Tajlandia - informacje praktyczne

Tajlandia – informacje praktyczne

Dokumenty potrzebne do wjazdu

Aby wje­chać do Taj­lan­dii, potrzebny jest pasz­port ważny przez mini­mum sześć mie­sięcy od dnia prze­kro­cze­nia gra­nicy. Dla osób uda­ją­cych się tam jedy­nie w celach tury­stycz­nych na okres nie dłuż­szy niż 30 dni nie jest wymagana wiza. W innych przy­pad­kach należy ubie­gać się o pozwo­le­nie na wjazd do Tajlandii w naj­bliż­szej jed­no­stce kon­su­lar­nej.

Czas 

W Taj­lan­dii obo­wią­zuje strefa cza­sowa + 6 h zimą i + 5 h latem względem czasu w Polsce.

COVID-19 

Brak obostrzeń.

Szczepienia

Przed podróżą do Taj­lan­dii nie trzeba się szczepić. Poleca się jednak szczepionki na dur brzuszny, japońskie zapa­le­nie opon mózgo­wych czy wiru­sowe zapa­le­nie wątroby.  

Bezpieczeństwo

Tajlandia jest bezpiecznym krajem dla turystów, ale istnieją pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Oto kilka kluczowych punktów dotyczących bezpieczeństwa.

  1. Kradzieże i oszustwa. W turystycznych miejscach można być narażonym na drobne kradzieże i oszustwa. Należy być czujnym, pilnować swoich rzeczy i unikać podejrzanych ofert.
  2. Transport. Jeśli korzystasz z taksówek i tuk-tuków, upewnij się, że kierowca używa licznika lub ustal cenę przed podróżą. Wybieraj tylko licencjonowane przewozy.
  3. Zdrowie. Przed podróżą warto zaszczepić się na typowe choroby tropikalne. Pij wodę butelkowaną i uważaj na street food, aby uniknąć problemów żołądkowych.
  4. Przyroda. Na niektórych plażach i w dżunglach mogą występować niebezpieczne zwierzęta. Przestrzegaj lokalnych ostrzeżeń i zaleceń.

Jeśli zachowasz podstawowe środki ostrożności, podróż do Tajlandii będzie bezpieczna i przyjemna.

Przydatne kontakty

Policja turystyczna: 1155
Policja: 191
Pogotowie: 1169
Straż pożarna: 199

Amba­sada Rze­czypospolitej Pol­skiej w Bang­koku 

  • Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, Bangkok 10330 
  • tel.: +66 20797300
  • Ambasador: Waldemar Dubaniowski

Ambasada Tajlandii w Warszawie

  • Ul. Willowa 7
  • 00-790 Warszawa
  • Tel.: (48-22) 849-26-55, 849-14-06
  • Fax.: (48-22) 849-26-30

Transport

Transport w Tajlandii jest zróżnicowany i dobrze rozwinięty, co ułatwia podróżowanie po kraju. Oto kilka głównych środków transportu.

  1. Pociągi. Koleje państwowe oferują wygodne i przystępne cenowo połączenia między miastami. Szczególnie popularne są nocne pociągi sypialne.
  2. Autobusy i minibusy. Autobusy są tanie i kursują na wielu trasach, zarówno krótkich, jak i długodystansowych. Minibusy są szybkie, ale czasem przepełnione.
  3. Taksówki i tuk-tuki. W miastach, zwłaszcza w Bangkoku, taksówki i tuk-tuki są łatwo dostępne. Zawsze ustalaj cenę przed rozpoczęciem podróży lub upewnij się, że kierowca włączy licznik.
  4. Transport wodny. W Bangkoku kursują łodzie rzeczne, a na wyspach i w nadmorskich miastach promy i łodzie motorowe łączą różne kierunki.
  5. Wynajem skuterów i samochodów. Wynajem skuterów jest popularny na wyspach i w mniejszych miastach, ale należy zachować ostrożność z uwagi na ruch drogowy. Wynajem samochodów jest wygodny do dłuższych podróży.

Waluta 

W Taj­lan­dii płaci się batami (THB).
W kantorach wymiany walut w Tajlandii przyjmowane są jedynie dolary amerykańskie.

Prąd/napięcie 

Napięcie wynosi 220 V. Więk­szość gniaz­dek dosto­so­wana jest zarówno do wty­czek z okrą­głymi, jak i pła­skimi bol­cami.

Inne informacje

  • W Tajlandii wprowadzono ograniczenia dotyczące przewozu i użytkowania papierosów oraz e-papierosów.
  • W całym kraju na plażach obowiązuje zakaz palenia na plaży pod karą więzienia do roku lub kary grzywny w wysokości do 100 000 THB (około 11 000 zł).
  • W przypadku e-papierosów w Tajlandii obowiązuje całkowity zakaz wwozu i użytkowania pod karą więzienia do 10 lat lub/oraz kary grzywny w wysokości pięciokrotnej wartości urządzenia.

Zobacz nasze oferty wakacji w Tajlandii

Ładowanie...