Sycylia – wakacje

Sycylia, leżąca na południowy wschód od Półwyspu Apenińskiego, stanowi jedną z najbardziej malowniczych wysp Morza Śródziemnego. Każdy jej region skrywa swoje tajemnice, ma własną historię i miejsca, w których można zostawić serce… i duszę. Odkryj z nami najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Sycylii – największej ze śródziemnomorskich włoskich wysp.

Sycylia – włoska perła w koronie

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²). Jej stolicą jest Palermo, a najwyższym wzniesieniem słynny wulkan Etna (3323 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski z łagodną i wilgotną zimą oraz suchym i gorącym latem. Na wybrzeżu temperatury są porównywalne z tymi w Afryce Północnej, w miesiącach zimowych Etnę pokrywa śnieg. Sycylia posiada tylko jedno jezioro – Lago di Perguza oraz 3 najważniejsze rzeki: Salso, Simeto, Platani.

Wyspa znana jest w świecie także z produkcji wina; winnice istniały na tej wyspie od czasów kolonizacji greckiej. Najbardziej znane deserowe wino Marsala produkowane jest nieprzerwanie od XVIII wieku. Jest to głównie słodkie, białe wino włoskie, produkowane w prowincji Trapani w zachodniej części Sycylii.

Sycylię od kontynentalnych Włoch dzieli zaledwie 8 km. Właśnie taką szerokość ma Cieśnina Mesyńska oddzielająca wyspę od wybrzeża Kalabrii. To największa włoska wyspa, której strzeże wciąż jeszcze aktywny wulkan – Etna. Ponad 1000 km linii brzegowej sprawia, że Sycylia to istny raj dla poszukiwaczy słońca i błogiego relaksu na plaży. Otulone słońcem, ciche zatoczki nie tylko wyglądają lepiej niż na pocztówkach – są wręcz oszałamiająco piękne.

Antyczne miasta, takie jak Syrakuzy, Noto czy Palermo, to historyczne perły, które choć raz w życiu trzeba zobaczyć. Obrazy, jakby wyjęte wprost z ekranizacji „Ojca Chrzestnego”, przeplatają się z rajskimi krajobrazami i piękną, śródziemnomorską roślinnością. Jeśli dodać do tego najlepszą na świecie włoską kuchnię i charakterystyczny włoski slow life, przekonasz się, że to jedno z najcudowniejszych miejsc na świecie. Na 25 tys. m2 powierzchni z pewnością odkryjesz idealne miejsce, a nawet miejsca, dla siebie.
 

Sycylia – atrakcje, które trzeba zobaczyć

Jaka jest Sycylia, z czego słynie i jak zaplanować podróż? To sprawa bardzo indywidualna. Żeby ułatwić Ci organizację (być może) najlepszych wakacji w życiu, przedstawiamy listę najciekawszych miast i miejsc wartych zobaczenia. Oto nasze TOP 10 atrakcji na Sycylii.

Palermo – stołeczne miasto kultur i kontrastów

Palermo jest stolicą Sycylii. To zupełnie niezwykłe miejsce zapewnia szereg ekstremalnych doznań. Oszołomi Cię przepych barokowych kościołów, arabskich kopuł, oczaruje gwar płynący z ponad tysiącletnich bazarów i ulic, po których suną setki skuterów. Nieobcy jest tu widok sznurów suszącego się prania, rozciągniętych pomiędzy starymi zabudowaniami, jak również baraniego mięsa grillowanego na ulicach. Palermo jest tak barwne i fascynujące, że nie sposób je opisać. To miasto po prostu trzeba zobaczyć.

Z czego słynie stolica Sycylii? Właśnie tam znajdują się znane na całym świecie katakumby pod klasztorem Kapucynów, w których na własne oczy można zobaczyć ponad 8 000 doskonale zachowanych zmumifikowanych ciał. Na listę atrakcji koniecznie wpisz katedrę z licznymi wieżami i tarasami, zapewniającymi wspaniałe widoki na panoramę miasta. Miłośnicy sztuki odnajdą swój raj w teatrze Massimo – budynek jest tak samo imponujący w środku, jak i na zewnątrz. To prawdziwy klejnot Palermo, który nie przestaje zachwycać.

Taormina – perła Morza Jońskiego

Co zobaczyć na Sycylii? W północno-wschodniej części wyspy, tuż u wybrzeża Morza Jońskiego, leży Taormina, jedno z najpiękniejszych miasteczek w całych Włoszech. Położona na zboczu wzgórza roztacza malownicze widoki na morze i górującą nad wyspą Etnę, która przypomina o swojej wielkości, od czasu do czasu wyrzucając kłęby dymu. Piękne plaże i malownicze zatoczki idą tu w parze z zabytkami różnych epok. Ze względu na niezwykle klimatyczne restauracje, wąskie brukowane uliczki i zdobione kwiatami punkty widokowe mówi się, że to najbardziej romantyczne miejsce całej Sycylii.

