1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Wakacje bez paszportu - gdzie jechać?

Gdzie bez paszportu na wakacje?

Poniedziałek, 12.12.2022

Gdzie bez paszportu na wakacje?

Zastanawiasz się, gdzie udać się bez paszportu na wakacje, bo nie starczyło Ci czasu na wyrobienie dokumentów? Jedno jest pewne: nie musisz się zbytnio martwić, ponieważ masz wiele możliwości. Okazuje się, że wiele państw nie ma obowiązkowej kontroli na granicach – i to nie tylko w strefie Schengen! Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 3 nieoczywiste kierunki podróży, w którą możesz udać się bez paszportu.

Zobacz oferty na urlop z EXIM tours

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Wakacje bez paszportu – jakie miejsca można odwiedzić?

Twój paszport wkrótce traci ważność? A może jeszcze go nie wyrobiłeś? Nie wszystko stracone – wybór krajów, do których możesz udać się na wakacje bez paszportu, jest całkiem szeroki. Coś dla siebie znajdą wśród nich zarówno miłośnicy chłodnych klimatów, jak i ci, którzy nie wyobrażają sobie urlopu poza egzotycznymi lokalizacjami. Co najważniejsze, wcale nie musisz ograniczać się do krajów Unii Europejskiej.

Najważniejszą kwestią przed ustaleniem kierunku, do którego się udasz, jest sprawdzenie przepisów obowiązujących w danym kraju. Tam, gdzie bez paszportu da się wyjechać na wakacje, zazwyczaj trzeba mieć przy sobie tylko dowód osobisty. Tu zaczynają się schody – niektóre państwa wymagają, by był on ważny przez 3 miesiące, a nawet pół roku od wjazdu na dane terytorium. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze sprawdzaj wykaz, który aktualizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gdzie bez paszportu? Lista miejsc

Kraje, w których z pewnością nie będziesz legitymować się paszportem, należą w większości do strefy Schengen. Polska również jest jej członkiem od 2007 roku. Dzięki tej umowie możesz bez paszportu udać się między innymi do:

  • krajów nordyckich: Norwegii, Finlandii, Szwecji, Danii, Islandii,
  • centralnej Europy: Austrii, Belgii, Szwajcarii, Czech, Słowacji,

  • krajów bałtyckich: Łotwy, Estonii, na Litwę,

  • bardziej oddalonych, choć równie wartych uwagi państw takich jak Słowenia i Węgry,

  • w najpopularniejsze wakacyjne kierunki: do Grecji, Hiszpanii, Włoch, Francji i Portugalii.

Bez paszportu możesz udać się na wakacje w krajach, które nie należą do strefy Schengen, między innymi w: Rumunii, Serbii, Chorwacji, Gruzji, San Marino, Albanii, Monako czy Watykanie. Wybór jest tak szeroki, że trudno jest Ci wybrać, dokąd pojechać na urlop? Dla ułatwienia proponujemy ci 3 najciekawsze kierunki podróży, w których paszport nie będzie ci potrzebny.

Gdzie bez paszportu? Gwadelupa i Martynika

Ciepłe kraje bez paszportu? Oczywiście, możesz wybrać się nawet na Karaiby! Część z malowniczych wysp leżących na morzu Karaibskim to zamorskie departamenty europejskich państw, np. Francji. Należą do nich Martynika i Gwadelupa – przepiękne wyspy o niezwykłym klimacie. Możesz spróbować tam przysmaków kuchni kreolskiej i zobaczyć na własne oczy równikowe lasy pełne wodospadów. Gdy pochwalisz się zdjęciami, znajomi nie będą chcieli uwierzyć, że jesteś tam bez paszportu!

Walizka i paszport

Gdzie można jechać bez paszportu? Do Bułgarii!

A może jednak Europa? Polecamy Twojej uwadze rzadziej odwiedzane kraje bałkańskie, które warto zobaczyć choć raz w życiu – Albanię, Czarnogórę, ale i Bułgarię. Ta ostatnia słynie z pięknych plaż i ciepłej wody. Obowiązuje tam zasada posiadania dowodu osobistego ważnego przez 3 miesiące od przyjazdu. To doskonały kierunek dla tych, którzy uwielbiają zażywać morskich kąpieli i wypoczywać na piaszczystych plażach.
W Bułgarii czeka na ciebie także wiele zachwycających zabytków – nie tylko w stolicy tego kraju, Sofii.

Gdzie można lecieć bez paszportu? Islandia zaprasza podróżnych

Na koniec propozycja niezapomnianej podróży dla miłośników dzikiej natury. Islandia to nie tylko górzysty, wulkaniczny krajobraz, ale i liczne gejzery czy wodospady. Od połowy września do końca marca możesz tam zobaczyć również zorzę polarną! W podróży do tego nordyckiego kraju również nie potrzebujesz paszportu. Wystarczy dowód osobisty, który nie straci ważności w ciągu 3 miesięcy od wjazdu na terytorium Islandii.

Wczasy bez paszportu – uważaj na te kwestie!

Zanim wyjedziesz na wakacje, sprawdź przepisy obowiązujące w danym państwie. Ważny paszport jest obowiązkową przepustką do wielu popularnych wśród Polaków wakacyjnych kierunków, np. Egiptu czy Tunezji.

Kolejne artykuły

Ras Al Khaimah przyciąga krajobrazem i ofertą spędzania czasu w aktywny sposób. Emirat podbił również serca turystów lubiących łączyć zwiedzanie z odnową biologiczną. Jakimi zabiegami kuszą luksusowe ośrodki spa działające w tej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich?
Dowiedz się, gdzie pojechać na wakacje samochodem. Nasze propozycje to także coś dla osób, które po prostu lubią spakować się do auta i wyruszyć w nieznane na road trip.
Planujesz wakacje marzeń? Teraz możesz nie tylko odpocząć, ale także zaoszczędzić na kolejną podróż! Zarezerwuj do 30 czerwca 2024 wyjazd na jeden z naszych popularnych kierunków czarterowych i zdobądź voucher na kolejne wakacje!
W EXIM tours wierzymy, że każdy powinien mieć możliwość poznawania cudów świata, niezależnie od wieku, pochodzenia, orientacji seksualnej czy innych aspektów tożsamości. Sprawdź, co możemy zaproponować turystom!
Uwielbiacie rodzinne wypady za miasto? A może dopiero planujecie swój pierwszy wyjazdowy weekend z maluchem? Podpowiadamy, gdzie jechać z dzieckiem na weekend.
Miejsce na urlop już wybrane, bilety kupione i przygoda w egzotycznym miejscu zaplanowana? Nasza lista ułatwi Ci decyzję, co zabrać na wakacje. Koniecznie zapisz ten poradnik na później – przyda Ci się przed kolejną podróżą!