Pamiątki z wakacji – jak wybrać doskonałe upominki i omijać sztampowe suweniry?

Wtorek, 27.2.2024

Pamiątki z wakacji – jak wybrać doskonałe upominki i omijać sztampowe suweniry?

Pamiątki z wakacji mają przez lata przypominać nam o wymarzonej wyprawie. Co możemy przywieźć z dalekiej podróży? Jakich pamiątek pod żadnym pozorem nie wolno nam przywozić do kraju? Oto mały poradnik dla miłośników zakupów.

Sprawdź nasze oferty wakacji, z których przywieziesz fantastyczne pamiątki!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Czym kierować się przy wyborze pamiątek?

Pamiątki z wakacji to szeroki asortyment produktów, które pomagają zatrzymać wspomnienia z wymarzonego urlopu. W takiej roli świetnie sprawdzi się pocztówka, pejzaż kupiony od lokalnego artysty lub seria zdjęć dokumentujących nasze przygody w podróży. Większość turystów stara się jednak przywieźć z wakacji pamiątkę od lokalnych sprzedawców. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Przede wszystkim na to, kto w rzeczywistości jest producentem danej pamiątki. Dzięki temu masz pewność, że figurki przedstawiająca Krzywą Wieżę czy Wieżę Eiffla faktycznie powstały w odwiedzanych krajach, a nie w fabryce znajdującej się w innej części świata, w której szybko i tanio produkowane są rzeczy wątpliwej jakości.

Zwróć też uwagę na rozmiar i wagę pamiątki, w porę oceń jej trwałość. Często turyści podczas zakupów ulegają emocjom i zapominają, że zakupione przedmioty trzeba dowieźć do domu. W czasie zakupów warto też pamiętać, dla kogo kupujesz wybraną pamiątkę. Jeśli dla siebie, musisz ją dopasować ją albo do swego gustu. Jeśli nie – pamiętaj o preferencjach osoby, którą zamierzasz obdarować wakacyjnym prezentem. 

Sprawdź, co możesz zabrać na pokład samolotu.

Prezenty i pamiątki z wakacji dla praktycznych turystów 

Zaliczasz się do tych turystów, dla których funkcjonalne i praktyczne rozwiązania to podstawa? A może chcesz sprawić niespodziankę bliskiej osobie i wręczyć jej prezent, który nie stanie się kolejnym bibelotem zajmującym miejsce na półce? 

W większości regionów znajdziesz pamiątki z wakacji, które mają wartość i użytkową, i sentymentalną. Jednym z najlepszych przykładów są tu magnesy na lodówkę, kubki, kalendarze oraz notesy z ilustracjami promującymi odwiedzaną część świata. Lubisz czytać i poszerzać wiedzę o świecie? Doskonałą pamiątką z wakacji w takim może się okazać książka, która w ciekawy sposób opisuje odwiedzane miejsce lub porusza ciekawe zagadnienie z nim związane.

A może lubisz podróżować po krajach, które sławę i popularność zawdzięczają lokalnej kuchni? W takim układzie świetną pamiątką z wakacji może okazać się lokalny przysmak (np. orientalne przyprawy, paczka kawy lub herbaty, lokalny ser lub butelka wina, którą kupisz tylko w okolicznych winnicach).

Lubisz biżuterię? Postaw na naszyjnik z bursztynami lub z kamieniem występującym w danym regionie. Wolisz koszulkę z tematycznym nadrukiem lub torbę ozdobioną regionalnymi wzorami? Na targach i w sklepach z pamiątkami z pewnością znajdziesz dla siebie wiele ciekawych ofert!

W wielu miejscach najlepszą i najbardziej praktyczną pamiątką staną się kosmetyki tworzone na bazie miejscowych bogactw naturalnych. Z pewnością staną się one dobrą i praktyczną pamiątką z wakacji spędzanych nad Morzem Martwym (znanym z błota o niezwykłych właściwościach), w Grecji (kuszącej kosmetykami z oliwy z oliwek) czy na terenie Maroka (którego najcenniejszym skarbem jest olejek arganowy). 

Błoto Morza Martwego

Błoto Morza Martwego

Produkcja olejku arganowego w Maroku

Produkcja olejku arganowego w Maroku

Pamiątki z wakacji dla dzieci

Dzieci podczas kupowania pamiątek z wakacji kierują się nieco innymi zasadami. Dla nich ważne są aktualne trendy, moda i to, co już mają ich rówieśnicy. Dowodem na to jest popularność gęsi Pipy – maskotki, którą w 2023 roku można było kupić w każdym sklepie z pamiątkami, od morza po Tatry.

ges-pipa-mem.jpg


W czasie rodzinnych wakacji warto jednak zadbać o to, by dziecko wybrało dla siebie taką pamiątkę, która sprawi mu wiele radości, a jednocześnie będzie przypominała o rodzinnej wyprawie. Co może docenić twoja pociecha? Regionalną zabawkę, koszulkę lub grę edukacyjną, która tematem będzie nawiązywała do zwiedzanego miejsca.

Pamiętaj, że dzieci mają naturę zbieraczy i lubią tworzyć. To, co same znajdą lub wykonają w czasie urlopu, będzie dla nich najcenniejszym skarbem. Udaną pamiątką z wakacji może być zatem przedmiot samodzielnie wykonany podczas letnich warsztatów lub zwiedzania niektórych obiektów (np. własnoręcznie ulepiony garnuszek lub obrazek na szkle).

Pamiątki z wakacji a odpowiedzialność. Czego nie należy kupować?

Bez względu na to, czy stawiasz na praktyczne rozwiązania, czy chętniej sięgasz po standardowe pamiątki z wakacji (np. szklane kule, breloczki czy porcelanowe figurki), kieruj się odpowiedzialnością i obowiązującymi przepisami prawnymi. W wielu regionach świata możesz kupić pamiątki z wakacji, których nie możesz legalnie wywieźć z danego kraju lub takich, które powstały w niemoralny sposób (np. egzotyczne wyroby, których produkcja odbywa się kosztem lokalnych społeczności lub dzikich zwierząt). Czego nie kupować?

Wśród pamiątek z wakacji, które znajdują się na czarnej liście, znajdują m.in.: 

  • kawałki rafy koralowej 
  • muszle przydaczni
  • wyroby wykonane z kości słoniowej, skóry węży i krokodyli
  • wyrobów z drewna mahoniowego
  • egzotyczne leki/suplementy diety/kosmetyki (np. środki zawierające sproszkowane rogi nosorożca)
  • sadzonki egzotycznych roślin (np. niektórych kaktusów czy roślin owadożernych). 
Wąż w butelce whiskey z Laosu

Pamiętaj, że oprócz przepisów unii celnej w UE oraz Konwencji Waszyngtońskiej (zawartej z myślą o chronię dzikiej przyrody), każdy kraj ma swoje własne zasady. Im dalszy zakątek świata odwiedzasz, tym ważniejsza staje się wiedza na temat tego, co wolno wwozić na teren odwiedzanego kraju i co wolno z niego wywozić. 

Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z pamiątkami z wakacji? Przed każdą podróżą poszukać odpowiednich artykułów, np. o dozwolonych i zakazanych pamiątkach z Egiptu

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?