Pafos czy Larnaka? Sprawdź, co oferują turystom najsłynniejsze kurorty na Cyprze

Piątek, 23.2.2024

Pafos czy Larnaka? Sprawdź, co oferują turystom najsłynniejsze kurorty na Cyprze

Dla wielu turystów wybierających się na Cypr ważny jest ciekawy program wycieczki oraz wybór kurortu. Które miasto sprawdzi się lepiej: Pafos czy Larnaka? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomocne będzie poniższe zestawienie wiadomości na temat największych  i najważniejszych ośrodków turystycznych na Cyprze.

Sprawdź nasze najlepsze oferty wakacji na Cyprze!

Ładowanie...

O tym przeczytasz w naszym artykule

Położenie i infrastruktura turystyczna

Duży wpływ na wybór miejsca podróży ma jego położenie oraz zagospodarowanie turystyczne. I Pafos, i Larnaka leżą w greckiej części wyspy i odgrywają ważną rolę w gospodarce Republiki Cypryjskiej. Choć pozornie łączy je wiele, dla osób planujących dłuższy pobyt na Wyspie Afrodyty ważne są szczegóły. Który ośrodek zapewni ci lepsze warunki do wypoczynku: Pafos czy Larnaka? 

Coral Bay, Pafos, Cypr

Coral Bay, Pafos, Cypr

Larnaka, Cypr

Larnaka, Cypr

Pafos

Pafos leży południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, w pobliżu malowniczej zatoki Coral Bay (popularnej wśród amatorów sportów wodnych). Liczne zatoki, plaże i wapienne wzgórza to największe walory miejscowości. Dzięki temu Pafos od lat jest ważnym ośrodkiem turystycznym, mogącym się pochwalić licznymi hotelami, wakacyjnymi domami i zadbaną promenadą.

Larnaka

Larnaka rozłożyła się na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru, w pobliżu stolicy kraju oraz największego portu lotniczego na wyspie. Jeśli wypoczynek chcesz połączyć z wizytą w Nikozji lub wyprawą na teren Cypru Północnego, ten kurort będzie dla ciebie dobrym punktem wypadowym. A co z infrastrukturą? Kurort już teraz posiada rozbudowaną bazę noclegową, ma też wielkie ambicje i chce stać się turystyczną stolicą wyspy.

Którą część Cypru wybrać? Porównaj Cypr Południowy z Cyprem Północnym.

Gdzie możesz liczyć na lepszą pogodę?

Kolejne kryterium, które może wpłynąć na twój wybór, to pogoda. Jeśli chcesz korzystać z relaksu na plaży i morskich kąpieli, na ona ogromne znaczenie. Choć na Cyprze panuje klimat śródziemnomorski i można tu wypoczywać o każdej porze roku, między Pafos i Larnaką są drobne różnice. 

Zima w Pafos jest łagodna i dość ciepła, a średnia temperatura w najchłodniejszych miesiącach (grudniu i styczniu) to 13,5 °C. Latem w Pafos trzeba się liczyć z upałami, a średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 29 °C. Deszcz w Pafos pada rzadko – najczęściej w grudniu, styczniu i lutym, a na brak słońca wiosną i latem nie można tu narzekać. 

W Larnace jest cieplej niż w Pafos, co może mieć największe znacznie dla osób planujących urlop w okresie zimowym. O tej porze roku średnia temperatura powietrza wynosi 12,4 °C, wiosną wzrasta do 17 °C. Latem (w lipcu i w sierpniu) średnia temperatura w ciągu dnia to 33 °C (w nocy ok. 22°C). Liczba dni deszczowych w tej części wyspy nie przekracza 40, przy czym większość z nich przypada na grudzień i styczeń. 

Najpiękniejsze plaże

Który kurort ma lepsze plaże: Pafos czy Larnaka? Wybór jest trudny, gdyż Cypr jest wyspą niezwykle atrakcyjną dla amatorów plażowania. 

W rejonie Pafos czekają: 

 • Pachyammos (popularna plaża w turystycznej części Pafos)

 • Kato Paphos (idealna dla doświadczonych pływaków ze względu na głębokość wody w jej rejonie)

 • plaża w Zatoce Koralowej (idealna dla rodzin z dziećmi)

 • Błękitna Laguna (uznawana za najpiękniejszą plażę w tej części Cypru). 


Larnaka może cię z kolei oczarować takimi miejscami, jak: 

 • Finikoudes (plaża z aleją palmową, uznawana za jedną z najlepszych publicznych plaż na wyspie)

 • Makronissos Beach (z białym piaskiem i czystą wodą)

 • Plaża Gubernatora (ceniona za ciszę, spokój i piękne klify)

 • Mackenzie Beach (jedno z najlepszych miejsc dla surferów wypoczywających w Larnace).

Plaża w Larnace, Cypr

Plaża w Larnace, Cypr

Plaża w Pafos, Cypr

Plaża w Pafos, Cypr

Gdzie znajdziesz więcej atrakcji? 

Jeśli zaliczasz się do tych turystów, dla których priorytetem jest kontakt z zabytkami, ważnym kryterium wyboru staje się liczba zabytków w docelowym miejscu podróży i w jego najbliższej okolicy. 

Co warto zobaczyć w Pafos i okolicy?

