Nurkowanie w Egipcie – top 3 miejsca z najpiękniejszym podwodnym krajobrazem

Wtorek, 26.3.2024

Nurkowanie w Egipcie – top 3 miejsca z najpiękniejszym podwodnym krajobrazem

Słynne rafy koralowe w Morzu Czerwonym to istny raj dla nurków. Egipt co roku przyciąga tysiące pasjonatów podwodnych przygód. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, czy pod wodą czujesz się jak ryba, z pewnością docenisz tutejszą przejrzystą wodę, kolorowe rafy, tajemnicze jaskinie, zatopione wraki i przyjaznych miejscowych. Mowa oczywiście o żółwiach, rekinach młotach, delfinach i całej feerii tęczowych ryb.

Sprawdź nasze oferty wakacji w Egipcie!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Gdzie nurkować w Egipcie? Najlepsze miejscowości

Naziemne atrakcje Egiptu już zwiedzone? Teraz pora poznać niezwykły świat, który czeka na Ciebie „na morza dnie”. 

Na tę atrakcję do Egiptu możesz wybrać się praktycznie w każdym miesiącu. Średnia temperatura wody w zimie wynosi około 23°C, a w lecie osiąga 30°C. Widoczność jest tutaj znakomita, nawet na poziomie 20–30 metrów. Jeśli planujesz wypłynąć na otwarte morze zimą, polecamy jedynie włożyć cieplejszą piankę oraz pamiętać o krótszym dniu i nieco gorszej widoczności. Nurkowanie poza sezonem ma jednak swoje plusy – mniejszy tłok i niższe ceny.

Gdy dowiesz się już, gdzie nurkować w Egipcie, o nic więcej nie musisz się martwić. W poniższych miejscowościach aż roi się od wypożyczalni sprzętu i doświadczonych instruktorów – w tym także polskich i angielskich przewodników nurkowych. Dostępne są dwie formy organizacji takich atrakcji – nurkowe safari, czyli tygodniowe rejsy z nurkowaniem w określonych miejscach oraz nurkowanie stacjonarne, które jest jednodniową lub kilkugodzinną rozrywką.

Przy okazji pobytu w tej części Afryki, koniecznie sprawdź, jakie pamiątki warto przywieźć z Egiptu oraz pamiętaj, że wywożenie muszli i niszczenie rafy koralowej jest surowo zabronione.

Marsa Alam

Najlepsze miejsca do nurkowania w Egipcie w okolicy Marsa Alam znajdują się w Parku Narodowym Hamata – Sataya Dolphin Reef lub Hamata Islands. W niektórych wyznaczonych miejscach możesz nawet spotkać delfiny i rekiny młoty w ich naturalnym otoczeniu. Do zwiedzania z butlą dostępne są też liczne podwodne korytarze, jaskinie i szczeliny. Oczywiście można tu też snorkować – zarówno z łodzi, jak i z brzegu.

To jedno z niewielu miejsc, w których w naturalnym środowisku można spotkać diugonia przybrzeżnego, czyli tzw. krowę morską. Całymi dniami przesiaduje na dnie, zajadając trawę morską i wynurzając się po powietrze co 2–8 minut. Upodobane przez niego miejsca przyciągają także żółwie morskie. Bliżej brzegu możesz trafić na rekiny białopłetwe i czarnogłowe, a przy rafie – tuńczyki i makrele.

Delfiny w pobliżu Marsa Alam

Hurghada

Wśród nurków Hurghada znana jest z bogatego życia morskiego i dna wyścielonego koralowcami. Na nurkowanie w Egipcie polecamy zajrzeć na tutejsze wyspy Giftun lub Aso El Gouna.

Miejsca do nurkowania w okolicach Hurghady są stosunkowo płytkie, co z pewnością docenią początkujący. Jednak nawet na tych kilku-kilkunastu metrach można już spotkać ciekawskie delfiny w swoim naturalnym środowisku.

Bardziej doświadczeni nurkowie koniecznie muszą wybrać się na pobliskie Brothers Islands, gdzie łatwo dotrzeć z pobliskiego portu. Pod wodą natkniesz się tam na ponad stumetrowy wrak statku Rosalie Moller. Jego zwiedzanie jest emocjonującym przeżyciem – ale zarezerwowanym dla doświadczonych nurków ze względu na okoliczne silne prądy. W okolicy pływają żarłacze białopłetwe, rekiny młoty, rekiny rafowe i setki kolorowych ryb.

Nurkowanie w pobliżu Hurghady

Sharm El-Sheikh

Na koniec zostawiliśmy najpopularniejszy kierunek na nurkowanie w Egipcie. W okolicy Sharm El-Sheikh znajduje się aż ponad 30 miejsc do nurkowania dla osób o każdym poziomie wtajemniczenia. W Parku Narodowym Ras Muhammed znajdziesz przepiękną rafę Yolanda, Shark Reef (gdzie można spotkać rekiny) i Aleję Płaszczek. W niektórych miejscach głębokości sięgają nawet 200 metrów. Aby dotrzeć w takie miejsca, najlepiej wypłynąć łodziami nieco z dala od tłocznych plaż.

Niedaleko rezerwatu możesz odkryć jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najlepiej zachowanych wraków na świecie – SS Thistlegorm, na którego pokładzie znajdują się motocykle, samochody, karabiny i sprzęt z II wojny światowej. Do zwiedzania zachęca też Dunraven z wyrobami ceramicznymi. W tych zatopionych statkach znajdziesz liczne skarby, a przy odrobinie szczęścia spotkasz ich lokatorów – płaszczki, strzępiele i jadowite szkaradnice.

Nurkowanie w Sharm El-Sheikh


Jeśli wybierasz się z dziećmi lub grupą nienurkującą, sprawdź polecane hotele rodzinne w Sharm El-Sheikh.

Koniecznie sprawdź też inne kierunki wakacyjne, w których znajdziesz lazurową wodę idealną do nurkowania i snorkowania.

Kolejne artykuły

Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.
Tym razem wybierzemy się w podróż po ciekawych i nietypowych obiektach UNESCO na świecie. Odwiedź z nami dziesięć popularnych kierunków turystycznych i odkryj je na nowo – od strony ich wyjątkowego znaczenia dla lokalnej kultury i historii.