1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Cuda świata w ofercie EXIM tours

Cuda świata w ofercie EXIM tours – od Koloseum po Gizę i nieoficjalne „cuda”

Czwartek, 2.5.2024

Cuda świata w ofercie EXIM tours – od Koloseum po Gizę i nieoficjalne „cuda”

Siedem starożytnych cudów świata było znanych już w II wieku p.n.e. Większość z nich już dawno nie istnieje, a ich miejsce zajęły współczesne cuda świata. W ofercie EXIM tours znajdziesz opcje na wygodne zwiedzenie wielu z tych unikalnych na skalę globalną obiektów. Niżej przedstawiamy nieco zmodyfikowaną listę cudów świata z naszymi dodatkami – naturalnym „cudem” oraz wyjątkowym osiągnięciem architektury, a jednocześnie jednym z najczęściej wyszukiwanych budynków w internecie.

Sprawdź nasze CUDOWNE oferty na wakacje

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Współczesne cuda świata w ofercie EXIM tours

Oficjalne siedem nowych cudów świata to lista ogłoszona w 2007 roku przez firmę New Open World Corporation (NOWC). Niżej znajdziesz te, które bez problemu odwiedzisz razem z EXIM tours.

Koloseum, Rzym

To najprawdopodobniej najpopularniejsza budowla we Włoszech i jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Starożytny amfiteatr Flawiuszów w Rzymie powstał w 80 r. n.e. i pierwotnie mieścił walki gladiatorów, naumachie i rozrywkowe polowania na dzikie zwierzęta. Stanowi znakomity przykład geniuszu rzymskiej architektury, z 80 łukami zewnętrznymi, systemem podziemnych korytarzy, galeriami komunikacyjnymi i miejscami na około 50 tys. widzów. Osiąga imponującą wysokość 48,5 metrów i obwód 524 metrów.

Niestety dzisiejszy wygląd Koloseum nie jest idealnym oddaniem jego oryginalnej formy – przez lata służył jako kamieniołom, z którego pozyskiwano materiał budowlany. Jego odrestaurowana forma pozwala nacieszyć oko imponującymi pozostałościami monumentalnej bryły, areny i podłogi oraz zwiedzić wystawy tematyczne o historii tego miejsca.
 

Koloseum, Rzym

Koloseum, Rzym

Petra, Jordania

W skamiennej dolinie Jordanii, do której prowadzi tylko jedna, wąska droga, znajdują się ruiny starożytnego miasta, wybudowanego pomiędzy III w. p.n.e. a I w. n.e. Petra jest w całości wykuta w skałach wapiennych, które zachwycają swoimi barwami (żółciami, pomarańczami, różami, czerwieniami), co zyskało jej przydomek „wielobarwnej”.
Najważniejsze obiekty miasta wykutego w skale to m.in.:
●    Skarbiec Faraona,
●    Klasztor,
●    Teatr
●    Pałac Córki Faraona (lub świątynia Duszary),
●    Skały dżinów,
●    Grobowce Królewskie.
 

Petra, Jordania

Petra, Jordania

Chichén Itzá, Meksyk

Ta monumentalna wizytówka cywilizacji Majów powstała na półwyspie Jukatan w Meksyku pomiędzy IV a VI wiekiem. Nazwa Chichén Itzá odnosi się do dwóch świętych studni, które używane były przez pierwotnych mieszkańców jako miejsce składania ofiar.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem tego obszaru jest piramida schodkowa El Castillo, świątynia boga-stworzyciela – Zielonego Pierzastego Węża. Oprócz niej, można tu podziwiać liczne mniejsze piramidy, ołtarze, Świątynię Wojowników i jedno z największych na świecie boisk do rytualnej gry w piłkę Ullamaliztli.
 

Chichén Itzá, Meksyk

Chichén Itzá, Meksyk

Honorowy ósmy cud świata – Piramidy w Gizie

Co prawda piramidy w Egipcie nie widnieją na oficjalnej siódemce nowych cudów świata, ale Wielka Piramida Cheopsa jest jedynym wciąż istniejącym cudem świata starożytnego. Ze względu na to, zyskała sobie miano honorowego lub ósmego cudu, wyłączonego z głosowania organizowanego przez NOWC. Przez wieki, a dokładnie do 1311 r. (daty wybudowania katedry w Lincoln) była też najwyższym obiektem zbudowanym przez człowieka. Niestety, nie zachowały się jej licówka i skarby z wnętrza, lecz reszta przetrwała w stosunkowo nieuszkodzonym stanie.

