1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Hagia Sophia w Stambule - ciekawostki

Hagia Sophia w Stambule – ciekawostki, historia i wnętrze świątyni

Wtorek, 11.7.2023

Hagia Sophia w Stambule – ciekawostki, historia i wnętrze świątyni

Bazylika Hagia Sophia w Stambule - ikona wielkiego miasta

Mówiąc o bazylice Hagia Sophia nie sposób nie zrobić krótkiego wstępu dotyczącego samego Stambułu. Jedno z największych miast na świecie rozciąga się na dwa kontynenty – Europę i Azję. To miejsce, które ma w sobie wszystko, co tylko może kojarzyć się z Turcją. Europę i Orient, ciepłe morze i słońce, zapach przypraw i smak kawy po turecku, duże jedwabne chusty i znane na całym świecie tureckie dywany. Między tym wszystkim znajduje się też miejsce na osobliwy urok portowego miasta i prawdziwie wielkomiejskie oblicze, któremu nie można odmówić nowoczesności.

Hagia Sophia - historia

Położona w Stambule świątynia Hagia Sophia to jeden z najbardziej imponujących budynków o charakterze sakralnym na całym świecie. Początek prac nad jego powstaniem datuje się na 537 rok i panowanie Justyniana I Wielkiego. To właśnie ten władca podjął decyzję o rozpoczęciu budowy, zaangażował do pracy najlepszych architektów i ściągnął najwyższej jakości materiały. Mówi się, że zdobiące świątynię kolumny pochodzą między innymi z Syrii, kolorowe kamienie i złoto z Egiptu, a przepiękny biały marmur z Morza Marmara.

 

Nieprzerwanie do 1453 roku Hagia Sophia była świątynią dla chrześcijan. Sytuacja diametralnie zmieniła się, kiedy miasto podbił Mehmed II Zwycięzca i postanowił zmienić przeznaczenie budowli, która z katolickiego kościoła stała się meczetem dla wyznawców islamu. Warto jednak podkreślić, że Zwycięzca traktował budynek z należytym mu szacunkiem i troską. To za jego panowania powstały otaczające świątynię cztery minarety, które można podziwiać do dziś.

 

Dokładnie 481 lat później, w 1935 roku Hagia Sophia ponownie zmieniła swoje przeznaczenie i teraz pełni zarówno funkcję muzeum, jak i czynnego meczetu. Meczet na muzeum, które może podziwiać każdy, kto tylko pojawi się w Stambule postanowił zmienić Mustafa Kemal Ataturk. Naprawdę warto, bo zwiedzanie budowli wewnątrz, jak i podziwianie jest architektury na zewnątrz to niesamowite przeżycie.

 

Hagia Sophia - wnętrze świątyni

Choć w samej konstrukcji budynku gołym okiem widać wiele przeróbek, które powstawały na przełomie wieków, z pewnością nie można odmówić mu pewnej niesamowitej tajemniczości i majestatyczności. Płynie ona nie tyle z monumentalnych rozmiarów tej świątyni, co z bijących od jej ścian śladów historii. Ten przepiękny budynek sakralny daje możliwość podziwiania funkcjonujących tuż obok siebie w symbiozie symboli religii chrześcijańskiej i islamskiej. Przepiękne, kunsztownie wykonane katolickie mozaiki, przedstawiające Matkę Boską z dzieciątkiem czy Jana Chrzciciela, niemalże dotykają tu islamskich minaretów. Nie jest to widok częsty, dlatego tak wyjątkowy.

 

Wnętrze świątyni Hagia Sophia to prawdziwa uczta dla oczu. Zachwycają przepiękne ścienne malowidła i mozaiki, kolorowe witraże i zwisające lampy, które rozpraszają panujący tam półmrok. Budynek liczy dwa poziomy z mnóstwem kolumn, bogato zdobionych balkonów i wieloma rzędami łukowatych okien. Nic jednak nie przyciąga spojrzeń bardziej niż ogromna, wznosząca się prosto ku niebu kopuła, która sięga ponad 50 m wysokości.

Hagia Sophia - ciekawostki, które warto znać

Prawdą jest, że świątyni Hagia Sophia można przypisać wiele mniej lub bardziej wiarygodnych historii i ciekawostek. Jedna z legend głosi, że główne drzwi wejściowe do budynku powstały z wykorzystaniem drewna z Arki Noego. Jeszcze inna mówi, że będąc w płaczącej wieży, należy umieścić własny kciuk w niewielkim otworze i przekręcić go. Jeżeli palec będzie mokry – pomyślane życzenie spełni się.

Zasady zwiedzania świątyni Hagia Sophia

Ze względu na obecne w świątyni Hagia Sophia symbole dwóch największych religii świata do wizyty należy się odpowiednio przygotować. Zwiedzając wnętrze muzeum trzeba zadbać o odpowiedni ubiór. Panie nie mogą odsłaniać ramion, ud i dekoltu, a na głowę powinny założyć chustę osłaniającą włosy. Jeśli kobieta ma na sobie spódnicę lub spodenki, ich długość powinna przekraczać linię kolan. Te same zasady, z wyjątkiem zakrywania włosów, dotyczą panów. Przed wejściem do muzeum należy też obowiązkowo ściągnąć obuwie. Na teren świątyni może wejść każdy bez żadnej opłaty.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Malownicze jeziora, rajskie plaże, lasy, majestatyczne wodospady, doliny i górskie szczyty. Świat jest piękny i różnorodny. Warto go odkrywać i kolekcjonować chwile, a w pamiętniku wspomnień gromadzić klatki pamięci z poszerzających horyzonty podróży. Oto bajkowe miejsca w Polsce i na świecie, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.