1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Magiczne miejsce na świecie i w Polsce

Magiczne miejsca w Polsce i na świecie. Ranking najbardziej bajkowych lokalizacji

Wtorek, 19.9.2023

Magiczne miejsca w Polsce i na świecie. Ranking najbardziej bajkowych lokalizacji

Bajkowe miejsca w Polsce

Kraina Tysiąca Jezior - odkryj Mazury

Już od pierwszych wiosennych dni, kiedy roztopy odkrywają pierwsze oznaki wiosny, aż po późną jesień, która pokrywa tafle jezior pomarańczowo-złotym dywanem – Mazury są piękne o każdej porze roku. Latem to raj dla kajakarzy i żeglarzy oraz entuzjastów leśnych spacerów, a jesienią prawdziwa mekka grzybiarzy i kolekcjonerów pięknych krajobrazów. Warmia i Mazury to kraina stworzona dla osób, które kochają przyrodę, a od wymarzonego odpoczynku oczekują ciszy i spokoju, przerywanych czasem niosącą się muzyką mazurskich szant.

W poszukiwaniu ciszy i kontaktu z naturą warto wybrać się nad jezioro Gołdopiwo w pobliżu wsi Kruklanki, które położone jest na „obszarze ciszy”. Oznacza to, że nie mogą poruszać się po nim pojazdy silnikowe. Śmiało można jednak sunąć po tafli wody, korzystając z kajaka lub łódki i niespiesznie odkrywać prawdziwe mazurskie piękno.

Warto wybrać się do Mikołajek z najważniejszym portem żeglarskim na całych Mazurach i gwarnymi tawernami. Ta niezwykle malownicza miejscowość, choć niewielka, ma swój urok i pozwala poczuć prawdziwego żeglarskiego ducha. Będąc na Mazurach, nie sposób pominąć też największego w Polsce jeziora Śniardwy. Krainę Tysiąca Jezior dobrze jest poznać nie tylko od strony lądu. Warto wejść na prom, który wypływa z Mikołajek i udać się w rejs po okolicznych jeziorach, by podziwiać ich naturalne piękno. 

Beskidy - magiczne miejsce na południu Polski

Beskidy to kraina, w której malownicze górskie krajobrazy spowite są w promieniach słońca, a ukryte między szczytami doliny kuszą swoją bezkresną wolnością. Znajdziesz tam zarówno dzikie miejsca, nietknięte jeszcze ręką człowieka, jak i tłoczne schroniska pełne turystów, przemierzających kilometry górskich tras. Położone w łańcuchu Karpat mają aż 4 parki narodowe, których zadaniem jest ochrona środowiska naturalnego, fauny i flory. Magia tego miejsca jak magnes przyciąga turystów, którzy stronią od zakopiańskich tłumów i pałają miłością do górskich krajobrazów.

W Beskidach nie brakuje urokliwych miejsc. Pod szczytem najwyższej góry Beskidów – Babiej Góry – znajduje się platforma widokowa z jednym z najpiękniejszych widoków na okolicę. Można z niej podziwiać odległe Tatry, masywy Pilska i Babiej Góry oraz przecinające teren polany. W pogodny dzień krajobraz ten skąpany jest w słońcu, które gwarantuje niesamowity spektakl i pozwala trwać w bezruchu godzinami. O każdej porze roku jest tutaj po prostu cudownie.

Międzyzdroje - nadbałtycka perła w koronie

Jest taka wyspa, na którą nie trzeba lecieć tysiące kilometrów. Oferuje piękne widoki, dostęp do morza, malownicze plaże, molo i prawdziwie wakacyjny klimat. Mowa o wyspie Wolin, na której leży miasto Międzyzdroje. Położone na terenie Pomorza Zachodniego są ważnym ośrodkiem turystycznym kraju i krainą błogiego relaksu dla każdego. Być tam i nie przespacerować ciągnącym się niemal 400 metrów w głąb morza molo, to jak nie być tam wcale. Warto na chwilę przycupnąć na jego końcu i zjednoczyć się z morską tonią, wziąć głęboki oddech i delektować chwilą. Prawdziwy spektakl nadmorskiej przyrody można podziwiać z Kawczej Góry – punktu widokowego położonego na wysokości 61 m n.p.m. Żeby się na niego dostać, trzeba pokonać najwyższe na Bałtyku schody lub spacerować czarnym szlakiem z centrum miasta. Widoki są tego warte.

Podczas pobytu w Międzyzdrojach nie można zapomnieć o Promenadzie Gwiazd. To właśnie tu można znaleźć płytki ze śladami dłoni znanych osobistości m.in. Janusza Gajosa, Jana Machulskiego czy Stanisława Tyma.
Po spacerze wśród gwiazd nie sposób odmówić sobie wycieczki do króla polskich zwierząt – żubra. W Wolińskim Parku Narodowym znajduje się bowiem Zagroda Pokazowa Żubrów, gdzie schronienie mogą znaleźć żubry chore czy młode. W zagrodzie przebywają także inne zwierzęta, takie jak jelenie, sarny, dziki czy bieliki.
 

