1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Valletta - co zobaczyć?

Valletta - atrakcje i zwiedzanie stolicy Malty

Piątek, 9.12.2022

Valletta - atrakcje i zwiedzanie stolicy Malty

Malta to bardzo małych rozmiarów wyspiarskie państwo, które co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata.  Jego stolicą jest Valletta, czyli malutkie miasto i najdalej wysunięta na południe stolica Europy. Choć jej powierzchnia zajmuje mniej niż 1 km2, będąc w mieście można zdziwić się ilością miejsc, które warte są zobaczenia. Podpowiadamy, jakie punkty na mapie Valletty odwiedzić!

Zobacz nasze oferty wyjazdów na Maltę

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Valletta – stolica na krańcu Europy

Valletta jest jednym z najbardziej niezwykłych miast w całej Europie i najdalej wysuniętą na południe stolicą. Leży pomiędzy dwoma zatokami – Grand Harbour oraz Marsamxett. To otoczona wysokimi murami twierdza, która zachwyca swoją potęgą, na przekór niewielkiej powierzchni – jej długość to zaledwie 1200 m, a szerokość 750 m. Wydawałoby się, że tak niewielkie miasto nie jest w stanie zatrzymać turystów na dłużej, tymczasem jest zupełnie inaczej.

Muzeum pod gołym niebem

Valletta nazywana jest muzeum pod gołym niebem. Wszystko przez fakt, że na jej terenie znajduje się ponad 300 zabytków, których nie sposób zobaczyć nawet w kilka dni. Co takiego kryje w sobie Valletta? Zwiedzanie miasta warto zacząć od kościołów i pałaców, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom pięknej architektury i pradawnej historii. Swoje kroki warto skierować też do rycerskich zajazdów, bibliotek, licznych muzeów czy na nabrzeże. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i osoby, które lubią niespiesznie spacerować ulicami miast i odkrywać ich tajemnice.

Gdzie na krótki urlop? Przeczytaj nasz artykuł!

Atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Piękna pogoda, rozlane wody morza śródziemnego, wyśmienita kuchnia i zróżnicowana kultura. Tym właśnie kusi turystów Malta. Valletta  jest warta zobaczenia nie tylko z uwagi na fakt, że jest jej stolicą. To miasto, które kryje mnóstwo atrakcji. Od czego zacząć zwiedzanie? Oto 5 najważniejszych punktów wyprawy do Valletty.

Rejs po Zatoce Grand Harbour

Zwiedzanie Valletty warto zacząć od strony morskiej. Jeśli zdecydujesz się na rejs statkiem, zyskasz możliwość podziwiania niesamowitych widoków ogromnych fortyfikacji i murów, by potem znaleźć się wśród nich. Właśnie stąd niesamowita zabudowa tego miasta wygląda najbardziej spektakularnie.

Konkatedra św. Jana

Dawny kościół zakonu joannitów wybudowany w latach 1573–1577 to obowiązkowy przystanek na mapie Valletty. Wnętrze budynku wprost zapiera dech w piersiach i oczaruje Cię nawet, jeśli na co dzień wcale nie interesujesz się architekturą. Będąc tam nie sposób oderwać wzroku od dekoracyjnych ornamentów i dzieł sztuki, będącymi symbolem barokowego przepychu. Sama podłoga składa się z 375 płyt nagrobnych. W konkatedrze zobaczysz również największe dzieło Michelangelo Merisi da Caravaggio – obraz zatytułowany „Ścięcie Jana Chrzciciela”.

Pałac Casa Rocca Piccola

Jeśli nigdy nie udało Ci się zwiedzić zamieszkałego pałacu w Vallettcie, wizyta w Casa Rocca Piccola jest ku temu doskonałą okazją. Wybudowany w XVI wieku, aż po dziś dzień tętni życiem. Przechadzając się po komnatach można napotkać jego właściciela i uciąć sobie krótką pogawędkę. To miejsce, które zachwyca architekturą, ale też pięknym zielonym ogrodem czy podziemiami. Nie ma lepszego miejsca, by zetknąć się z prawdziwym życiem maltańskiej arystokracji.

Wyższe Ogrody Barrakka

Valletta to miasto, w którym na skrzyżowaniach ulic próżno szukać parków czy zieleni. Króluje tam kamień, który stworzył z miasta trudną do zdobycia fortecę, na co dzień zatopioną w promieniach gorącego słońca. Być może właśnie dlatego turyści cenią sobie możliwość odwiedzenia ogrodów Barrakka. Znajdziesz tam bujną roślinność, kolorowe kwiaty, ławki, a przede wszystkim cień, tak miły po wielu godzinach spaceru pomiędzy murami miasta. Wyższe Ogrody Barraka warto odwiedzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Za dnia oczarują zielenią i pozwolą podziwiać wody Morza Śródziemnego, a nocą będą hipnotyzować tysiącem świateł roztaczających się na tle nieba i zatoki.

Następny kierunek wakacji? Valletta na Malcie!

Jaka naprawdę jest Valletta? Ciekawe miejsca na mapie tego miasta nie pomogą w udzieleniu jednoznacznej odpowiedzi. W tym niewielkim europejskim miasteczku znajdzie się coś dla każdego – miłośników romantycznych spacerów, architektury, nadmorskiej bryzy czy historii.  Warto tam pojechać, by na własnej skórze poczuć klimat tego wyjątkowego miasta.

Uliczka w Valletcie

Uliczka w Vallettcie

Ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.