Mapy turystyczne - niezbędne dla każdego podróżnika i dostępne na urządzeniach mobilnych

Piątek, 5.7.2024

Mapy turystyczne - niezbędne dla każdego podróżnika i dostępne na urządzeniach mobilnych

Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji mają także ciekawe możliwości, z których warto skorzystać w podróży. Zobacz, jakie są najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.

Zobacz nasze najlepsze oferty wypoczynku

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

maps.me

O aplikacjach maps.me oraz mapy.cz pisaliśmy już w naszym artykule na temat aplikacji turystycznych. Czeską apkę opisaliśmy w nim szczegółowo, dlatego warto przypomnieć sobie jej funkcje i wrócić do wspomnianego tekstu. Za to w kwestii maps.me warto dodać jeszcze kilka zdań. Ta darmowa aplikacja na telefon działa offline na całym świecie. Daje użytkownikom dostęp do nawigacji samochodowej, pieszej i rowerowej. Oprócz tego pozwala przeglądać hotele, przewodniki wycieczek z opisami i zdjęciami oraz recenzje atrakcji i całych miast

Możesz samodzielnie wyznaczyć ścieżki na każdy środek transportu, z przystankami i możliwością optymalizacji. Aplikacja pozwala na zapisywanie swoich zakładek z osobistymi notatkami i możliwością ich udostępniania. Wyszukiwanie obiektów i kategorii działa nawet offline po pobraniu mapy. Dobrą wiadomością jest fakt, że maps.me jest całkowicie darmowa, a mapę nawet całego kraju można pobrać jednym kliknięciem.

Ciekawą funkcją jest wbudowana linijka, która umożliwia zmierzenie dokładnej odległości pomiędzy dowolnymi dwoma (lub kilkoma) punktami. Jak na nawigację przystało, aplikacja informuje o aktualnych zdarzeniach na drodze i ostrzega, przekazując informacje o korkach.

Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna została stworzona przede wszystkim z myślą o pasjonatach górskich wędrówek. To polski produkt cyfrowy, który działa niczym „nakładka” na Google Maps.

Jej najważniejszą funkcją jest możliwość planowania tras po szlakach turystycznych w Polsce i na Słowacji. Swoim zasięgiem obejmuje dokładnie:

 • Beskidy,
 • Sudety,
 • Pogórze Sudeckie,
 • Przedgórze Sudeckie,
 • Pogórze Beskidzkie,
 • Tatry,
 • Pieniny,
 • niektóre szlaki słowackie i czeskie,
 • kilka dodatkowych regionów Polski, m.in. Wolin, Jurę Krakowsko-Częstochowską, czy Puszczę Kampinoską.

Z jej pomocą dokładnie wyznaczysz trasę, oszacujesz, w jaki czas ją przejdziesz oraz jakie wzniesienia czekają Cię po drodze. Mapy pokazują też ważne punkty w pobliżu, np. parkingi i szczyty. Pomagają w nawigacji, wskazują bowiem aktualne położenie użytkownika.

Kolejną ciekawą funkcją jest nagrywanie faktycznego przebiegu wyprawy. Przebyte trasy są zapisywane na profilu. Można je także zsynchronizować z ogólnodostępnym serwerem aplikacji. Co więcej, na Mapach Turystycznych masz wgląd w opinie i zdjęcia innych. Przydatne udogodnienia to również kompas, dodawane komunikaty o utrudnieniach na szlaku i punkty GOT.

Podstawowa wersja tej aplikacji jest darmowa. Koniecznie jednak zaplanuj podróż z wyprzedzeniem, ponieważ wyznaczanie ścieżek i wyświetlanie informacji o obiektach wymaga połączenia z internetem. Płatna wersja premium pozwala na pobranie ścieżek i bezproblemową nawigację po nich.

maps.me, Google Play

maps.me / Google Play

Mapa Turystyczna, Google Play

Mapa Turystyczna / Google Play

Locus

Locus Map to kolejna aplikacja do nawigacji, którą docenią osoby spędzające czas na świeżym powietrzu. Twórcy rekomendują ją m.in. do pieszych wędrówek, jazdy na rowerze, joggingu, geocachingu i narciarstwa biegowego. Działa na całym świecie (mapy terenu pobierane są od globalnych wydawców kartograficznych) i ma tryb offline, a przy tym jest bardzo szczegółowa.

Do jej głównych funkcji należą:

 • planowanie tras po wyznaczonych szlakach, ścieżkach rowerowych i otwartej przestrzeni,
 • rejestracja wędrówek, wraz z dystansem, prędkością, spalonymi kaloriami itp.
 • możliwość importowania i eksportowania tras,
 • nawigacja offline z sygnałami dźwiękowymi lub instrukcjami głosowymi,
 • dostęp do kompasu i systemu współrzędnych,
 • dodatkowe funkcje przeznaczone do szukania geoskrzynek.

Do darmowego pobrania są niestety tylko trzy mapy. W płatnej wersji premium otrzymujesz dostęp do pełnego funkcjonowania offline, synchronizacji tras, transmisji na żywo w prywatnych grupach, pakietu sportowego, prognozy pogody i asystenta parkowania.

Jeśli jeszcze nie wiesz, gdzie spędzić urlop, sprawdź, jak szybko możesz to zmienić dzięki telefonicznemu kontaktowi z naszym call center.

AllTrails

AllTrails to kolejna aplikacja z mapami, a właściwie planerem wycieczek. Daje możliwość planowania tras z uwzględnieniem dzieci, wózków inwalidzkich, psów i innych niestandardowych wymagań. Ponad 200 tysięcy ścieżek podzielonych jest na kategorie, np. wędrówka z plecakiem, spacer, wycieczka krajobrazowa. AllTrails umożliwia filtrowanie tras także pod kątem lokalizacji, poziomu umiejętności i indywidualnych zainteresowań.
Aplikacja zawiera m.in. takie funkcje:

 • wyszukiwanie najbliższych tras od Twojego aktualnego położenia,

 • możliwość wydrukowania map,

 • informacje na temat pyłków, jakości powietrza, a nawet zanieczyszczenia świetlnego, co przyda się osobom planującym oglądanie gwiazd,

 • pobieranie map i możliwość śledzenia położenia przy braku łączności sieci komórkowej,

 • alerty o zboczeniu z trasy,

 • mapy 3D ilustrujące ukształtowanie położenia,

 • dostęp do pogody satelitarnej aktualizowanej w czasie rzeczywistym,

W tej aplikacji możesz też zarejestrować swoją aktywność, śledzić postępy i budować społeczność, wymieniając się inspiracjami wycieczek ze znajomymi. Warto wiedzieć, że poprzez płatną subskrypcję przekazujesz 1% for the Planet, a przy okazji pozbywasz się reklam.

Skoro masz już zabezpieczenie przed zgubieniem się w podróży, sprawdź kilka inspiracji, gdzie warto wybrać się na wakacje:

Magiczne miejsca w Polsce i na świecie
Najpiękniejsze kraje świata
Aktywny wypoczynek – przykłady i pomysły

Locus, Google Play

Locus / Google Play

AllTrails / Google Play

AllTrails / Google Play

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?
Jakie jedzenie na podróż będzie odpowiednie, a jakich produktów ze sobą nie zabierać, by sobie nie zaszkodzić? Podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się na burczenie w brzuchu podczas długiej drogi.