Bajkowe miejsca na świecie

Czarnogóra - czarna perła Bałkanów

Czarnogóra to kraj, który wciąż nie jest do końca odkryty. Owiany nutą tajemnicy kusi swoją różnorodnością i pięknem krajobrazów. Znajdziesz tam zarówno majestatyczne górskie szczyty, piaszczyste plaże, jak i ukryte przed światem malownicze zakątki. Warto wybrać się tam choć raz, by doświadczyć niesamowitej gościnności mieszkańców i odpocząć z dala od zgiełku codzienności. Co zobaczyć w Czarnogórze?
Jeśli planujesz dostać się do Czarnogóry ze strony Serbii, wybierz się w niezapomnianą podróż pociągiem w chmurach. Trasa zaczyna się w Belgradzie i wiedzie przez pasma Gór Dynarskich. Zapewnia niesamowite przeżycia i wprost nieziemskie krajobrazy. Pociąg co raz to wspina się na górskie wzniesienia, to zanurza w mrok wykutych w skałach tuneli, których na trasie jest bagatela 254. To jednak nie wszystko. Podczas tej podróży lokomotywa ciągnie wagony przez niesamowite mosty, w tym jeden z najwyższych wiaduktów kolejowych na świecie – wiadukt nad kanionem Małej Rijeki, który góruje na wysokości 200 m nad ziemią i dostarczy pasażerom sporej dawki adrenaliny. Będąc w Czarnogórze, nie sposób nie odwiedzić portowego miasta Kotor. To magiczne miejsce na ziemi położone jest w niezwykle malowniczej Zatoce Kotoryjskiej i otoczone z trzech stron majestatycznymi górami. Jego urodę porównuje się do norweskich fiordów.

Wizyta w Czarnogórze skłania także do odwiedzenia jej stolicy – Podgoricy. W najstarszej części miasta nazwanej Stara Varos znajdziesz wąskie uliczki i górujące nad nimi minarety. Warta zobaczenia jest również wieża zegarowa, którą w XVIII w. zbudowali Turcy. Wokół starówki znajdziesz także ruiny twierdzy z IV w., które najlepiej podziwiać ze wzgórza Gorica.

Kolejnym bogatym turystycznie miejscem w Czarnogórze jest miasto Budva, którego początki sięgają nawet 4 w. p.n.e.! Obowiązkowym punktem na mapie Budvy jest cytadela, zbudowana przez wenecjan. Obok cytadeli znajduje się wejście na mury obronne miasta, po których można odbyć wolny krajoznawczy spacer. Po spacerze warto także odwiedzić Twierdzę Morgen, którą w XIX w. wznieśli Austriacy. Niesamowite widoki rozciągające się wokół twierdzy zapadną ci na długo w pamięć!
 

Grecka Kreta z błękitną laguną Balos

Być w Grecji na Krecie i nie zobaczyć laguny Balos? Jest czego żałować. Laguna położona jest na północno-zachodnim krańcu wyspy i stanowi wizytówkę greckiej Krety. To magiczne miejsce w Europie tworzy właściwie cały ekosystem z niesamowicie czystą wodą, bogatą fauną i florą, imponującymi formacjami skalnymi i wyspą Gramvousa w tle. Karaibskie krajobrazy zapewniają doskonale przejrzysta woda i piasek, który w promieniach słońca przybiera lekko różową barwę. Laguna nie jest łatwo dostępna. Żeby na nią dotrzeć, trzeba wsiąść na prom w Kissamos lub do wynajętego auta, choć droga nie jest dla każdego. Szutrowa i kręta często prowadzi nad przepaścią, dlatego jest to podróż dla ludzi o mocnych nerwach.

Ten region Krety ma jednak do zaoferowania coś więcej niż słynna Balos. Warto wspomnieć chociażby o wąwozie Samaria, który jest najdłuższym kanionem w Europie i liczy sobie aż 18 km. Właśnie tam, odcięte od obecności człowieka ekosystemy ewoluują i pokazują całe swoje piękno. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów znajdziesz wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym gatunki endemiczne, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Wycieczkę do wąwozu należy wcześniej zaplanować i się do niej przygotować. Wędrówka, w zależności od tempa, może trwać 6-8 godzin, rozpoczyna się w Xyloskalo i prowadzi aż do nadmorskiego miasta Agia Roumeli położonego na przepięknych wybrzeżach Morza Śródziemnego.
 

