1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Mauritius atrakcje. Kiedy jechać i co zobaczyć na wyspie?

Mauritius atrakcje. Kiedy jechać i co zobaczyć na wyspie?

Piątek, 3.3.2023

Mauritius atrakcje. Kiedy jechać i co zobaczyć na wyspie?

A może by tak wyjechać gdzieś w dalekie, egzotyczne kraje? Kuba, Dominikana zaliczone? To może… Mauritius? Atrakcje tego miejsca wciąż nie do końca, są znane miłośnikom podróży. Wyspa zachwyci nas swoją florą i fauną oraz ich kolorami. A wszystko to może być bez żadnej przesiadki w podróży. Lecimy?

Wakacje na Mauritiusie

Od Mauritiusu dzieli nas zaledwie 11 godzin lotu, po opuszczeniu samolotu jeszcze nie wiemy jak bardzo będziemy marzyli by zostać tu na dłużej. Wyspa Mauritius oferuje tyle atrakcji, że z pewnością nie będziemy chcieli wracać do domu. Mauritius to wyspa na Oceanie Indyjskim położona ok. 1000 km na wschód od Madagaskaru. Jest częścią archipelagu Maskarenów. Życie tutaj to istna mozaika, zarówno jeśli chodzi o roślinność, jej kolory jak również o kulturę. 2/3 mieszkańców wyspy to hindusi, a resztę stanowią przybysze z różnych stron świata.

Na gości czeka tutaj ponad 160 km wybrzeża, z pięknymi piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystymi wodami oceanu. Choć na plażach trzeba uważać na stopy, ponieważ drobny piasek łączy się z kamieniami i resztkami rafy koralowej. Mimo to z pewnością warto położyć się na jednej z nich w cieniu licznych palm. Do najpiękniejszych plaż zaliczają się Le Morne, gdzie znajdziemy wiele hoteli międzynarodowych sieci oraz Trou aux Biches - na niej z pewnością będzie więcej ludzi niż na pozostałych, natomiast będziemy mieli blisko do miasteczka z restauracjami i kawiarniami. Plaże na Mauritiusie oferują świetne warunki dla amatorów windsurfingu, nurkowania, jak również wędkarstwa na pełnym morzu. Jeśli ktoś chciałby spędzić wakacje na sportowo to polecamy wyprawę w głąb wyspy, by skorzystać z jednego z wielu pól golfowych.

Zobacz nasze oferty wyjazdów na Mauritius

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Kiedy jechać na Mauritius?

Wyspa jest idealnym kierunkiem na zwiedzanie przez cały rok. Natomiast trzeba pamiętać o występowaniu różnych pór roku i różnych temperatur. Kiedy najlepiej jechać na Mauritius? Warto sobie zadać pytanie, czy preferujemy gorące, wilgotne lato, a może łagodniejsze temperatury, świetnie nadające się na trekking. Sezon wysoki na Mauritiusie przypada na okres od listopada do marca, kiedy to temperatura oscyluje w okolicach 30 stopni. Jest to też pora, kiedy występuje największa liczba huraganów.

Kiedy lecieć na Mauritius, gdy preferujemy niższe temperatury? Lipiec i sierpień to najchłodniejsze miesiące na wyspie, temperatura osiągnie wtedy maksymalnie 24 kreski na termometrach. Wtedy też mocno wieje i tworzą się bardzo dobre warunki do sportów wodnych takich jak kite- i windsurfing. Ulubione miejscowości kitesurferów to Le Morne, Bel Ombre i Belle Mare.

Mauritius – atrakcje z dziećmi

Wyprawa na tą malowniczą wyspę to będzie świetny pomysł, by zabrać ze sobą dzieci. Mauritius posiada bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski, więc odpada problem męczących przesiadek. Wybierając się tam na wakacje, nie potrzebujemy żadnych szczepień, ponieważ nie ma wielu zagrożeń chorobami tropikalnymi.  Wbrew pozorom w większości sklepów na wyspie możemy znaleźć wszystkie niezbędne rzeczy pomocne rodzicom z dziećmi, czyli środki higieniczne czy jedzenie. Mauritius oferuje piękne, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do oceanu co sprawia, że najmłodsi będą bezpieczni podczas zabaw na piasku. Warto rozważyć wyprawę na południe wyspy do rezerwatu La Vanille z tropikalną roślinnością. Tutaj dzieci poznają wiele gatunków zwierząt jak np. żółwie, małpy, lemury czy krokodyle. Ciekawą atrakcją na Mauritiusie dla najmłodszych będzie także Park Casela gdzie będą mogły wziąć udział w mini safari i zobaczyć zwierzęta z kontynentu afrykańskiego.

Zwiedzanie Mauritiusu czyli jedna wyspa, dwa oblicza

Wyspa Mauritius mimo, że jest niewielka - 2045 km2 to różni się ona w zależności od części, północna jest bardziej popularna wśród turystów. Tam znajdują się znane kurorty jak Trou Aux Biches oraz Grand Bale. Ten pierwszy posiada najpiękniejszą plażę na wyspie z egzotycznymi palmami i wieloma luksusowymi hotelami wokół. Druga popularna plaża to Mont Choisy, nieco cichsza, położona daleko od wielkich molochów hotelowych. Za to najszersze plaże znajdują się w miasteczku Flic en Flac na zachodnim wybrzeżu.