Zwiedzając Taorminę, warto zobaczyć wizytówkę miasta, czyli doskonale zachowane ruiny teatru greckiego z zapierającym dech w piersiach widokiem na zatokę i Etnę. Dobrze wybrać się na powolny spacer Corso Umberto, która przez okrągłą dobę tętni życiem. Jak na główną ulicę przystało, znajdziesz tam liczne knajpki, restauracje, sklepy z pamiątkami i butiki znanych marek. Ulicę kończy zabytkowa brama Corsa Catania, wykuta w murach obronnych miasta. Przy głównym placu Taorminy dumnie prezentuje się Katedra św. Mikołaja w stylu romańsko-gotyckim. Wzdłuż linii brzegowej miasta ciągnie się wiele pięknych plaż, rozdzielanych przez skalne klify. Jedną z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych jest Isola Bella – żwirowa i kamienista, warto więc zaopatrzyć się w obuwie ochronne.

Levanzo – niesamowita wysepka u podnóża Sycylii

Levanzo jest jedną z Wysp Egadzkich. Ta malutka kropeczka na mapie Włoch może być miejscem, które skradnie Twoje serce. Znajduje się zaledwie 13 kilometrów od wybrzeża sycylijskiego miasteczka Trapani i można się na nią dostać, korzystając z promów, które kursują co 20 minut. Czy warto? Przekonasz się, że tak.

Levanzo to ostoja ciszy. Wysepkę zamieszkuje nieco ponad 200 mieszkańców, którzy mieszkają w charakterystycznych biało-niebieskich domkach. Największą atrakcją są doskonale zachowane malowidła skalne datowane na 9200 rok p.n.e. Turyści przyjeżdżają tu jednak głównie dla tego, co dziś tak nieosiągalne – spokoju. Na przesiąkniętej pięknem przyrody wyspie odnajdziesz go aż nadto i będziesz mógł się nim nasycić. Dzika natura, plaże, zatoczki i wiatr we włosach – to prawdziwa wizytówka Levanzo.

Cava d’Ispica – zabytkowy kanion Sycylii

Cava d’Ispica to piękny, wydrążony w skałach kanion na Sycylii, który liczy sobie aż 13 kilometrów. Jest doskonałym miejscem na trekking i odkrywanie dzikiego oblicza wyspy. Ciekawostką jest fakt, że dawno temu kanion był zamieszkany. Ludzie mieli swoje domy w wydrążonych w skałach grotach, które po dziś dzień można podziwiać. Znajdziesz tam również wiele podziemnych kościołów, a także nekropolii. Na zwiedzanie kanionu warto zarezerwować sobie cały dzień i zabrać ze sobą wygodne obuwie.

Etna – wulkan, który nigdy nie śpi

Etny chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To jeden z nielicznych aktywnych wulkanów na Ziemi, który liczy sobie ponad 3000 m wysokości. Etna jest piękna, majestatyczna i groźna. Zwłaszcza gdy co jakiś czas zaskakuje spektakularną erupcją i rozgrzana do czerwoności wyrzuca z siebie kłęby dymu, popiołu i lawy. Krajobraz Etny jest mocno zróżnicowany. Z jednej strony porasta ją bujna roślinność, z drugiej zobaczysz niemal księżycowe krajobrazy. Niezależnie jednak od obranego szlaku z jej szczytu będziesz mógł podziwiać przepiękne widoki na całą linię brzegową Sycylii i archipelag położonych nieopodal Wysp Liparyjskich. Legenda głosi, że Etna wybucha, gdy Hefajstos wykuwa pioruny dla samego Zeusa.

Agrigento z zabytkową Doliną Świątyń

Argigento to miasto, które zapewne nie zachwyci Cię od pierwszego wejrzenia. W większości zabudowane blokami, jest tłoczne, mało włoskie i mało klimatyczne. Okolicę tą jednak warto odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest Dolina Świątyń, czyli najważniejszy kompleks starożytnych ruin na całej Sycylii. Znajdziesz tu pozostałości dawnych świątyń oraz świetne Muzeum Archeologiczne. Warto wiedzieć, że nazwa Dolina Świątyń jest dość przewrotna. Miejsce to bowiem znajduje się na wzgórzu.

Drugim powodem są tak zwane Schody Tureckie, porównywane do słynnych tureckich formacji Pamukkale. Śnieżnobiałe, wapienne klify sięgają ponad 90 m i przyjmują postać schodzących wprost do morskiej toni schodów. Widok jest naprawdę niezwykły, zwłaszcza gdy wszystko lśni w promieniach słońca i kontrastuje z turkusem morza.

Cefalù – turystyczna perełka

Cefalù to turystyczna stolica Włoch. Miasteczko rozsławione przez najpiękniejsze plaże na całej Sycylii, w którym cudownie wyglądające uliczki aż kipią od sklepików z pamiątkami, butików i restauracji, serwujących przepyszne specjały włoskiej kuchni. Iście bajkowa lokalizacja Cefalù, u stóp potężniej skały La Rocca, sprawia, że to miejsce zupełnie wyjątkowe i malownicze. Zabudowa miasteczka niemal łączy się z morską tonią. Zabytkowe kamieniczki można podziwiać nie tylko z centrum, ale też z nadmorskiej promenady.

