1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Najbezpieczniejsze kraje świata

Najbezpieczniejsze kraje świata, czyli wakacje wolne od ryzyka. Gdzie pojechać, by podróżować bez obaw?

Wtorek, 19.3.2024

Najbezpieczniejsze kraje świata, czyli wakacje wolne od ryzyka. Gdzie pojechać, by podróżować bez obaw?

Klęski żywiołowe, pandemie, wojny i ataki terrorystyczne – media od dłuższego czasu zasypują nas niezbyt pozytywnymi wiadomościami ze świata i sprawiają, że tracimy poczucie bezpieczeństwa. Czy w tej sytuacji musimy rezygnować z podróży? Nie. Wystarczy, że przed wyjazdem sprawdzimy sytuację panującą w poszczególnych regionach świata i zapoznamy się z rekomendacjami ekspertów. Oto najbezpieczniejsze kraje świata, które – zgodnie z prognozami specjalistów – w 2024 roku możemy zwiedzać bez obaw.

Sprawdź nasze oferty wakacji w najbezpieczniejszych krajach na świecie!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Najbezpieczniejsze kraje świata a raport Global Finance

W styczniu 2024 roku w magazynie Global Finance ukazał się raport 100 najbezpieczniejszych krajów na świecie[1]. Sporządzony został już po pandemii COVID-19 i wybuchu wojny w Ukrainie – wydarzeniach, które zmieniły sytuację międzynarodową i sprawiły, że bezpieczeństwo priorytetem podczas wyboru kierunku podróży. Autorzy raportu skupili się na trzech najważniejszych kryteriach. Są to:

  • ryzyko wybuchu wojny w danym regionie

  • wskaźnik przestępczości

  • ryzyko klęsk żywiołowych, z którymi może się wiązać m.in. ryzyko wybuchu nowej pandemii. 

Uwzględniono też, jak w poszczególnych krajach radzono sobie z COVID-19, a liczba zgonów i szczepień w poszczególnych krajach miały istotny wpływ na pozycję w rankingu. Tu bardzo dobrze poradziły sobie państwa azjatyckie, które w efekcie wypadły w rankingu lepiej niż kraje europejskie, m.in. Hiszpania i Belgia. Ranking wygrały: Islandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Katar, w pierwszej 15 znalazły się też: Mongolia, Kanada, Nowa Zelandia, Cypr i Austria. 

Dokąd jechać, by połączyć przygodę z bezpieczeństwem?

Wybierając kierunek wakacyjnej podróży, kierujesz się przede wszystkim bezpieczeństwem? Chcesz cieszyć się komfortem, a jednocześnie nie chcesz rezygnować ze wspaniałych przygód? Oto 6 najbezpieczniejszych krajów świata, w których można w ciekawy i bezpieczny sposób spędzić urlop.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Katar

Zjednoczone Emiraty Arabskie zajęły 2. miejsce w raporcie GF. O tak wysokiej pozycji zadecydował m.in. jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości pospolitej. Kradzieże i rozboje są tu rzadkością, a turyści mogą czuć się bezpiecznie zarówno w wielkich kurortach, jak i w wielkich miastach.

Wbrew stereotypowym opiniom ZEA jest krajem bezpiecznym dla kobiet, choć zasady islamu są tu traktowane poważnie (warto zatem zapoznać się z nimi przed podróżą, by nie urazić miejscowej ludności). Z doświadczeń podróżników, którzy od lat eksplorują ten teren, wynika jedno – największym zagrożeniem w Emiratach są upały i konsekwencje wypijania zbyt małej ilości wody.

Szukasz pomysłu na ciekawą podróż po Emiratach? Sprawdź nasz przegląd parków rozrywki w Dubaju.

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Na 3 pozycji w rankingu najbezpieczniejszych krajów świata znalazł się Katar. To kolejny kraj islamski, który zaskakuje swoją otwartością na turystów. Czego unikać? Publicznego okazywania sobie uczuć, gdyż podejście do relacji damsko-męskich jest tu bardzo konserwatywne. Warto też zadbać o przyzwoity strój i zapamiętać, że picie alkoholu jest tu dozwolone tylko w strefach typowo turystycznych.

Kto przestrzega podstawowych zasad, ten może spokojnie odkrywać piękno tego kraju. Niski wskaźnik przestępczości zachęca do zwiedzania takich miast jak Doha, urządzania pikników na pustyni czy wycieczkowych rejsów tradycyjnym statkiem Dhow.

