Karkonosze

Karkonosze - Wakacje

Karkonosze to pasmo górskie leżące na granicy polsko - czeskiej. Powierzchnia Karkonoszy to ponad 600 km2, po czeskiej stronie znajduje się większa część, bo aż 440 km2. Czeskie Karkonosze to dwa grzbiety - Grzbiet Graniczny - którym biegnie granica państwowa, i Czeski Grzbiet. Czeska część tego pasma jest świetnie przygotowana dla turystów. Kilkadziesiąt kilometrów tras, schroniska, ścieżki rowerowe. Zimą zachęcają narciarzy zjazdowych i biegowych. Czeskie Karkonosze spodobają się miłośnikom adrenaliny, można tu uprawiać rafting czy kajaki. Karkonoski park narodowy Czech powstał w 1963 roku. Najważniejsza miejscowością w Czeskich Karkonoszach jest Pec.

Miasto to swoją popularność zawdzięcza wyciągowi, którym turyści wjeżdżają na szczyt Śnieżki. Pec zaprasza turystów do poznania najpiękniejszych zakątków Karkonoszy, korzystając z atrakcyjnej oferty turystycznej. Warto też zajrzeć do Janske Lazne. Miasta znanego ze źródeł termalnych, dzięki czemu otrzymało status uzdrowiska.

Doskonale rozbudowana sieć kolejek liniowych oraz wyciągów krzesełkowych, przyciąga coraz większe rzesze turystów. W Karkonosze warto zajrzeć także z dziećmi. Dla nich także wiele atrakcji np. Muzeum Kolejki czy Park Bajek.

Szpindlerowy Młyn

Szpindlerowy Młyn (Spindleruv Mlyn) jest jednym z największych i najważniejszych centrów turystycznych i narciarskich w Czechach. Miasto położone jest na wysokości 702-1235 m. n.p.m., u zbiegu rzeki Łaby i potoku górskiego. Całe miasto położone jest na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jest to świetne miejsce na uprawianie sportów zimowych. Oferuje 17 wyciągów narciarskich i ponad 25 km tras. A w okolicach Szpindelowego Młynu jest ponad 90 km tras biegowych. Dla dzieci ciekawa rozrywką z pewnością będzie tor saneczkowy. Oprócz tego możemy skorzystać także z aquaparku z gorącymi źródłami, kortów tenisowych i wielu ośrodków SPA. Latem natomiast to piękne miejsce na piesze wędrówki i jazdę na rowerze.

Tabelka Szpindlerowy Młyn

Harrahov

Harrachov jest jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych i ośrodków narciarskich w Czechach. Miasto położone jest na wysokości ok. 700 m n.p.m., zaledwie 4 km od przejścia granicznego z Polską. Przez położenie miasta na niewielkiej wysokości powoduje, że w zimach nie ma mrozów a latem jest ciepło.

Miasto oferuje świetnie przygotowane trasy narciarskie o długości ok 30 km. W Harrachowie można także zwiedzić hutę szkła i Muzeum Szkła, ciekawą atrakcją jest także możliwość zwiedzania browaru. Dzięki różnorodnym atrakcjom Harrahov zaprasza gości przez cały rok. Latem to świetna baza wypadowa na wycieczki w Góry Izerskie. W granicach miasta znajduje się także Wodospad Mumlawy. Harahov słynie także z kompleksu skoczni narciarskich z „mamucia” Certak na czele.

Tabelka Harrahov

Benecko

Ośrodek narciarski położony ok. 40 km od Harrahova. Oferuje 13 wyciągów narciarskich a także wyciąg kanapowy o długości 850 m n.p.m. Znajduje się tutaj stok slalomowy dla narciarzy wyczynowych, dwa snowparki dla snowboardzistów a także skipark dla dzieci. Z najmłodszymi możemy spróbować swoich sił także na torze saneczkowym i bobslejowym. Znajdziemy tu także wiele łatwych tras w sam raz na pierwszy trening narciarski. Dla tych, którzy nie są amatorami zjazdówek polecamy w takim razie trasy do nart biegowych. oferuje także kuligi, kręgielnie, salę gier lub dyskotekę. Miasto ma rozbudowaną bazę noclegową.

Tabelka Benecko