Pamiątki z wakacji – jak wybrać doskonałe upominki i omijać sztampowe suweniry?

Wtorek, 27.2.2024

Pamiątki z wakacji – jak wybrać doskonałe upominki i omijać sztampowe suweniry?

Pamiątki z wakacji mają przez lata przypominać nam o wymarzonej wyprawie. Co możemy przywieźć z dalekiej podróży? Jakich pamiątek pod żadnym pozorem nie wolno nam przywozić do kraju? Oto mały poradnik dla miłośników zakupów.

Sprawdź nasze oferty wakacji, z których przywieziesz fantastyczne pamiątki!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Czym kierować się przy wyborze pamiątek?

Pamiątki z wakacji to szeroki asortyment produktów, które pomagają zatrzymać wspomnienia z wymarzonego urlopu. W takiej roli świetnie sprawdzi się pocztówka, pejzaż kupiony od lokalnego artysty lub seria zdjęć dokumentujących nasze przygody w podróży. Większość turystów stara się jednak przywieźć z wakacji pamiątkę od lokalnych sprzedawców. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Przede wszystkim na to, kto w rzeczywistości jest producentem danej pamiątki. Dzięki temu masz pewność, że figurki przedstawiająca Krzywą Wieżę czy Wieżę Eiffla faktycznie powstały w odwiedzanych krajach, a nie w fabryce znajdującej się w innej części świata, w której szybko i tanio produkowane są rzeczy wątpliwej jakości.

Zwróć też uwagę na rozmiar i wagę pamiątki, w porę oceń jej trwałość. Często turyści podczas zakupów ulegają emocjom i zapominają, że zakupione przedmioty trzeba dowieźć do domu. W czasie zakupów warto też pamiętać, dla kogo kupujesz wybraną pamiątkę. Jeśli dla siebie, musisz ją dopasować ją albo do swego gustu. Jeśli nie – pamiętaj o preferencjach osoby, którą zamierzasz obdarować wakacyjnym prezentem. 

Sprawdź, co możesz zabrać na pokład samolotu.

Prezenty i pamiątki z wakacji dla praktycznych turystów 

Zaliczasz się do tych turystów, dla których funkcjonalne i praktyczne rozwiązania to podstawa? A może chcesz sprawić niespodziankę bliskiej osobie i wręczyć jej prezent, który nie stanie się kolejnym bibelotem zajmującym miejsce na półce? 

W większości regionów znajdziesz pamiątki z wakacji, które mają wartość i użytkową, i sentymentalną. Jednym z najlepszych przykładów są tu magnesy na lodówkę, kubki, kalendarze oraz notesy z ilustracjami promującymi odwiedzaną część świata. Lubisz czytać i poszerzać wiedzę o świecie? Doskonałą pamiątką z wakacji w takim może się okazać książka, która w ciekawy sposób opisuje odwiedzane miejsce lub porusza ciekawe zagadnienie z nim związane.

A może lubisz podróżować po krajach, które sławę i popularność zawdzięczają lokalnej kuchni? W takim układzie świetną pamiątką z wakacji może okazać się lokalny przysmak (np. orientalne przyprawy, paczka kawy lub herbaty, lokalny ser lub butelka wina, którą kupisz tylko w okolicznych winnicach).

Lubisz biżuterię? Postaw na naszyjnik z bursztynami lub z kamieniem występującym w danym regionie. Wolisz koszulkę z tematycznym nadrukiem lub torbę ozdobioną regionalnymi wzorami? Na targach i w sklepach z pamiątkami z pewnością znajdziesz dla siebie wiele ciekawych ofert!

W wielu miejscach najlepszą i najbardziej praktyczną pamiątką staną się kosmetyki tworzone na bazie miejscowych bogactw naturalnych. Z pewnością staną się one dobrą i praktyczną pamiątką z wakacji spędzanych nad Morzem Martwym (znanym z błota o niezwykłych właściwościach), w Grecji (kuszącej kosmetykami z oliwy z oliwek) czy na terenie Maroka (którego najcenniejszym skarbem jest olejek arganowy). 

Błoto Morza Martwego

Błoto Morza Martwego

Produkcja olejku arganowego w Maroku

Produkcja olejku arganowego w Maroku

Pamiątki z wakacji dla dzieci

Dzieci podczas kupowania pamiątek z wakacji kierują się nieco innymi zasadami. Dla nich ważne są aktualne trendy, moda i to, co już mają ich rówieśnicy. Dowodem na to jest popularność gęsi Pipy – maskotki, którą w 2023 roku można było kupić w każdym sklepie z pamiątkami, od morza po Tatry.

ges-pipa-mem.jpg


W czasie rodzinnych wakacji warto jednak zadbać o to, by dziecko wybrało dla siebie taką pamiątkę, która sprawi mu wiele radości, a jednocześnie będzie przypominała o rodzinnej wyprawie. Co może docenić twoja pociecha? Regionalną zabawkę, koszulkę lub grę edukacyjną, która tematem będzie nawiązywała do zwiedzanego miejsca.

Pamiętaj, że dzieci mają naturę zbieraczy i lubią tworzyć. To, co same znajdą lub wykonają w czasie urlopu, będzie dla nich najcenniejszym skarbem. Udaną pamiątką z wakacji może być zatem przedmiot samodzielnie wykonany podczas letnich warsztatów lub zwiedzania niektórych obiektów (np. własnoręcznie ulepiony garnuszek lub obrazek na szkle).

Pamiątki z wakacji a odpowiedzialność. Czego nie należy kupować?

Bez względu na to, czy stawiasz na praktyczne rozwiązania, czy chętniej sięgasz po standardowe pamiątki z wakacji (np. szklane kule, breloczki czy porcelanowe figurki), kieruj się odpowiedzialnością i obowiązującymi przepisami prawnymi. W wielu regionach świata możesz kupić pamiątki z wakacji, których nie możesz legalnie wywieźć z danego kraju lub takich, które powstały w niemoralny sposób (np. egzotyczne wyroby, których produkcja odbywa się kosztem lokalnych społeczności lub dzikich zwierząt). Czego nie kupować?

Wśród pamiątek z wakacji, które znajdują się na czarnej liście, znajdują m.in.: 

  • kawałki rafy koralowej 
  • muszle przydaczni
  • wyroby wykonane z kości słoniowej, skóry węży i krokodyli
  • wyrobów z drewna mahoniowego
  • egzotyczne leki/suplementy diety/kosmetyki (np. środki zawierające sproszkowane rogi nosorożca)
  • sadzonki egzotycznych roślin (np. niektórych kaktusów czy roślin owadożernych). 
Wąż w butelce whiskey z Laosu

Pamiętaj, że oprócz przepisów unii celnej w UE oraz Konwencji Waszyngtońskiej (zawartej z myślą o chronię dzikiej przyrody), każdy kraj ma swoje własne zasady. Im dalszy zakątek świata odwiedzasz, tym ważniejsza staje się wiedza na temat tego, co wolno wwozić na teren odwiedzanego kraju i co wolno z niego wywozić. 

Co możesz zrobić, by uniknąć problemów z pamiątkami z wakacji? Przed każdą podróżą poszukać odpowiednich artykułów, np. o dozwolonych i zakazanych pamiątkach z Egiptu

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.