1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Morze gwiazd na Malediwach

Morze gwiazd na Malediwach – na czym polega to zjawisko? Kiedy można je zobaczyć?

Wtorek, 30.1.2024

Morze gwiazd na Malediwach – na czym polega to zjawisko? Kiedy można je zobaczyć?

Są na świecie miejsca zupełnie wyjątkowe, które budzą zachwyt i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jednym z nich są Malediwy, a dokładniej niewielka wysepka archipelagu o nazwie Vaadhoo. Właśnie tam pozornie zwykła plaża nocą zamienia się… w morze gwiazd! Fale zaczynają świecić wtedy nieopisanym blaskiem, a w ich tafli sennie migoczą malutkie, gwiezdne kropki. Na czym dokładnie polega to zjawisko i kiedy można je zobaczyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Sprawdź nasze oferty na Malediwy

Ładowanie...

Spis treści

Malediwy – rajski archipelag pełen cudów natury

Archipelag Malediwów to ponad 1000 małych wysp otoczonych drobniutkim jak mąka piaskiem, rozrzuconych po błękitnym oceanie. W zdecydowanej większości pozostają one niezamieszkałe. Kraj ma łączną powierzchnię 300 km2 i znajduje się na południowy zachód od wybrzeża Indii. Stolicą i jedynym miastem na Malediwach jest Male. To najmniejsza stolica na całym świecie, która liczy sobie zaledwie 2 km długości i 1 km szerokości.

Malediwy już same w sobie są arcydziełem Matki Natury. Mówi się, że w żadnym innym miejscu na świecie cisza nie brzmi tak doniośle, a samotność przyjmuje zupełnie inny wymiar. Wyobraź sobie szum fal, bezkres turkusowej wody i niekończący się błękit nieba. Dodaj do tego brak tłumu turystów i egzotyczną roślinność, a przekonasz się, że relaks nigdzie nie będzie smakował lepiej. Jeśli marzysz o podróży na Malediwy, musisz się śpieszyć. Niestety z powodu podnoszącego się poziomu wód w morzach i oceanach istnieje niebezpieczeństwo, że te rajskie wyspy w przeciągu 50 lat po prostu znikną.
 

Gwiezdne morze na Malediwach – jak wygląda i jak powstaje?

Wśród wielu pięknych wysp Malediwów wyróżnia się egzotyczna Vaadhoo. Słynie ona z krystalicznie czystych wód, szczególnie docenianych przez nurków, którzy właśnie u jej wybrzeży eksplorują bujne życie morskie. Wyspa zyskała miano Wyspy Gwiazd, a wszystko przez występujące na niej zjawisko bioluminescencji, potocznie nazywane tam morzem gwiazd.

Czym dokładnie jest morze gwiazd na wyspie Vaadhoo? Malediwy naprawdę potrafią zaskoczyć. Na pozornie niczym nie wyróżniającej się wyspie nocą rozgrywa się nieziemski spektakl tylko dla wybranych. Leniwie wdzierające się na brzeg fale oceanu tuż po zmroku zaczynają świecić tajemniczym niebieskim światłem, w którym, niczym gwiazdy, migocą malutkie kropeczki. Zjawisko to sprawia, że ma się wrażenie jakby woda zmieszała się z rozgwieżdżonym niebem. Właśnie dlatego wyspa Vaadhoo zyskała miano Wyspy Gwiazd.

Rozgwieżdżone fale i bijąca od nich poświata są efektem emitowania światła przez malutkie stworzenia – planktony. Reagują one na ruch wody (prądów) i stymulację mechaniczną. Pobudzone organizmy wydzielają substancję chemiczną, która nosi nazwę luceferyna. W połączeniu z tlenem sprawia, że planktony świecą w ciemności. Efekt ten najbardziej widoczny jest nocą. Właśnie wtedy tysiące tych malutkich stworzeń wygląda jak rozsypane na oceanie gwiazdy.
 

morze gwiazd, Malediwy

Morze gwiazd na wyspie Vaadhoo – kiedy zobaczyć?

