1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Costa del Sol - co zwiedzić i gdzie najlepiej jechać?

Costa del Sol – atrakcje. Co zwiedzić w Andaluzji?

Środa, 22.3.2023

Costa del Sol – atrakcje. Co zwiedzić w Andaluzji?

Costa del Sol czyli Wybrzeże Słońca. A świeci ono tutaj przez ponad 300 dni w roku. Region ten to nie tylko piękne plaże, ciepłe morze i luksusowe hotele ale także słynne zabytki kultury Maurów takie jak Kordoba, Sewilla i Granada. Co zobaczyć na Costa del Sol?

Sprawdź oferty wyjazdów na Costa del Sol

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Kiedyś Costa del Sol było przeznaczone niemal wyłącznie dla ludzi bogatych, dziś na całe szczęście, ten piękny region w Andaluzji może odwiedzić każdy. Na wybrzeżu wytyczono ponad 140 plaż, które rozciągają się na ponad 160 km wybrzeża. Idealne na rodzinne wakacje. Stolicą regionu jest miasto Malaga, gdzie znajduje się jedno z największych lotnisk w Hiszpanii. W Maladze urodził się słynny malarz Pablo Picasso, w mieście tym możemy też odwiedzić jego muzeum. Stolica Costa del Sol to również miejsce urodzenia znanego hiszpańskiego aktora Antonio Banderasa. W mieście z pewnością odnajdziemy wiele miejsc znanych z kadrów filmowych, gdzie grał Banderas. Ciekawostką jest również to, że mimo wakacyjnych skojarzeń z atrakcjami Costa del Sol, region ten oferuje zimą także świetne warunki narciarskie. W górach Sierra Nevada jest wiele dobrze przygotowanych tras narciarskich. Stacje narciarskie należą do najwyżej położonych w Europie, a ze słonecznych stoków roztaczają się wspaniałe widoki na góry.

Jednak wakacje na Costa del Sol to cała masa atrakcji dla każdego. Zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii czy architektury oraz dla aktywnych gości - Costa del Sol co warto zobaczyć na najpiękniejszym wybrzeżu Andaluzji?

Kordoba

Miasto, które sławę zawdzięcza meczetowi Mezquita - wzniesionemu został w  X w., a w XVI w. przemianowanemu na katedrę chrześcijańską. Meczet uznany jest za najwspanialszy na świecie przykład sakralnej architektury islamskiej. Został także wpisany na listę UNESCO. Kordoba to także miasto, gdzie zderzają się trzy kultury – chrześcijańska, islamska i żydowska. Przez lata miasto było przez to znane z tolerancji religijnej. Idealne miejsce na romantyczny wypad we dwoje na Costa del Sol. Co zobaczyć jeszcze Kordobie? Uroku miastu dodają wąskie uliczki, kamienne fontanny i place ozdobione kwiatami a także dzielnicę żydowską, rzymski most Puente Romano czy Alcazar de Los Reyes Cristianos. Warto się tu wybrać na początku maja, gdy rozpoczyna się słynny festiwal kwiatowy oraz święto prowincji Feria de Cordoba, podczas którego będziemy mogli spróbować lokalnych specjałów.

Alhambra

To piękny zespół pałacowo-ogrodowy w Granadzie. Otoczony bujnymi drzewami. Jest uznawany za najważniejszą atrakcję Costa del Sol a także całej Andaluzji. Pałac zbudowany w XIII wieku w miejscu pochodzącej z IX wieku fortecy Alcazába, był ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii. Do roku 1492 był siedzibą emirów Grenady. Oprócz Kordoby jest to drugi najważniejszy obiekt kultury arabskiej w Hiszpanii. Jego wnętrza są ozdobione wieloma mozaikami i ornamentami nawiązującymi do kultury arabskiej. Gdy będziemy w Granadzie, warto odwiedzić Generalife, letnią rezydencję dawnych władców Kalifatu. A najciekawszym punktem tutaj są z pewnością ogrody w stylu mauretańskim.

A może by tak odwiedzić jedną z plaz na Costa Brava? Przeczytaj nasz artykuł na blogu.

