1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Valletta - co zobaczyć?

Valletta - atrakcje i zwiedzanie stolicy Malty

Piątek, 9.12.2022

Valletta - atrakcje i zwiedzanie stolicy Malty

Malta to bardzo małych rozmiarów wyspiarskie państwo, które co roku przyciąga tłumy turystów z całego świata.  Jego stolicą jest Valletta, czyli malutkie miasto i najdalej wysunięta na południe stolica Europy. Choć jej powierzchnia zajmuje mniej niż 1 km2, będąc w mieście można zdziwić się ilością miejsc, które warte są zobaczenia. Podpowiadamy, jakie punkty na mapie Valletty odwiedzić!

Zobacz nasze oferty wyjazdów na Maltę

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Valletta – stolica na krańcu Europy

Valletta jest jednym z najbardziej niezwykłych miast w całej Europie i najdalej wysuniętą na południe stolicą. Leży pomiędzy dwoma zatokami – Grand Harbour oraz Marsamxett. To otoczona wysokimi murami twierdza, która zachwyca swoją potęgą, na przekór niewielkiej powierzchni – jej długość to zaledwie 1200 m, a szerokość 750 m. Wydawałoby się, że tak niewielkie miasto nie jest w stanie zatrzymać turystów na dłużej, tymczasem jest zupełnie inaczej.

Muzeum pod gołym niebem

Valletta nazywana jest muzeum pod gołym niebem. Wszystko przez fakt, że na jej terenie znajduje się ponad 300 zabytków, których nie sposób zobaczyć nawet w kilka dni. Co takiego kryje w sobie Valletta? Zwiedzanie miasta warto zacząć od kościołów i pałaców, które szczególnie przypadną do gustu miłośnikom pięknej architektury i pradawnej historii. Swoje kroki warto skierować też do rycerskich zajazdów, bibliotek, licznych muzeów czy na nabrzeże. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i osoby, które lubią niespiesznie spacerować ulicami miast i odkrywać ich tajemnice.

Gdzie na krótki urlop? Przeczytaj nasz artykuł!

Atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Piękna pogoda, rozlane wody morza śródziemnego, wyśmienita kuchnia i zróżnicowana kultura. Tym właśnie kusi turystów Malta. Valletta  jest warta zobaczenia nie tylko z uwagi na fakt, że jest jej stolicą. To miasto, które kryje mnóstwo atrakcji. Od czego zacząć zwiedzanie? Oto 5 najważniejszych punktów wyprawy do Valletty.

Rejs po Zatoce Grand Harbour

Zwiedzanie Valletty warto zacząć od strony morskiej. Jeśli zdecydujesz się na rejs statkiem, zyskasz możliwość podziwiania niesamowitych widoków ogromnych fortyfikacji i murów, by potem znaleźć się wśród nich. Właśnie stąd niesamowita zabudowa tego miasta wygląda najbardziej spektakularnie.

Konkatedra św. Jana

Dawny kościół zakonu joannitów wybudowany w latach 1573–1577 to obowiązkowy przystanek na mapie Valletty. Wnętrze budynku wprost zapiera dech w piersiach i oczaruje Cię nawet, jeśli na co dzień wcale nie interesujesz się architekturą. Będąc tam nie sposób oderwać wzroku od dekoracyjnych ornamentów i dzieł sztuki, będącymi symbolem barokowego przepychu. Sama podłoga składa się z 375 płyt nagrobnych. W konkatedrze zobaczysz również największe dzieło Michelangelo Merisi da Caravaggio – obraz zatytułowany „Ścięcie Jana Chrzciciela”.

Pałac Casa Rocca Piccola

Jeśli nigdy nie udało Ci się zwiedzić zamieszkałego pałacu w Vallettcie, wizyta w Casa Rocca Piccola jest ku temu doskonałą okazją. Wybudowany w XVI wieku, aż po dziś dzień tętni życiem. Przechadzając się po komnatach można napotkać jego właściciela i uciąć sobie krótką pogawędkę. To miejsce, które zachwyca architekturą, ale też pięknym zielonym ogrodem czy podziemiami. Nie ma lepszego miejsca, by zetknąć się z prawdziwym życiem maltańskiej arystokracji.

Wyższe Ogrody Barrakka

Valletta to miasto, w którym na skrzyżowaniach ulic próżno szukać parków czy zieleni. Króluje tam kamień, który stworzył z miasta trudną do zdobycia fortecę, na co dzień zatopioną w promieniach gorącego słońca. Być może właśnie dlatego turyści cenią sobie możliwość odwiedzenia ogrodów Barrakka. Znajdziesz tam bujną roślinność, kolorowe kwiaty, ławki, a przede wszystkim cień, tak miły po wielu godzinach spaceru pomiędzy murami miasta. Wyższe Ogrody Barraka warto odwiedzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Za dnia oczarują zielenią i pozwolą podziwiać wody Morza Śródziemnego, a nocą będą hipnotyzować tysiącem świateł roztaczających się na tle nieba i zatoki.

Następny kierunek wakacji? Valletta na Malcie!

Jaka naprawdę jest Valletta? Ciekawe miejsca na mapie tego miasta nie pomogą w udzieleniu jednoznacznej odpowiedzi. W tym niewielkim europejskim miasteczku znajdzie się coś dla każdego – miłośników romantycznych spacerów, architektury, nadmorskiej bryzy czy historii.  Warto tam pojechać, by na własnej skórze poczuć klimat tego wyjątkowego miasta.

Uliczka w Valletcie

Uliczka w Vallettcie

Ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Ogrody Barrakka, Valletta, Malta

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?