Pojawiające się na wyspie Vaadhoo zjawisko morza gwiazd nie jest zjawiskiem stałym, co sprawia, że nawet jeśli jesteś na Malediwach, wcale nie masz gwarancji, że je zobaczysz. Jego występowanie uzależnione jest od kilku czynników. Można wyróżnić wśród nich pogodę, fazy księżyca, temperaturę powietrza, a także (a może przede wszystkim) ilość planktonu w wodzie. Choć nikt nie da Ci gwarancji zobaczenia morza gwiazd, są okresy, gdy szansa na jego pojawienie się jest większa. Mowa tu o lutym i marcu, kiedy plankton wykazuje największą aktywność, a pogoda jest stabilna i zapewnia doskonałą widoczność. Najmniejsze szanse są z kolei w okresie od maja do listopada. Pora deszczowa, chmury i częste burze mogą wtedy skutecznie utrudniać obserwację.

Malediwy i morze gwiazd – co zabrać ze sobą?

Morze gwiazd to zjawisko tak niezwykłe, że do jego obserwacji warto dobrze się przygotować. Podstawowym elementem wyposażenia jest dobry aparat, który robi doskonałe zdjęcia nocą. Jeśli zamierzasz uwieczniać te magiczne chwile na fotografiach, pamiętaj, że pozwoli Ci na to tylko profesjonalne urządzenie z możliwością indywidualnych ustawień ostrości, ekspozycji na światło i balansu bieli.

Kąpiel w morzu gwiazd niestety nie jest wskazana. Jeśli jednak zamarzysz o tym, by zanurzyć stopy w rozgwieżdżonym niebie, lepiej załóż specjalistyczne obuwie ochronne. Tylko w ten sposób ochronisz skórę przed niechcianymi podrażnieniami. Niektóre z planktonów mogą być toksyczne dla ludzi, dlatego dla chwili przyjemności nie warto ryzykować.

Malediwy – kiedy jechać na rajskie wyspy?

Wiesz już, że największe szanse na zobaczenie morza gwiazd masz na przełomie lutego i marca. Jeśli jednak jest to termin, który nie wpisuje się w Twój kalendarz, możesz rozważyć też inne opcje. W końcu cały archipelag rajskich Malediwów to jeden wielki cud natury.

Na Malediwach panuje klimat tropikalny. Zawsze jest tam ciepło, ale nie zawsze pogodnie. Najlepiej wybrać się na urlop, kiedy na wyspach trwa pora sucha, czyli od kwietnia do listopada. To gwarancja pięknej, słonecznej pogody. Między majem a listopadem wypada tam pora monsunowa. Wiąże się to z utrzymującym się dużym zachmurzeniem i częstymi opadami deszczu. O tym jak się przygotować do wyjazdu na Malediwy również przeczytasz na naszym blogu.

domek na Malediwach  plaża na Malediwach
 

 

Morze gwiazd na wyspie Vaadhoo – zaplanuj swoją podróż

Marzysz o tym, by zobaczyć jedno z najbardziej kosmicznych zjawisk na świecie? Wybierz się na rajskie Malediwy i stań się częścią morza gwiazd. Planując swoją podróż na archipelag, weź pod uwagę kilka aspektów. Pamiętaj o tym, że największe szanse na zobaczenie morza gwiazd masz na przełomie lutego i marca. Zabierz w podróż wygodne obuwie, również takie do wody, które pozwoli Ci spacerować po rozgwieżdżonych falach. Przyda się także ciepłe okrycie, które umili czas oczekiwania i samą obserwację. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia, pamiętaj, by zadbać o dobry aparat.

A w innym artykule na naszym blogu przeczytasz gdzie najlepiej pojechać na egzotyczne wakacje.

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.