1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Cypr Północny - co warto zobaczyć?

Cypr Północny - odkryć nieodkryte

Wtorek, 31.1.2023

Cypr Północny - odkryć nieodkryte

Cypr Północny to wciąż kraj z nutą tajemniczości i nie do końca odkryty przez masową turystykę. Aż trudno w to uwierzyć ale nadal wiele osób nie ma pojęcia, że wyspa jest podzielona na dwie części, których jedną z nich jest właśnie Cypr Północny. Atrakcje turystyczne tego miejsca zdecydowanie zachęcają do przyjazdu.

Turecka Republika Cypru Północnego leży na wyspie Cypr i zajmuje północną część terytorium, nie jest uznawana przez większość krajów. Od południowej części należącej do Grecji oddziela ją tzw. zielona linia, która jednocześnie przedziela stolicę kraju, Nikozję na pół. Wyspa przez wiele lat przechodziła z rąk do rąk. W 1960 roku Cypr uzyskał niepodległość, natomiast w 1975 roku po rozruchach jakie wybuchły proklamowano powstanie Tureckiego Federalnego Państwa Cypru, a w 1983 r. – Turecką Republikę Północnego Cypru. Do 2003 roku obie części wyspy były od siebie izolowane i dopiero po tym roku przywrócono przepływ między państwami mimo nadal utrzymującego się podziału.

Mimo burzliwej historii i napięcia między państwami Cypr Północny jest otwarty na turystów. Zachwyca piaszczystymi plażami, krajobrazem i przyrodą. A co dokładnie warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

Famagusta

To jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast w tej części wyspy. Kiedyś było gwarnym kurortem, a dziś stało się nieco ospałym miastem z portem handlowym. Zwiedzanie warto rozpocząć od urokliwej starówki z wieloma opuszczonymi kościołami. Przed opanowaniem miasta przez Turków było ono nazywane „miastem 365 kościołów”. Większość z nich przemianowano na meczety. W mieście znajduje się także zamek Othello z XIV wieku. Interesującym miejscem jest na pewno meczet Lala Mustafa Pashy, który architekturą przypomina Katedrę Notre Dame w Paryżu.

Jednak miasto przyciąga uwagę głównie ze względu na dzielnicę  „widmo” - Varosha. Za czasów panowania tutaj Brytyjczyków była centrum administracyjnym kraju, jednocześnie budowano tutaj wiele apartamentów i mieszkań dla zamożnych.  Po podziale Cypru w 1974 roku z Varoshy wysiedlono Greków cypryjskich, a cała dzielnica została zamknięta dla mieszkańców i oddzielona murami z drutem kolczastym. Bardzo jest respektowany zakaz robienia zdjęć w dzielnicy, którego pilnują żołnierze.

Kyrenia

To kolejny malowniczo położony kurort chętnie odwiedzany przez turystów Cypru Północnego. Co zobaczyć w Kyrenii? Znajduje się tutaj port, plaże, z których widać wzgórze z zamkiem Św. Hilariona. Tak przy okazji i odrobinie dobrej kondycji warto wspiąć się na wzgórze i podziwiać piękne widoki okolicy. Jedną z atrakcji w tym mieście jest zamek z XII w., który góruje nad portem i miastem. Urzędowali w nim m.in. Wenecjanie, krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Wraku Morskiego, gdzie umieszczono pozostałości greckiego statku handlowego, który zatonął u wybrzeżu Cypru ok. 300 r. p.n.e. Zdecydowanie warto odpocząć w jednej z knajpek ulokowanych w porcie oraz stare miasto, które mieści się tuż przy porcie. Klimatu dodają także wąskie uliczki, stare meczety i targ Bandabuliya z kawiarniami i restauracjami. Warto zaznaczyć, że większość plaż w mieście jest płatnych.
Po drodze do Kyrenii np. z Nikozji możemy mijać kilka baz wojskowych. W większości są to tylko koszary natomiast należy pamiętać by nie robić im zdjęć!

kyrenia-exim-blog-(1).jpg

Salamina

To największe antyczne ruiny na Cyprze Północnym pochodzące z VII w p.n.e. Miasto powstało w czasach wojen trojańskich. Po odbiciu miasta przez Rzymian, miejsce to odżyło na nowo i stało się potęgą regionu. Zabudowa była wyposażona m.in. w łaźnie tureckie. Będąc na Cyprze Północnym, warto zobaczyć tu amfiteatr oraz grobowce z wazami greckimi i ceramiką. Podczas wielu trzęsień ziemi miasto bardzo ucierpiało przez co wielu  mieszkańców przeniosło się do pobliskiej Famagusty.

 

Opactwo Bellapais

Po drodze do Kyrenii możemy zajrzeć do Opactwa Bellapais. Klasztor pochodzi z XII-XIII wieku, niegdyś było to miejsce pielgrzymek do relikwii św. Krzyża. Klasztor jest otoczony ogrodem a architekturą przypomina nieco opowieści z Harrego Pottera. W maju odbywa się tutaj słynny festiwal muzyki poważnej. W niektórych częściach murów widać miejsca po kulach, Brytyjczycy bowiem ćwiczyli tutaj strzelectwo. Jeśli nie zdążycie przybyć tutaj za dnia, to warto także warto odwiedzić tę atrakcję po zachodzie słońca, kiedy to klasztor jest bardzo ładnie oświetlony.

zamek-w-kyrenii-exim-blog.jpg

Nikozja

To największe miasto i jednocześnie stolica Cypru. Zamieszkane jest nieprzerwanie przez ponad 4500 lat. Swoją architekturą nie zachwyca, natomiast wielu turystów przyjeżdża tutaj by przekroczyć tzw. zieloną granicę. Jest to jedyna stolica w Europie, która jest podzielona między dwa państwa. Na granicy zobaczymy budkę wartownika, drut kolczasty i worki z piaskiem. Z pewnością poczujemy pewien dreszcz emocji. Im dalej od linii granicznej tym napięcie opada. Południowa czyli grecka część jest bardziej nowoczesna. Z pewnością warto tutaj odwiedzić takie atrakcje Cypru jak Muzeum Bizantyjskie z ogromną ilością obrazów i fresków czy Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej. Przekraczając granicę i przechodząc na stronę turecką, od razu poczujemy orientalny klimat. I to dosłownie, bo w powietrzu będzie się unosił zapach wielu orientalnych przypraw, których się używa w dużych ilościach w tutejszych lokalach. Przekroczyć granicę możemy, pokazując jedynie dowód osobisty natomiast warto też mieć paszport. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy, to po drugiej stronie granicy będziemy mogli skorzystać z kantoru, by wymienić pieniądze, czy to na lirę turecką, czy euro. Warto się także wybrać na spacer po dzielnicy handlowej Laiki Geitonia z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami.

Po tureckiej stronie do wartych obejrzenia zabytków należą m.in. Meczet Selimye czy Muzeum Etnograficzne Derwisza Paszy. Meczet zanim stał się meczetem był katedrą, gdzie odbywały się koronacje królów Cypru. Interesującym punktem po tej stronie stolicy będzie mały kościół św. Mikołaja, w którym codziennie odbywają się pokazy tradycyjnych tańców cypryjskich.

Z pewnością nie lada atrakcją Cypru Północnego będzie sam pobyt w państwie, które oficjalnie nie jest przez wszystkich uznawane a życie w nim jednak toczy się normalnie.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.