Kompleks w Gizie obejmuje też piramidy Chefrena i Mykerinosa oraz Wielkiego Sfinksa z ciałem lwa i głową faraona. Wszystkie zachwycają odwiedzających do dziś, a wokół ich stworzenia i ułożenia względem gwiazd krąży wiele zagadek.

A po wycieczce do tajemniczego wnętrza grobowców faraonów, zachęcamy do odkrywania innego, naturalnego bogactwa tego kraju – rafy koralowej w najlepszych miejscach do nurkowania w Egipcie.
 

Giza, Egipt

Giza, Egipt

Naturalne cuda świata w ofercie EXIM tours

Powyższa oficjalna lista nowych siedmiu cudów świata spotkała się jednak z krytyką, ponieważ jej sporządzenie nie wiąże się z żadną formy ochrony tych obiektów. W dodatku dodatkowe głosy mogły być kupowane od NOWC, a na ostateczne wyniki miały wpływ politycy i ważne osobistości.

Co więcej, gdzie w tej liście miejsce na równie zniewalające cuda natury? No właśnie… Kierując się tą myślą, niżej mamy dla Was równie godną uwagi propozycję kolejnego „cudu”, tym razem naturalnego, który oczywiście można odwiedzić z EXIM tours.

Zatoka Ha Long, Wietnam

Na północy Wietnamu, w prowincji Quang Ninh, znajduje się niebywała Zatoka Ha Long z prawie 2 000 wysp. Niektóre są zamieszkałe i goszczą niewielkie, pływające wioski rybackie – ich mieszkańcy żyją w większości na łodziach i tratwach bambusowych. Inne są całkowicie puste. Większość z nich to strzeliste, wapienne słupy osiągające nawet 200 metrów wysokości, z licznymi grotami i jaskiniami. Pokryte są lasami o ogromnym zróżnicowaniu gatunków zwierząt i roślin.

Kto pływał przez Ha Long malutką łodzią, szczególnie w mglisty dzień, z łatwością wyobrazi sobie lokalną legendę o mieszkającym nieopodal smoku, który wyżłobił ten teren swoim ogonem podczas lotu, a następnie wskoczył do morza, przez co Ha Long zalała woda. To właśnie z tej baśni zrodziła się nazwa zatoki, która oznacza „zatokę zanurzającego się smoka”.

Przy okazji koniecznie sprawdź też nasz przewodnik po innych największych skarbach Wietnamu.
 

 

Zatoka Ha Long, Wietnam

Zatoka Ha Long, Wietnam

Cuda świata według zainteresowania internautów

Istnieją jeszcze setki „cudów”, których nie sposób zmieścić na jednej liście, a zdecydowanie warto ujrzeć na własne oczy. W tym na przykład najczęściej wyszukiwane zabytki i obiekty w bazie danych Wikipedii lub Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. W końcu cuda świata w oryginalnym tłumaczeniu z greckiego theamata to po prostu „rzeczy godne zobaczenia”, a tych jest na Ziemi zniewalająca liczba.

Zamiast zostawiać Was z długą listą wspaniałości, na koniec wybraliśmy naszą osobistą rekomendację cudu architektury.

Burj Khalifa, Dubaj, ZEA

Burj Khalifa niewątpliwie zasługuje na miano cudu współczesnej architektury i wybitnego osiągnięcia człowieka, jako najwyższy drapacz chmur – i to nie tylko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, lecz na całym świecie. Ma imponujące 828 metrów wysokości, a całą budowlę otula ponad 26 tysięcy szklanych paneli, dając odwiedzającym niepowtarzalne widoki na Dubaj.
Budynek mieści 163 piętra użytkowe. Na kilku z nich znajdują się platformy obserwacyjne:
●    124 piętro (452 metry wysokości),
●    148 piętro (555 metry),
●    obserwatorium na 584 metrach.

Przy dobrej widoczności z Burj Khalifa widać nawet Iran oddalony o 153 kilometry od wieżowca. Co ciekawe, na najwyższych piętrach słońce jest widoczne jeszcze przez kilka minut po tym, jak zaszło za horyzont dla obserwatora stojącego na ziemi.

 

Burj Khalifa, Dubaj, ZEA

Burj Khalifa, Dubaj, ZEA

Szukasz więcej inspiracji do podróży? Sprawdź nasze inne zestawienia najpiękniejszych miejsc na świecie:

9 Najpiękniejszych miast Europy
Najpiękniejsze kraje świata
Gdzie na wakacje za granicą? Fascynujące miejsca

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?