Na północnym krańcu wyspy położona jest stolica wyspy Port Louis. Wśród oryginalnej zabudowy znajdziemy zarówno nowoczesne wieżowce, jak i ślady dawnych wieków – zatłoczone targowiska pełne tradycyjnych towarów, meczety, hinduskie świątynie i muzea. Północ wyspy to przede wszystkim krajobraz skalisty i górzysty. Największą atrakcją jest park botaniczny Seewoosagur Ramgoolam. Możemy wędrować wśród egzotycznej roślinności i niemal 100 gatunków palm.
 

Wodospad, Mauritius


Południe wyspy to duże plantacje herbaty i trzciny cukrowej. W tej części wyspy znajduje się także Park Narodowy Black River Gorges gdzie zobaczymy unikalne na skalę światową wydmy Chamarel z niewiarygodnie kolorowym piaskiem oraz pobliski wodospad Rochester. Dzięki swojemu ukształtowaniu region ten upodobali sobie golfiści.

Mauritius - co zobaczyć?

Zwiedzanie Mauritiusa to istna przyjemność. Należy tylko pamiętać przy wypożyczaniu samochodu o obowiązującym na wyspie lewostronnym ruchu drogowym. Zaletą natomiast jest bardzo dobry stan dróg. A zwiedzając Mauritius będziemy przejeżdżać przez różne krajobrazy oraz poczujemy inny mikroklimat.

Co zobaczyć na Mauritiusie? Jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia w tym także tych wpisanych na listę UNESCO. Z pewnością to nie musi być typowy urlop na leżaku na plaży. Zwiedzanie Mauritiusu chyba należałoby zacząć od Port Louis, czyli stolicy wyspy. To największe miasto, zamieszkałe przez 150 tysięcy osób. To nowoczesne miasto z wieloma drapaczami chmur rodem z europejskich metropolii. W mieście warto odwiedzić muzeum Blue Penny poświęcone sztuce i historii Mauritiusa. Są tutaj ekspozycje tymczasowe i stałe, przedstawiające historię kolonializmu na wyspie oraz przebieg rozwoju stolicy wyspy. Drugie ciekawe muzeum to Muzeum Historii Naturalnej ze szkieletem wymarłego ptaka Dodo, symbolu kraju.

Spacer po mieście pokaże, jaki to tygiel kulturowy. Zobaczymy tu francuskie kamienice, meczet, tamilską świątynię, a kolację możemy zjeść w chińskiej restauracji. Dwa miejsca wpisane na listę UNESCO z atrakcji na Mauritiusie zasługują na szczególną uwagę. To Aapravasi Ghat i Le Morne. Pierwsze to zespół budynków w stolicy kraju, który dawniej służył za centrum recepcyjne dla imigrantów, do 1920 roku do Aapravasi Ghat przybyło ich z Indii ponad pół miliona. Dziś część budynków jest przeznaczona na mieszkania.

Drugie miejsce z listy do zwiedzenia na Mauritiusie to półwysep Le Morne Brabant, jednocześnie jest najbardziej wysuniętym na zachód częścią wyspy. W XVIII i XIX wieku góra o tej samej nazwie była schronieniem dla uciekających niewolników. Jednocześnie stała się symbolem ich cierpienia i poświęcenia. Możemy ją także kojarzyć z wielu folderów biur podróży.
 

Chamarel, Mauritius


Ciekawym zakątkiem wyspy jest Ziemia Siedmiu Kolorów Chamarel. To tu znajduje się niezwykły i najwyższy wodospad na wyspie wznoszący się na 83 metry oraz kolorowa ziemia. Na niewielkim obszarze wydm możemy zobaczyć ziemię w siedmiu barwach (czerwony, brązowy, fioletowy, zielony, niebieski, żółty, zielony). Najlepiej obserwować to zjawisko z samego rana. Spowodowane jest ono erozją popiołu wulkanicznego. A w samej wiosce Chamarel możemy odpocząć w jednej z kawiarni. Na Mauritiusie rzuca się w oczy duża liczba hindusów. Możemy się poczuć w pewnej chwili jak na plaży w Goa. Dlatego warto odwiedzić Grand Bassin, święte miejsce dla wyznawców hinduizmu. Jedna z najpiękniejszych świątyń hinduistycznych na wyspie, od lat będąca celem wielu pielgrzymek na Mauritius. Możemy podziwiać tu wiele kolorowych posągów oraz wstąpić do świątyni Boga Shiva. Obok znajduje się jezioro w kraterze dawnego wulkanu. Hindusi wierzą, że jest on połączony z Gangesem i ma uzdrawiającą moc.

Mauritius to piękna wyspa pełna kolorów i kontrastów. Znajdą tu coś dla siebie zarówno osoby aktywne, rodziny z dziećmi jak również nowożeńcy. Wystarczy wybrać dla siebie dogodny termin, kiedy lecieć na Mauritius na wypoczynek w tropikach.

Sprawdź nasz artykuł na blogu - Aktywny wypoczynek - przykłady i pomysły na wakacje dla aktywnych w Polsce i za granicą.

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?