Cypr Północny – informacje praktyczne

Dokumenty potrzebne do wjazdu

Jadąc na wycieczkę na Cypr Północny, nie trzeba mieć wizy – wystarczy mieć ważny dowód osobisty lub paszport.

Język

Językiem urzędowym na Cyprze Północnym jest turecki.

Czas

Cypr Północny jest w strefie czasowej EET (Eastern European Time), UTC+2, latem przesuwa się na UTC+3 ze względu na czas letni. W stosunku do czasu polskiego różnica wynosi +1 godzinę.

Ile trwa lot?

Bezpośredni lot z Polski (np. z Warszawy) trwa zazwyczaj około 3 godzin i 30 minut do 4 godzin.

COVID-19

Wjazd bez ograniczeń. 

Bezpieczeństwo

Cypr Północny jest ogólnie uważany za bezpieczny dla podróżnych. Przestępczość jest na relatywnie niskim poziomie, a większość wakacyjnych wizyt przebiega bez problemów. Podobnie jak w przypadku innych popularnych miejsc turystycznych zaleca się zachowanie podstawowych środków ostrożności, takich jak dbanie o swoje wartościowe przedmioty, unikanie niebezpiecznych miejsc po zmroku oraz zachowanie zdrowego rozsądku podczas podróży.

Ze względu na specyficzną sytuację polityczną wyspy zaleca się zapoznanie się z aktualnymi poradami i ostrzeżeniami wydanymi przez odpowiednie instytucje rządowe oraz ambasady przed planowaną podróżą. Sprawy polityczne mogą wpłynąć na podróżowanie między Republiką Cypru a Cypr Północnym, dlatego warto być na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach wjazdowych czy dotyczących przekraczania granicy.

Przydatne kontakty

  • Policja: 155
  • Straż pożarna: 199
  • Szpital – nagły wypadek: 112
  • Pożar lasu: 177

Ambasady

Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Turecką Republiką Cypru Północnego.

Transport

Wynajem samochodu

Jest to jedna z najpopularniejszych form transportu wśród turystów, umożliwiająca swobodne eksplorowanie wyspy według własnego planu. Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Należy pamiętać o lewostronnym ruchu drogowym.

Taksówki

Są dostępne w całym kraju, zwłaszcza w większych miejscowościach i przy lotniskach. Ustalanie ceny przed rozpoczęciem jazdy jest powszechną praktyką, choć niektóre taksówki mogą być wyposażone w taksometry.

Komunikacja autobusowa

System autobusowy na Cyprze Północnym obejmuje główne miasta i atrakcje turystyczne, jednak rozkłady jazdy mogą być dość nieregularne, szczególnie poza sezonem turystycznym.

Rower

Wynajem rowerów jest dostępny w niektórych miejscowościach i może być atrakcyjną opcją dla zwiedzania lokalnych okolic, zwłaszcza w regionach nadmorskich.

Waluta

Na Cyprze Północnym walutą jest lira turecka (TL). W większości miejsc można jednak płacić również w euro.

Prąd i gniazdka

Standardowe napięcie to 230 V, a częstotliwość to 50 Hz. Gniazdka typu G (brytyjskiego) wymagają użycia adaptera, jeśli twoje urządzenia mają „polski” typ wtyczki. Adaptery są często wypożyczane w recepcjach hoteli.

>>> INFORMACJE PRAKTYCZNE DOTYCZĄCE CYPRU POŁUDNIOWEGO TUTAJ <<<