1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Dolina Królów - co to za miejsce?

Dolina Królów w Egipcie – jak wygląda Luksor?

Środa, 14.12.2022

Dolina Królów w Egipcie – jak wygląda Luksor?

Dolina Królów to jeden z najpopularniejszych celów wycieczek w Egipcie. Zwiedzenie tego miejsca jest obowiązkowym ich punktem dla każdego turysty, który chce poznać tajemnice starożytnych władców i obcować z kulturą, o której dotychczas mówiono nam wyłącznie w szkole. Wybierz się do Luksoru i zobacz historyczne obiekty na własne oczy! Jakie inne atrakcje czekają na nas w tym mieście?

Sprawdź oferty wyjazdów do Egiptu

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Jak wygląda Luksor? Gdzie się znajduje?

Luksor jest miastem znajdującym się na południu Egiptu. To jedno z najczęściej wybieranych przez turystów miejsc w tym kraju. Cieszy się wielką popularnością nie tylko ze względu na to, że jest atrakcyjne pod względem zabytków, ale i stanowi dobrą bazę wypadową do innych egipskich miast.

Bywa zwany największym światowym muzeum na świeżym powietrzu. Tu zdecydowanie nie da się nudzić! Sama nazwa luksor oznacza miasto pałaców. Skąd się wzięła? Najeźdźcy zbliżający się do Luksoru szybko zauważali okazałe świątynie, jednak mylili je z pałacami.

Luksor jest podzielony przez płynący wzdłuż zabudowań Nil. Rzeka jest doskonałym punktem orientacyjnym, według którego podzielone są tamtejsze atrakcje. Należą do nich:

  • na wschodnim brzegu: Świątynia w Luksorze i wspomniane Muzeum Luksorskie,

  • Wyspa Bananowa i Wyspa Krokodylowa,

  • na zachodnim brzegu: świątynia kobiety-faraon Hatszeput, ważące po 800 ton posągi zwane kolosami Memnona czy ruiny świątyni Merenptaha.

Jednak jedną z największych atrakcji zachodniego brzegu Luksoru jest Dolina Królów i Królowych.

Co to jest Dolina Królów?

Dolina Królów to nazwa słynnej nekropolii – grobowców, w których spoczywają wraz ze swym dobytkiem najwięksi władcy Egiptu. Dzieli się ona na Dolinę Wschodnią i Dolinę Zachodnią. Pierwszym faraonem, który kazał się tam pochować był Totmes I. Tradycję tę kontynuowano przez 500 lat.

Krypty robią ogromne wrażenie na turystach – pełne są korytarzy i bogato zdobionych ścian. Do grobowców prowadzą pokryte hieroglifami ściany. Ze względu na to, że łatwo się tam zgubić i przeoczyć pewne istotne szczegóły, polecamy  skorzystanie z usług przewodnika. Wtedy w pełni doświadczysz tego miejsca, a także poznasz ciekawostki na temat egipskiego kultu zmarłych. W Dolinie Królów znajdują się 64 groby – w celach porządkowych zostały one ponumerowane. Numery te nadano im według daty odkrycia przez archeologów.

Dolina Królów w Egipcie – grobowiec Tutenchamona

Żeby zwiedzić grobowce, trzeba zejść naprawdę nisko – to „zasługa” rabusiów. Przez lata były one okradane. Często przenoszono więc ciała coraz głębiej, żeby utrudnić złodziejom dotarcie do nich. Wciąż jednak dochodziło do przypadków zbezczeszczenia.

Według badaczy jedynym nienaruszonym grobowcem jest ten należący do Tutenchamona. Odkrył go archeolog Howard Carter. W grobie znajdują się trzy trumny, z których jedna jest ozdobiona kamieniami szlachetnymi (m.in. lapis lazuli), inna zaś stworzona w całości ze złota. W grobowcu znaleziono także należącą do faraona broń, biżuterię, kilka kaplic, a nawet cztery rydwany. Dlaczego się tam znalazły? Egipcjanie wierzyli, że jeśli odpowiednio przygotują dla władcy sarkofag, otrzyma on życie po śmierci.

Odnalezione zabytki, zrabowane z Doliny Królów, można obejrzeć w Muzeum Luksorskim. By się tam wybrać, trzeba przenieść się na przeciwny brzeg Nilu. Sugerujemy jednak, żeby przeznaczyć na to kolejny dzień i dokładnie obejrzeć Dolinę Królów. Zwiedzanie jej może trochę potrwać!

Dolina Królów – gdzie spoczywają żony faraonów?

Na południe od Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych, gdzie chowano kobiety z najwyższych sfer – nie tylko żony władców, ale także ich córki. Składa się ona aż z 98 grobów. Największy z nich, bo mierzący aż 520 m2, należy do żony króla Ramzesa II o imieniu Nefertari.

Świątynia w Luksorze, Egipt

Luksor – atrakcje w zasięgu ręki

Będąc w Egipcie, warto wybrać się poza plażę czy mury kurortu. Porzuć choć na jeden dzień lazurową wodę i rafy koralowe, by zejść pod powierzchnię ziemi, doświadczyć kultury i religii starożytnego Egiptu na własnej skórze. Luksor i Dolina Królów są do tego celu idealne!

Sprawdź najlepsze miejsca do nurkowania w Egipcie.

Kolejne artykuły

Jeśli „Pożegnanie z Afryką” brzmi znajomo, zapewne zaciekawi Cię fakt, że autorka tej książki, Karen Blixen, mieszkała właśnie w Kenii – i to całkiem długo, bo aż przez 17 lat swojego życia. Jej głównym zajęciem nie było wówczas pisanie książek, a… uprawa kawy. Jednak dziś nie żegnamy się z Afryką, lecz przeciwnie – witamy się z nią, podróżując w głąb Kenii z ciekawostkami, które przybliżą Ci ten fascynujący kierunek.
Wolisz góry czy morze? Aktywny wypoczynek, całodniowe zwiedzanie, czy błogi relaks? Często szukamy takich atrakcji za granicą, lecz okazuje się, że Polska jest obfita we wszystkie z tych opcji. Jeśli teraz zastanawiasz się, gdzie na weekend w Polsce, czytaj dalej! Mamy dla Ciebie ciekawe propozycje kierunków na krótki wypoczynek, które pozwolą Ci doświadczyć czegoś nowego bez wydawania czasu i pieniędzy na zagraniczne podróże.
Dziś mamy dla Was coś naprawdę wyjątkowego! EXIM tours jeszcze bardziej otwiera się na świat z nowym, ekscytującym kierunkiem – Bahrajn. To pierwsza taka okazja w Polsce i niepowtarzalna możliwość odkrycia „nowego” lądu!
Marzysz o przeżyciu wakacji na wyspie, gdzie zapomnisz o troskach i obowiązkach codzienności? Wybierz się z nami w podróż po najpiękniejszych wyspach świata. Którą z nich odwiedzisz w pierwszej kolejności?
Pytanie „dokąd wybrać się w podróż poślubną?” potrafi spędzać sen z powiek. Dlatego dziś mamy dla Was ciekawe propozycje romantycznych kierunków na każdą kieszeń.
Większość starożytnych cudów świata już dawno nie istnieje, a ich miejsce zajęły współczesne cuda. W ofercie EXIM tours znajdziesz opcje na wygodne zwiedzenie wielu z tych unikalnych na skalę globalną obiektów.