Doha, Katar

Austria

Za jedno z najbezpieczniejszych państw w Europie uznano Austrię. Kraj ten dobrze poradził sobie z pandemią, wskaźnik przestępczości jest tu stosunkowo niski, a położenie geopolityczne sprawia, że w kraju tym można czuć się bezpiecznie. Oczywiście, ryzyko kradzieży istnieje, szczególnie w zatłoczonych miejscach i w większych miastach, jednak turyście nie mają tu powodów do narzekania.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kto wybierze się do Austrii samochodem, musi pamiętać o rygorystycznym podejściu do przepisów. Dzięki temu możemy bezpiecznie przemieszczać się między Wiedniem i alpejskimi kurortami, w których czekają na nas wyjątkowe atrakcje.

Hallstatt, Austria

Cypr

Wśród państw europejskich, które w rankingu najbezpieczniejszych krajów świata wypadły bardzo dobrze, pojawia się m.in. Cypr (13 pozycja w rankingu GF). Choć sama wyspa podzielona jest granicą na część grecką i turecką, turyści mogą ją przekraczać bez przeszkód. W obu częściach Cypru turyści są mile widziani, a ryzyko zamachów terrorystycznych uznano za bardzo niskie.

Co może okazać się problemem? Drobne kradzieże, do których może dochodzić w większych kurortach. Nie są one jednak plagą, a wskaźnik drobnej przestępczości na Cyprze jest stosunkowo niski. Dzięki temu każdy z nas może swobodnie spacerować ulicami Nikozji, odkrywać tajemnice Pafos czy cieszyć się relaksem na plażach w rejonie Larnaki.

Most Miłości w Ayia Napa, Cypr

Którą część wyspy warto zwiedzić? Porównaj atrakcje Cypru Południowego i Północnego.

Szwajcaria

Zaraz za Cyprem, na 14 miejscu, znalazła się Szwajcaria. Kraj ten uchodzi za bezpieczny, co wiąże się z jego sytuacją międzynarodową i statusem prawnym. Zgodnie z przepisami o neutralności, w kraju tym nie mogą stacjonować obce wojska, a Szwajcaria nie angażuje się w konflikty zbrojne. Szwajcarzy są też znani z dużej uczciwości, choć w kraju dochodzi do drobnych kradzieży.

Zwiedzając duże miasta (np. Zurych i Genewę) lub przemieszczając się między lotniskiem a hotelem, musimy zatem zwrócić uwagę na swój bagaż lub drobne przedmioty, które mogą paść ofiarą kieszonkowców. Mimo to wielu turystów podkreśla, że w Szwajcarii czuje się bezpiecznie – nawet w trakcie nocnych spacerów po tutejszych miastach.

Jakie regiony Szwajcarii warto zwiedzić? Zobacz najważniejsze wiadomości o szwajcarskich kantonach.

Thun, Szwajcaria

A co z Polską?

A co z Polską i jej pozycją? W wymienionym rankingu zajęliśmy 69. pozycję, wyprzedzając m.in. Włochy, Węgry, Czechy i Słowację. Polska wyprzedziła też Stany Zjednoczone, które – mimo wielkich osiągnięć na arenie międzynarodowej – okazały się bezradne wobec ostatniej pandemii. Pomimo bliskości Białorusi, Ukrainy i Rosji, kraj ten uznawany jest za bezpieczny dla turystów, a podróżowanie po jego terenie nie wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami.

Nasz kraj znany jest też ze stosunkowo niskiej przestępczości (jak na warunki europejskie), choć w większych miastach oraz w zatłoczonych miejscach należy liczyć się z kradzieżami. Dzięki temu wielu Polaków decyduje się spędzić wakacje w kraju, a znane miasta (m.in. Kraków, Warszawa i Wrocław) stają się atrakcyjnymi celami podróży dla gości zagranicznych.

Gdzie wybrać się na aktywne wakacje w Polsce i za granicą? Sprawdź nasze propozycje!

Idealna podróż to podróż pełna wrażeń i wolna od zagrożeń. Wybierając bezpieczne kierunki, możemy cieszyć się dalekimi wyprawami, a jednocześnie unikać zagrożeń. Możliwości mamy sporo!

Źródła

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.