Ronda

Jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Hiszpanii. To jedno z najstarszych miast w kraju, pięknie położone na zboczu góry na Costa del Sol. Co warto zobaczyć będąc w Rondzie? Niemal całe miasto może posłużyć jako punkt widokowy. Najważniejszą atrakcją miasta Ronda z pewnością będzie most łączący starą z nową częścią miasta. Puente Nuevo rozciągnięty jest nad wąwozem El Tajo, ma 98 metrów wysokości. Jego budowa trwała aż 34 lata. To najczęstszy krajobraz na pocztówkach widokowych. Wewnątrz mostu znajduje się pomieszczenie, które kiedyś służyło jako więzienie. Można spacerować i oglądać płaskowyż Tajo de Ronda, który ze szczytów wąwozu wygląda nieziemsko.
Warto też odwiedzić dzielnicę La Ciudad, gdzie znajdują się galerie sztuki, malownicze ogrody z fontannami i najciekawsze muzea.

 
Ronda, Hiszpania

Ponadto w mieście możemy odwiedzić Palacio de Mondragón, pałac dawnych władców arabskich lub Plaza de Toros czyli miejsce walki byków. Jest to jedna z najstarszych corrid w Hiszpanii. Na terenie corridy znajduje się Museo Taurino, dzięki któremu głębiej poznamy historię corridy.

Gibraltar

Jeśli ktoś pomyślał, że to jedynie duża skała to może się mylić. To małe brytyjskie terytorium zamorskie na półwyspie Iberyjskim zamieszkiwane przez 34 tys. mieszkańców. Dopiero w 1963 roku Gibraltar uzyskał niepodległość i uchwalił własną konstytucję. Charakterystycznym obiektem na terenie jest Skała Gibraltarska. W przeszłości ważna baza Royal Navy. To niezwykłe miejsce gdzie najlepiej z krańca Europy możemy ujrzeć Afrykę.

W czasie pobytu tutaj usłyszysz zarówno język hiszpański jak i angielski, a także napijesz się brytyjskiej herbaty lub hiszpańskiej sangrii. Zwiedzanie warto zacząć od Main Street, to najstarsza i najpopularniejsza ulica na Gibraltarze. Można odwiedzić tu wiele ciekawych budowli, licznych sklepów, urokliwych restauracji – oraz poczuć historię tego miasta-państwa. Mimo strefy wolnocłowej należy pamiętać, że ceny są tu wyższe niż w Hiszpanii.  By jeszcze więcej dowiedzieć się o historii tego miejsca, koniecznie musimy odwiedzić Muzeum Gibraltaru. Co zwiedzić w tym miejscu? W piwnicach muzeum można odwiedzić arabskie łaźnie, które uważane są za jedne z najlepiej zachowanych na całym Półwyspie Iberyjskim.
 

Gibraltar, Hiszpania


Oczywiście jak już wspominaliśmy, najważniejszym punktem będzie Skała Gibraltarska. Na wysokość 430m możemy dostać się kolejką linową, dzięki której sekunda po sekundzie będziemy mieli coraz lepsze ujęcia do zrobienia pamiątkowych zdjęć. Na górę dostaniemy się także jadąc busami. Na szczycie znajdują się rozmaite punkty widokowe, restauracje i sklepy z pamiątkami. Gdy już wjedziemy na górę z pewnością wejdziemy do środka Jaskini św. Michała. W jednej z grot zrobiono niebywałą salę koncertową naturalnie ozdobioną stalaktytami. Robiąc zdjęcia, należy pamiętać o … aparacie. I to nie tylko myśląc, czy zabraliśmy go z pokoju ale także czy nie „pożyczyła” go sobie małpa. Makaki Berberyjskie to bardzo sprytne małpy, które są gospodarzami tego miejsca i to one dyktują warunki. Potrafią zapozować do zdjęć, jak również „zaopiekować się” naszym nakryciem głowy czy jedzeniem. Legenda głosi, że dopóki makaki będą na skale, dopóty Gibraltar będzie brytyjski.

Costa del Sol – atrakcje dla aktywnych i dla rodzin

Atrakcje Costa del Sol to także luksusowe miejsca takie jak słynna Marbella. Z mariną luksusowych jachtów oraz z wieloma polami golfowymi w okolicy. Na całym wybrzeżu jest ich około 30 i są zaliczane do jednych z najlepszych w Europie. W Torremolinos polecamy dla rodzin z dziećmi park wodny Aqualand z licznymi wodospadami, tropikalną zielenią oraz wieloma zjeżdżalniami wodnymi. Z kolei w Benalmedenie nie lada atrakcją będzie wielkie akwarium oraz delfinarium Selwa Marina.

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.