Chorwacja i Jeziora Plitwickie

Choć turystyka Chorwacji skupia się głównie w zlokalizowanych tuż nad brzegiem morza wioskach i miasteczkach, to prawdziwe cuda natury można zobaczyć zanurzając się bardziej w głąb lądu. Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest to jeden z największych obszarów chronionych na terenie całej Chorwacji. Trudno powiedzieć, czy piękniejszy jest latem, kiedy rośliny kipią zielenią, a turkusowa woda zdaje się wygrzewać w promieniach słońca, czy zimą, gdy lód skuwa jeziora, a drzewa miękko otula śnieg. Znajdziesz tam aż 16 jezior krasowych, położonych na różnych wysokościach, których woda przelewa się między sobą widowiskowymi wodospadami. Największe z nich to jezioro Kozjak, które mierzy 81 ha, a najmniejsze Buk, liczące zaledwie 0,1 ha. To jednak nie wszystko. Na terenie Parku znajdują się też jaskinie i ponad 1000 gatunków roślin. Rosnące tam drzewa liczą sobie nawet kilkaset lat i tworzą piękne skupiska, dające cień podczas letnich wypraw. Park Narodowy Jezior Plitwickich można zwiedzać na własną rękę lub w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników.

Miejsca z bajek, które trzeba zobaczyć

Na całym świecie mnóstwo jest miejsc zupełnie wyjątkowych. Takich, których widok zachwyca i zapada w pamięć. Wiele z nich zlokalizowanych jest tuż obok. Polska to piękny kraj, w którym wciąż jest wiele do odkrycia. Czasami zamiast dalekich zagranicznych wycieczek warto udać się kilka lub kilkaset kilometrów dalej i w ojczystych stronach zachwycać się pięknem przyrody. Jeśli jednak marzysz o dalekich wyprawach, możliwości są niemal nieograniczone. Świat stoi przed Tobą otworem, a prawdziwie bajkowe miejsca czekają na odkrycie.

Ładowanie...

Kolejne artykuły

Ibiza to jedna z najpiękniejszych wysp hiszpańskich Balearów. Ten niewielki punkt na mapie świata oferuje nieskończenie wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu i rozkocha w sobie każdego, kto choć raz zdecyduje się ją odwiedzić. Mimo że Ibiza słynie z niesamowitych klubów i imprez do białego rana, to ma w zanadrzu również prawdziwe cuda natury i historyczne zabytki, które zdecydowanie warto odwiedzić. Co zobaczyć na Ibizie? Oto lista najciekawszych atrakcji.  
Malediwy to piękny zakątek świata składający się z ponad 1000 wysp na Oceanie Indyjskim. Idealne miejsce by wybrać się tam z rodziną lub na podróż poślubną. Przygotowaliśmy dla Was garść porad, z którymi warto się zapoznać planując wczasy na Malediwach. Jaką wyspę wybrać? Jak dotrzeć do hotelu? Czy warto wybrać wakacje na Malediwach z all inclusive? Te przydatne informacje znajdziesz poniżej.
Rozrzucone pomiędzy kontynentami dwóch Ameryk Karaiby są synonimem rajskich wakacji. Setki wysp i wysepek kuszą swoją różnorodnością i widokami, które na długo zapadną w pamięć. Różne kultury, tradycje i obyczaje, a także zróżnicowana fauna i flora archipelagu sprawiają, że każda z wysp jest jedyna w swoim rodzaju i warta zobaczenia. Na szczególną uwagę zasługują nieco niedoceniane Małe Antyle. Wyspy tak wyjątkowe, jak każdy spędzony na nich dzień. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć i gdzie najlepiej się udać.  
Bułgaria kusi pięknymi plażami, ciepłym morzem i prawdopodobnie jedną z najpyszniejszych, a przy tym najzdrowszych kuchni w całej Europie. Wśród najpopularniejszych bułgarskich destynacji bez wątpienia jest Słoneczny Brzeg. Atrakcje tego miejsca są tak zróżnicowane, że można dopasować je do osób o różnych oczekiwaniach. Malownicze plaże, parki rozrywki, promenady, restauracje i dyskoteki tętnią życiem, co sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Czy warto udać się do Słonecznego Brzegu? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy.
Wrzesień oficjalnie kończy wakacje, co nie oznacza, że nie jest to dobry czas, by wyjechać na urlop. Kiedy w Polsce dni stają się krótsze, a słońce coraz częściej ustępuje miejsca deszczowym chmurom, w wielu krajach wciąż panuje piękna wakacyjna pogoda. Gdzie na wakacje we wrześniu? Przedstawiamy 5 topowych destynacji, które pozwolą wypocząć w promieniach słońca i nacieszyć oczy pięknem przyrody.
Są na świecie miejsca, które trudno opisać słowami. Cuda natury, których obecność pozwala uwierzyć w istnienie raju. Jednym z nich jest wyspa Mauritius i jedna z największych iluzji stworzonych przez naturę – podwodny wodospad. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym woda sprawia wrażenie, że spływa w bezkresną toń oceanu. Gdzie znaleźć podwodny wodospad na Mauritiusie? Czy warto zobaczyć go na żywo? Podpowiadamy.