Larnaka

Larnaka to miasto z widokiem na lazur Morza Śródziemnego i na Słone Jezioro. Zimą uroku dodają mu różowe flamingi, których całe stada zlatują się na Cypr. Sławne dzięki Zenonowi z Kition - filozofowi i twórcy stoicyzmu to starożytne państwo-miasto uznawane jest za jedno z najistotniejszych miejsc dla rozwoju cywilizacji europejskiej. 

Osada założona została przez Mykeńczyków, jeszcze przed naszą erą. Wtedy to miejsce nazywano Kition. Obecna nazwa miejscowości pochodzi od greckiego słowa larnaks. Dzisiejsza Larnaka stoi na ruinach starożytnego Kitionu. Archeologiczne pozostałości miasta dostępne są do zwiedzania w Muzeum Archeologicznym Larnaki, a w centralnym miejscu miasteczka stoi pomnik Zenona z Kitionu.

Kition był niewielkim królestwem. Miasto powstało w XIII wieku p.n.e., po wojnie trojańskiej. Mieszkańcy zajmowali się głownie eksportem miedzi. Za sprawą Łazarza pojawiło się tu chrześcijaństwo, a Łazarz - przyjaciel i człowiek wskrzeszony przez Jezusa - został biskupem tego miasta. Po śmierci szczątki biskupa długo leżały w Larnace, zapomniane wśród arabskich wojen i najazdów. Gdy w roku 890 grób Łazarza został odnaleziony, w miejscu grobu wzniesiona została świątynia, a szczątki biskupa zostały złożone w Ayios Lazaros - cerkwi św. Łazarza. Z czasem zostały przeniesione do Konstantynopola. Cerkiew św. Łazarza stoi do dziś w centrum miasta. Jasny kamień świątyni robi wspaniałe wrażenie, lecz równie piękne jest także wnętrze świątyni, wykończone w bogatym, barokowym stylu.

Zamek w Larnace jest maleńki. Są w nim stare fotografie, obrazy i wyroby z ceramiki. Porażające wrażenie robi wnętrze przy wejściu do zamku, gdzie zachowany został dół, nad którym do 1928r. wieszano skazańców. Na dziedzińcu stoją osmańskie, średniowieczne i brytyjskie armaty. Wewnątrz działa kameralne muzeum.

Plaża Phinikoudes jest niemal w centrum miasta, od którego oddzielają ją tylko duże palmy. Piasek ma tu pół kilometra długości i nawet do 100 m szerokości. Wspaniale utrzymana, z doskonale wyposażonymi wypożyczalniami sprzętu sportowego jest hętnie wybieraną plażą, zarówno przez turystów jak i przez miejscowych. Posiada symbol błękitnej flagi, nadawany kąpieliskom za doskonałą czystość wody, wysoki poziom infrastruktury i bezpieczeństwo okolicy.

Larnaka to niezwykłe, historyczne miejsce i kameralna miejscowość na niezapomniane wakacje. Jak w każdym kurorcie jest tu gwarna promenada Foinikoudes. Ozdobiona egzotycznymi palmami, z widokiem na złoty piasek plaży i krystalicznie czyste morze na długo pozostaje w pamięci.

Szczególne wrażenie robią stada flamingów na ogromnym, słonym jeziorze, tuż przy drodze z lotniska. Złożone z trzech akwenów - Aliki Orphani, Sorosa i Spiro jezioro jest wspaniałym miejscem do obserwacji ptaków. Miejsce jest objęte programem Natura 2000 i znajduje się pod ścisłą ochroną. Stanowi korytarz migracyjny, z siedliskami niemal 90 gatunków ptaków wodnych. Na Cyprze są dwa słone jeziora - jedno w okolicach w okolicach Limassol, drugie po drodze do Larnaki.

Latem woda z jezior odparowuje, a na suchym dnie zostaje krystalizująca w słońcu sól. W średniowieczu właśnie sól była głównym towarem eksportowanym z Cypru.

Tuż obok jezior biegnie malownicza, stworzona do trekkingu dróżka, prowadząca do akweduktu Kamares. Ten XIII wieczny zabytek aż do 1939 roku dostarczał wodę do Larnaki. Obecnie jest obiektem do zwiedzania.

Nad drugim brzegiem słonego jeziora, malowniczo odbijając się w wodzie leży Hala Sultan Tekke. Nazywany również Meczetem Umm Haram przepiękny kompleks jest świętym miejsce islamu, przez wzgląd na miejsce pochówku ciotki Mahometa. Umm Haram w 649 roku zginęła na Cyprze, a na jej cześć wzniesiono tu świątynię. Jest też cmentarz oraz mauzoleum, gdzie leży pochowana Hala Sultan - o której muzułmanie mówią: „Święta matka”.

Larnaka to miejscowość położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, które jest idealnym miejscem do wypoczynku, zażywania kąpieli słonecznych i wodnych. Port Lotniczy Larnaka oferuje tanie loty z większości państw europejskich.