Co warto zobaczyć na Cyprze Północnym?

Miejsce to obfituje w wielowiekowe zabytki i wspaniałe plaże położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Cypr Północny na wakacje oferuje zarówno spokojny odpoczynek, jak i aktywne zwiedzanie.

Famagusta

To jedno z najczęściej i najchętniej odwiedzanych miast w tej części wyspy. Kiedyś było gwarnym kurortem, a dziś stało się nieco ospałym miastem z portem handlowym. Zwiedzanie warto rozpocząć od urokliwej starówki z wieloma opuszczonymi kościołami.

Przed opanowaniem miasta przez Turków było ono nazywane „miastem 365 kościołów”. Większość z nich przemianowano na meczety. W mieście znajduje się także zamek Othello z XIV wieku. Interesującym miejscem jest na pewno meczet Lala Mustafa Pashy, który architekturą przypomina Katedrę Notre Dame w Paryżu.

Jednak miasto przyciąga uwagę głównie ze względu na dzielnicę „widmo” – Varosha. Za czasów panowania tutaj Brytyjczyków była centrum administracyjnym kraju; jednocześnie budowano tutaj wiele apartamentów i mieszkań dla zamożnych. Po podziale Cypru w 1974 roku z Varoshy wysiedlono Greków cypryjskich, a cała dzielnica została zamknięta dla mieszkańców i oddzielona murami z drutem kolczastym. W dzielnicy nie wolno robić zdjęć, a zakazu tego pilnują żołnierze.
Meczet Mustafy Lali Paszy, Cypr Północny
Cypr Północny

Nikozja

To największe miasto i jednocześnie stolica Cypru. Zamieszkane jest nieprzerwanie przez ponad 4500 lat. Swoją architekturą nie zachwyca, natomiast wielu turystów przyjeżdża tutaj by przekroczyć tzw. zieloną granicę.

Jest to jedyna stolica w Europie, która jest podzielona między dwa państwa. Na granicy zobaczymy budkę wartownika, drut kolczasty i worki z piaskiem. Z pewnością poczujemy pewien dreszcz emocji. Im dalej od linii granicznej, tym napięcie opada.

Południowa, czyli grecka część Nikozji jest bardziej nowoczesna. Z pewnością warto tutaj odwiedzić takie atrakcje Cypru, jak Muzeum Bizantyjskie z ogromną liczbą obrazów i fresków czy Cypryjskie Muzeum Sztuki Ludowej.

Po tureckiej stronie Cypru

Przekraczając granicę i przechodząc na stronę turecką, od razu poczujemy orientalny klimat. I to dosłownie, bo w powietrzu będzie się unosił zapach wielu orientalnych przypraw, których się używa w dużych ilościach w tutejszych lokalach.

Do wejścia do Turcji wystarczy nam dowód osobisty, ale warto też mieć paszport. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy, to po drugiej stronie granicy będziemy mogli skorzystać z kantoru, by wymienić pieniądze, czy to na lirę turecką, czy euro. Warto się także wybrać na spacer po dzielnicy handlowej Laiki Geitonia z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami.

Po tureckiej stronie do wartych obejrzenia zabytków należą m.in. Meczet Selimye czy Muzeum Etnograficzne Derwisza Paszy. Meczet, zanim stał się meczetem, był katedrą, w której odbywały się koronacje królów Cypru. Interesującym punktem po tej stronie stolicy będzie mały kościół św. Mikołaja, w którym codziennie odbywają się pokazy tradycyjnych tańców cypryjskich.

Stare miasto w Nikozji, Cypr Północny
Muzeum Bizantyjskie w Nikozji Cypr Północny
Meczet Selimye, Nikozja, Cypr Północny

Kyrenia

To kolejny malowniczo położony kurort chętnie odwiedzany przez turystów Cypru Północnego. Co zobaczyć w Kyrenii? Znajduje się tutaj port, plaże, z których widać wzgórze z zamkiem Św. Hilariona. Tak przy okazji i odrobinie dobrej kondycji warto wspiąć się na wzgórze i podziwiać piękne widoki okolicy.

Jedną z atrakcji w tym mieście jest zamek z XII w., który góruje nad portem i miastem. Urzędowali w nim m.in. Wenecjanie, krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Wraku Morskiego, gdzie umieszczono pozostałości greckiego statku handlowego, który zatonął u wybrzeży Cypru ok. 300 r. p.n.e.

Zdecydowanie warto odpocząć w jednej z knajpek ulokowanych w porcie oraz stare miasto, które mieści się tuż przy porcie. Klimatu dodają także wąskie uliczki, stare meczety i targ Bandabuliya z kawiarniami i restauracjami. Warto zaznaczyć, że większość plaż w mieście jest płatnych.

Po drodze do Kyrenii np. z Nikozji możemy mijać kilka baz wojskowych. W większości są to tylko koszary, natomiast należy pamiętać, by nie robić im zdjęć!
Zamek św. Hilariona, Kyrenia, Cypr Północny
Zatoka w Kyrenii, Cypr Północny

Salamina

To największe antyczne ruiny na Cyprze Północnym, pochodzące z VII w p.n.e. Miasto powstało w czasach wojen trojańskich. Po odbiciu miasta przez Rzymian miejsce to odżyło na nowo i stało się potęgą regionu. Zabudowa była wyposażona m.in. w łaźnie tureckie.

Będąc na Cyprze Północnym, warto zobaczyć tu amfiteatr oraz grobowce z wazami greckimi i ceramiką. Podczas wielu trzęsień ziemi miasto bardzo ucierpiało, przez co wielu mieszkańców przeniosło się do pobliskiej Famagusty.
salamina.jpg

Opactwo Bellapais

Po drodze do Kyrenii możemy zajrzeć do Opactwa Bellapais. Klasztor pochodzi z XII-XIII wieku, niegdyś było to miejsce pielgrzymek do relikwii Krzyża Świętego. Klasztor jest otoczony ogrodem, a architekturą przypomina nieco opowieści z Harry’ego Pottera. W maju odbywa się tutaj słynny festiwal muzyki poważnej.

W niektórych częściach murów widać miejsca po kulach, Brytyjczycy bowiem ćwiczyli tutaj strzelectwo. Jeśli nie zdążycie przybyć tutaj za dnia, warto odwiedzić tę atrakcję po zachodzie słońca, kiedy to klasztor jest bardzo ładnie oświetlony.
Opactwo Bellapais, Cypr Północny
Wnętrze Opactwa Bellapais, Cypr Północny
Ładowanie...