Pafos, w którego rejonie z morskiej piany miała wynurzyć się Afrodyta, jest historyczną stolicą Cypru i czwartym pod względem wielkości miastem w kraju. To miejscowość turystyczna o długiej historii, mogąca pochwalić się licznymi zabytkami i stanowiskami archeologicznymi (dzięki czemu Pafos znalazło się na liście UNESCO[1]).

Możesz tu zobaczyć Łaźnie Afrodyty na półwyspie Akamas, potężny fort bizantyjski oraz Grobowce Królewskie, uznawane za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Wizyta w Pafos nie może się obejść bez spaceru w rejonie skały Petra tou Romiou (lepiej znanej jako Skała Afrodyty). 

Grobowce w Pafos, Cypr

Grobowce w Pafos, Cypr

Łaźnie Afrodyty, Pafos

Łaźnie Afrodyty, Pafos

Larnaka i okolice – gdzie warto się wybrać?

Leżąca na pograniczu świata greckiego i tureckiego Larnaka może cię oczarować Dzielnicą Turecką i potężnym meczetem Hala Sultan Tekke. Zobaczysz tu również klimatyczny port, średniowieczny zamek oraz cerkiew św. Łazarza z tajemniczymi katakumbami. W rejonie Larnaki czekają też: 

 • akwedukt Kamares z połowy XVIII wieku  

 • Jezioro Solne (popularne wśród ornitologów)  

 • Cape Greco – przylądek będący najbardziej wysuniętym na południowy-wschód fragmentem wyspy. 

Planujesz wczasy z dzieckiem? Sprawdź cypryjskie atrakcje dla dzieci i rodzin.

Hala Sultan Tekke, Larnaka, Cypr

Hala Sultan Tekke, Larnaka, Cypr

Flamingi na Jeziorze Solnym, Larnaka, Cypr

Flamingi na Jeziorze Solnym, Larnaka, Cypr

Cypryjskie kurorty od kuchni

A co wyżywieniem? Kuchnia cypryjska oczaruje miłośników serów (godnie reprezentowanych przez halloumi oraz fetę) oraz amatorów mięsnych dań pieczonych na ruszcie (tu najpopularniejszym daniem jest souvlaki). Cypryjskie przystawki mezze, gulasz stifado oraz cypryjskie gołąbki Koupepia – to kolejne atrakcje kulinarne Cypru.

Ważne miejsce zajmują też ryby i owoce morza. Ich smakiem nacieszysz się w Pafos, gdzie międzynarodowe uznanie zdobyły dwie tawerny (Delicious oraz Theo’s). W Larnace dużą popularność zyskały z kolei Kalamaki Bar (lokal specjalizujący się w souvlaki) oraz Kazani (tawerna, w której warto spróbować meze i grillowanego halloumi).

Ceny w Pafos vs ceny w Larnace

Gdzie odpoczniesz taniej: w Pafos czy Larnace? Koszty związane z pobytem w tych kurortach są porównywalne. Tańsze noclegi znajdziesz w Larnace, z kolei w Pafos czekają cię niższe wydatki związane z wyżywieniem

Średnia cena zakwaterowania to ok. 95 euro w Pafos i 66 euro w Larnace. Cena posiłku w taniej restauracji to średnio 12 euro w Pafos i 15 euro w Larnace, w restauracji średniej klasy: 43 euro (Pafos) i 50 euro (Larnaka). 
Przedstawiamy też przykładowe ceny popularnych artykułów w sklepach w Pafos i Larnace: 

 • lokalne sery (1 kg) – 9 euro w Pafos, 11 euro w Larnace

 • butelka wody 1,5 litra – 0,70 euro w Pafos, 1,10 euro w Larnace

 • butelka wina – 6,20 euro w Pafos, 7 euro w Larnace

 • pomarańcze (1 kg) – 1,40 euro w Pafos, 1,90 euro w Larnace. 

Zarówno Pafos, jak i Larnaka mogą ci sporo zaoferować. Dalej nie możesz się zdecydować? Sprawdź atrakcje Cypru Północnego.

Źródła

Kolejne artykuły

Klimatyczne uliczki, historyczne zabytki, przytulne kawiarnie… Jeśli tak jak my po prostu uwielbiasz zatracać się w nowym mieście, ta lista jest dla Ciebie. Poznaj dziewięć najpiękniejszych miast Europy według EXIM tours, idealnych na city break.  
Daj się oczarować kierunkami spoza utartego szlaku i sprawdź, dokąd pojechać na wakacje w lipcu.
Strach przed lataniem to normalne zjawisko – latanie jest w pewnym sensie wbrew ludzkiej naturze. Pierwszym krokiem do pozbycia się lęku jest jego akceptacja. Sprawdź, jak pozbyć się strachu przed lataniem, aby przeżyć wymarzone wakacje.
Nie potrafisz cieszyć się wakacjami, gdy pot leje się z Ciebie wiadrami, a duszne powietrze nawet nocą nie daje spać? My też nie! Co nie znaczy, że jedyną ucieczką od letniej spiekoty jest biegun północny.
Paszport to Twoja przepustka w świat. Warto więc się dowiedzieć, jak wyrobić ten dokument, który otworzy Ci drzwi poza Unię Europejską. Sprawdź, jak to zrobić i kiedy Ci się przyda.
To zrozumiałe, że jako rodzic możesz obawiać się pierwszej podróży dziecka samolotem. Dlatego przygotowaliśmy ten niezbędnik, który ułatwi pobyt dziecka w samolocie i umili Waszą podróż.