1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Co przywieźć z Turcji?

Co przywieźć z Turcji? O tych pamiątkach nie możesz zapomnieć!

Wtorek, 23.7.2024

Co przywieźć z Turcji? O tych pamiątkach nie możesz zapomnieć!

Turcja w ostatnich latach stała się niezwykle popularnym kierunkiem podróży. Wszystko za sprawą inflacji, dzięki której ceny w tym egzotycznym kraju są dla Polaków bardzo korzystne. Jeśli zastanawiasz się, co przywieźć w Turcji w formie pamiątki dla siebie i rodziny albo nie wiesz, co warto kupić spośród konkretnych kategorii – przeczytaj ten artykuł!

Zobacz nasze najlepsze oferty wypoczynku w Turcji

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Co kupić w Turcji? Na pewno ceramikę i szkło!

Jeśli cenisz sobie piękne rzeczy – ozdobne, ale i praktyczne zarazem – do gustu przypadnie Ci turecka ceramika. Pięknie malowane zestawy naczyń, zwłaszcza misek, będą dobrym wyborem dla osób, które chcą urozmaicić wygląd kuchennej zastawy. To jednak nie wszystko, na co warto się skusić. Płytki Iznik, zwłaszcza te malowane na charakterystyczny błękitny kolor, będą świetnym uzupełnieniem wystroju domu. Zastanów się jednak, ile ich potrzebujesz, bo może się okazać, że bagaż w samolocie… to za mało!

Dla osób, które chcą uchronić się przed złymi intencjami, a przy okazji przywieźć z Turcji pamiątkę, dobrym wyborem będzie nazar boncuk. To słynne oko proroka, zwane również Złym Okiem. Ten koralik w odcieniach niebieskiego można spotkać praktycznie wszędzie – na bazarach, w miejscach kultu, domach, a nawet taksówkach. Ma chronić przed złym spojrzeniem, czyli rzuceniem uroku przez nieprzychylną osobę. Czy tak jest w istocie? Tego nie wiemy, ale na pewno jest bardzo ładny i choćby dlatego warto go mieć.

Biżuteria? W Turcji warto!

Biżuteria to świetny pomysł na pamiątkę, którą będziesz mieć zawsze przy sobie. Dobrze sprawdzi się też w formie podarunku dla kogoś bliskiego. O tym, że w Turcji warto kupować złoto (i zwykle srebro), wiadomo nie od dziś. Nawet rząd poleca przedsiębiorcom kontakt ze Stambulską Giełdą Złota, w którą warto inwestować.

Jako turysta możesz skorzystać z jednego z wielu stoisk, na których sprzedawane są wyroby ze złota – na samym Wielkim Bazarze w Stambule jest ich kilkadziesiąt! Znajdziesz tam naszyjniki, bransoletki na nadgarstek i kostkę, a także misternie zdobione kolczyki.

O wiele mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że Turcja słynie również z zultanitu. Został on nazwany na cześć sułtanów i wydobywany jest w Anatolii, czyli w tureckich górach. Jego piękno wywodzi się z reakcji na światło – zależnie od tego, pod jakim kątem spojrzysz na oszlifowany kamień, zmienia on swoją barwę. Możesz więc zainwestować w podwójną pamiątkę z Turcji, wybierając naszyjnik, pierścionek czy kolczyki łączące zultanit i złoto.

Płytki Iznik

Płytki Iznik

Amulet z okiem proroka

Amulet z okiem proroka

Słodkie pamiątki z Turcji, czyli coś dla fanów łakoci

Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście baklava, czyli charakterystyczny, słodki deser złożony z wielu warstw ciasta filo z nadzieniem orzechowo-cynamonowym. Dodatkowo baklava oblewana jest lukrem albo słodkim syropem, co sprawia, że będzie idealnym przysmakiem dla fanów słodkości. Równie popularną słodką przekąską, mniej jednak rozpowszechnioną wśród turystów, jest lokum. Deser ten łączy orzechy i bakalie z syropem cukrowym i… czekoladą. Szczególnie cenione jest lokum różane – warto zabrać je ze sobą do Polski!

Słodycze warto popić czymś smacznym i tutaj zachwyceni będą zarówno fani kaw, jak i herbat. Turecka kawa gotowana w charakterystycznym tygielku może zagościć w Twoim domu – możesz kupić nie tylko ziarna, ale również i samo naczynie do parzenia trunku, licznie oferowane na straganach. Ceremoniał jej parzenia jest wpisany na listą niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO, dlatego warto podpatrzeć, jak robią to miejscowi. Z kolei turecki czaj, czyli bardzo intensywna, czarna herbata, parzona według specjalnego rytuału, zadowoli podniebienia wielbicieli tego typu napojów. Herbatę sułtana możesz kupić na kilogramy na lokalnych targach.

