na krótki wypoczynek, które pozwolą Ci doświadczyć czegoś nowego bez wydawania czasu i pieniędzy na zagraniczne podróże.
Dziś mamy dla Was coś naprawdę wyjątkowego! EXIM tours jeszcze bardziej otwiera się na świat z nowym, ekscytującym kierunkiem – Bahrajn. To pierwsza taka okazja w Polsce i niepowtarzalna możliwość odkrycia „nowego” lądu!
Marzysz o przeżyciu wakacji na wyspie, gdzie zapomnisz o troskach i obowiązkach codzienności? Wybierz się z nami w podróż po najpiękniejszych wyspach świata. Którą z nich odwiedzisz w pierwszej kolejności?
Pytanie „dokąd wybrać się w podróż poślubną?” potrafi spędzać sen z powiek. Dlatego dziś mamy dla Was ciekawe propozycje romantycznych kierunków na każdą kieszeń.
Większość starożytnych cudów świata już dawno nie istnieje, a ich miejsce zajęły współczesne cuda. W ofercie EXIM tours znajdziesz opcje na wygodne zwiedzenie wielu z tych unikalnych na skalę globalną obiektów.