Całe miasteczko Cefalu pełne jest uroczych uliczek i zakątków. Warto wybrać się na starówkę, którą z trzech stron oblewa woda. Prowadzi do niej plątanina krętych i wąskich uliczek. Największym i najważniejszym zabytkiem Cefalu jest potężna katedra z XII wieku, reprezentująca przeróżne style ówczesnej Europy. Łuki, kolumny, portyki i rzeźby są ucztą dla wzroku, którą dopełni wizyta w środku świątyni.

Syrakuzy – najbardziej greckie z włoskich miast

Syrakuzy to miasto określane ojczyzną Archimedesa, jednego z najgenialniejszych matematyków i wynalazców starożytności. Położone jest we wschodniej Sycylii i od 2005 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Syrakuzy podzielone są na cztery dzielnice oraz historyczne centrum miasta na wysepce Ortygia, którą od lądu oddziela wąski kanał. W Ortygii można zobaczyć wiele architektonicznych zabytków na czele z ruinami świątyni Apollina, katedrą i zamkiem Maniace.

Na lądowej części tego historycznego miasta znajduje się nie mniej wartych odwiedzenia miejsc. Największy teatr świata antycznego, słynne kamieniołomy czy katakumby z pewnością dostarczą sporo rozrywki i pozwolą cofnąć się w czasie o wiele stuleci. W Syrakuzach warto odwiedzić też kolorowy targ Mercato di Ortigia z lokalnym folklorem i przepyszną ricottą, przyrządzaną na dziesiątki różnych sposobów.

Noto – miasto idealne

Mówi się, że gdyby nie trzęsienie ziemi, które nawiedziło miasto Noto w 1639 roku, nie wyróżniałoby się ono niczym szczególnym. Zniszczenia w zabudowie były tak ogromne, że władze miasta nie zdecydowały się na jego odbudowę. Wręcz przeciwnie. Postanowiły je zburzyć i postawić od nowa. W przeciągu kilkunastu kolejnych lat Noto stawało się miastem idealnym, kamiennym ogrodem i wizytówką architektury baroku. Dzięki monumentalnym pałacom, kościołom i bogato zdobionym fasadom budynków będziesz miał wrażenie, jakbyś spacerował po ulicach jednej z europejskich stolic. Tymczasem Noto to malutka mieścina, nie większa niż polskie Zakopane. Z powodzeniem więc zwiedzisz ją pieszo.

Trapani – miasto u styku dwóch mórz

Ostatnim miejscem na naszej liście jest urocze Trapani, miasto położone na zachodnim wybrzeżu Sycylii, u stóp którego łączą się Morze Tyrreńskie i Śródziemne. U jego brzegu zobaczysz dziesiątki zacumowanych łódek i jachtów, również tych należących do najbogatszych ludzi świata. Mówi się, że całe miasto to jeden wielki labirynt, który trzeba odkryć. Znajdziesz tam starożytne zabytki, przepiękne świątynie i kościoły, a także znak charakterystyczny Trapani – fontannę Trytona. Spacerując uliczkami miasta, wznieś głowę ku górze, by móc podziwiać pięknie zdobione fasady budynków i balustrady. Warto dać się zgubić. Istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że natkniesz się wtedy na ukryte restauracje, w których zjesz coś pysznego i będziesz mógł delektować się chwilą.

Trapani jest do bólu autentyczne. Nierzadkim widokiem są spotkania lokalnych mieszkańców, którzy każdego dnia wychodzą na ulice z własnymi krzesłami i stoliczkami, oddają się grze w karty, popalając fajki i cygara. W powietrzu słychać dyskusje o polityce i czuć zapachy włoskich specjałów, niosące się z tradycyjnych włoskich domów.

Sycylia – co warto zobaczyć? 

Włoska Sycylia to wyspa, która z pewnością zaszczepi w Tobie instynkt prawdziwego podróżnika i sprawi, że będziesz chciał wrócić po więcej. To miejsce, w którym różnorodność kultur spotyka się z malowniczą architekturą, zabytkami i jednymi z najpiękniejszych włoskich krajobrazów. Wybierz się tam, by odkrywać jej tajemnicze zakątki i najsławniejsze miasta. Najlepszy czas na zwiedzanie wyspy jest wiosną. Przyroda nabiera wtedy kolorów zieleni, a temperatury pozwalają na niespieszne spacery i wyprawy. Latem na wyspie jest naprawdę gorąco, co z kolei sprzyja morskim kąpielom i opalaniu. Bez względu na to, kiedy wybierzesz się na Sycylię i jaki plan zwiedzania sobie przygotujesz, możesz mieć pewność, że będą to niezapomniane wakacje.

Mapa - Sycylia

Najwyżej oceniane hotele wg użytkowników Tripadvisor - Sycylia