Baklava

Baklava

Lokum

Lokum

Kawa czy herbata? Nie zastanawiaj się!

Słodycze warto popić czymś smacznym i tutaj zachwyceni będą zarówno fani kaw, jak i herbat. Turecka kawa gotowana w charakterystycznym tygielku może zagościć w Twoim domu – możesz kupić nie tylko ziarna, ale również i samo naczynie do parzenia trunku, licznie oferowane na straganach. Ceremoniał jej parzenia jest wpisany na listą niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO, dlatego warto podpatrzeć, jak robią to miejscowi.

Z kolei turecki czaj, czyli bardzo intensywna, czarna herbata, parzona według specjalnego rytuału, zadowoli podniebienia wielbicieli tego typu napojów. Herbatę sułtana możesz kupić na kilogramy na lokalnych targach.

Kawa po turecku

Kawa po turecku

Herbata w Turcji, w tle Stambuł

Herbata w Turcji, w tle Stambuł

Wyjątkowy smak, czyli przyprawy

Turecka kuchnia – aromatyczna i intensywna – słynie z przypraw. Z uwagi na klimat są one zwykle bardzo świeże i zróżnicowane, a to nadaje potrawom wyjątkowy, charakterystyczny dla Turcji smak. Przyprawy są licznie sprzedawane na bazarach, gdzie można nabyć nie tylko je, ale również naczynia do ich przechowywania. Szczególną uwagę zwracają te wykonane z miedzi, o typowym dla tego regionu wzornictwie. Spośród przypraw szczególnie warto nabyć sumak, isot, ale również baharat, czyli mieszankę kardamonu, cynamonu i gałki muszkatołowej.

Przed wyjazdem nad Bosfor sprawdź najlepsze hotele w Turcji!

Co przywieźć z Turcji… i w jakiej ilości?

Wiesz już, co zabrać ze sobą z Turcji, ale musisz pamiętać jeszcze o tym, co faktycznie możesz przewieźć przez granicę:

●    wartość typowych pamiątek (magnesów, zawieszek) nie może przekroczyć wartości 5000 lir, czyli ok. 600 zł,
●    wartość biżuterii nie może być wyższa niż 60 000 zł,
●    nie możesz przewieźć więcej niż 1 kg słodyczy, kawy i herbaty.

Z urlopu w Turcji warto przede wszystkim przywieźć piękne wspomnienia. Pamiątki mogą jednak umilić czas spędzany w Polsce po urlopie i przypominać miłe chwile spędzone za granicą.

Sprawdź przed wyjazdem, co spakować na turecki urlop.

Dowiedz się także, na czym polega praktykowany m.in. w Turcji ramadan.

Zobacz też, jakie pamiątki z Meksyku okażą się najlepsze.

Kolejne artykuły

Pamiątki z Tunezji przyciągają uwagę każdego turysty – i słusznie! Są naprawdę piękne. Jeśli planujesz podróż do tego afrykańskiego kraju, sprawdź, co przywieźć z Tunezji, aby wspomnienia z wyjazdu trwały jak najdłużej.
Zwykle city break trwa weekend lub maksymalnie cztery dni – więc do samolotu powinien wystarczyć plecak podręczny. Intensywne zwiedzanie, typowe dla takich podróży, wymaga wygodnych butów. Co jeszcze będzie potrzebne na wyjeździe? Sprawdź!
Ramadan to miesiąc, który jest świętym okresem dla muzułmanów na całym świecie. Przed urlopem dowiedz się, czy w tym czasie warto planować wakacje w kraju, gdzie dominuje islam. Czy post wpływa na życie turystów?
W tegoroczne Boże Narodzenie wolisz spróbować czegoś innego i chcesz udać się w ciekawy zakątek świata? Mamy propozycje, które zadowolą miłośników zimy, ale też tych, którzy śnieżne wieczory chcą zamienić na dni na plaży w blasku słońca.
City break w Madrycie? Brzmi jak marzenie! Oderwij się od codzienności i odkryj stolicę Hiszpanii. Poznaj obowiązkowe punkty w planie weekendowego zwiedzania miasta. U nas znajdziesz też praktyczne porady, które ułatwią Ci zorganizowanie wyjazdu.
Planujesz podróż do Włoch? Myślisz już o kolorowych rynkach pełnych wyjątkowych wyrobów i lokalnych przysmaków? Oto pamiątki, które już po jednym spojrzeniu (lub smaku!) przeniosą Cię z powrotem do słonecznych dni we Włoszech.