1. Biuro podróży EXIM tours
  2. Blog
  3. Puerto de Mogán - co warto zobaczyć

Puerto de Mogán – atrakcje miasta. Mała Wenecja Gran Canarii

Czwartek, 13.7.2023

Puerto de Mogán – atrakcje miasta. Mała Wenecja Gran Canarii

 

 

Kiedy planujemy wakacyjny wyjazd na Gran Canarię, to pierwsze co nam przychodzi do głowy to piękne wydmy Maspalomas oraz stolica wyspy Las Palmas. Tymczasem wyspa kryje w sobie więcej perełek, które warto odwiedzić. Jedną z nich jest miasteczko rybackie Puerto de Mogan na południu wyspy.

 

Sprawdź oferty wyjazdów na Gran Canarię

Ładowanie...

Puerto de Mogán

Puerto de Mogán to małe miasteczko położone około godziny drogi od Las Palmas. To co je odróżnia od wielu innych to to, że nie jest typowym miastem turystycznym z wieloma zabytkami. A jednym z nich jest kościół Św. Antoniego z 1814 r. W miasteczku czas jakby się zatrzymał. Nie znajdziemy tu nocnych klubów a ruch samochodowy jest bardzo ograniczony. A poza tym miasteczko zachwyci nas piękną pogodą, oryginalną architekturą oraz ciekawymi krajobrazami. Ponadto, co warto zaznaczyć, Puerto de Mogán to miejsce z największą ilością słonecznych dni w roku. W wąskich, portowych uliczkach skrywają się liczne kawiarnie i restauracje serwujące dania hiszpańskie i kuchni kanaryjskiej. Warto się tu zatrzymać na obiad w jednej z rybnych restauracji. A dania z ośmiornicy czy mule to wręcz punkt obowiązkowy wizyty w Puerto de Mogán.

Miasteczko jest także nazywane Małą Wenecją Gran Canarii a także Wysp Kanaryjskich.  Wszystko przez małe, niezwykle kręte kanały wodne, łączące marinę z portem rybackim. Całość jest kaskadowo porośnięta hibiskusem co tworzy malownicze i klimatyczne miejsce.

Co zobaczyć i co robić w Puerto de Mogán?

Na początek fakt chyba mało znany szerszej grupie osób. A mianowicie - region ten oferuje świetne warunki do uprawiania wędkarstwa sportowego. A tradycja ta została zapoczątkowana zaledwie 20 lat temu. Zwolennicy tej dyscypliny zrzeszyli się w  Międzynarodowym Stowarzyszeniu Wędkarstwa, gdzie podczas różnych zawodów pobili niemal 90 rekordów w tej dyscyplinie.

Oprócz rodzinnych spacerów krętymi uliczkami miasteczka z wieloma kanałami i mostami w kształcie łuków niczym we włoskiej Wenecji, warto zobaczyć kilka zabytków w tym regionie. Jednym z nich będzie Cañada de los Gatos lub Lomo de los Gatos (dolina kotów). Dawna osada, która pozwoli nam nieco przybliżyć fakty z życia w tym regionie w starożytności. Znajdziemy tu pozostałości po zabudowaniach sprzed ponad 1300 lat! Ze względu na dobry klimat i żyzne gleby, właśnie ta część wyspy została wybrana na budowę osady. Także bliskość morza nie była przypadkowa. Miejsce to zostało włączone do sieci Parków Archeologicznych Gran Canarii.

Cañada de la Mar - kolejne miejsce, gdzie znajdują się pozostałości archeologiczne, które składają się z kamiennych domostw i naturalnych jaskiń. Rozciąga się na lewym brzegu rzeki Barranco de Veneguera a budowle wznoszą się na wysokości około 70 m n.p.m. Wewnątrz budowli i dookoła nich znajdziemy fragmenty ceramiki. Ponad tymi fragmentami zabudowań na wysokości ponad 200 m n.p.m  znajduje się zespół naturalnych jaskiń.

Będąc w Puerto de Mogán wskazane jest odwiedzić Stare Miasto. Idealne miejsce na spacer wąskimi uliczkami i między oryginalnie malowanymi domkami. Po zmroku pięknie oświetlone, z wieloma restauracjami i barami tapas. A stąd tylko kilka kroków dzieli nas od portu jachtowego. Cumują tu zarówno łodzie rybackie jak i nowoczesne jednostki należące do tych bardziej zamożnych.

W okresie wysokiego sezonu czekają na nas dwie inne atrakcje w Puerto de Mogán. 13 czerwca obchodzona jest Fiesta San Antonio El Chico,w dniu św. Antoniego z Padwy, który jest patronem prowincji.  Trafimy wtedy nawiele kolorowych procesji i imprez kulturalnych. Zwieńczeniem fiesty jest procesja, podczas której można usłyszeć śpiew Canto de los Pajaritos. Drugim świętem jest Fiesta San Antonio El Grande, która się odbywa w pierwszą niedzielę sierpnia.Jest ono organizowane na cześć upamiętnienia przyrzeczenia złożonego przez mieszkańców po przejściu plagi szarańczy, która zniszczyła plony na wyspie. Mimo, że Puerto de Mogán to spokojna miejscowość,  trzeba wiedzieć, że w każdy piątek do miasta zjeżdża się duża liczba turystów oraz mieszkańców pobliskich miejscowości. A to za sprawą jarmarku. Można tu kupić świeże owoce, warzywa, ryby i owoce morza, a także ubrania, książki, stare meble oraz pamiątki. To jedna z atrakcji miasta.

Uliczka w Puerto de Mogán

Uliczka w Puerto de Mogán

Port w Puerto de Mogán

Port w Puerto de Mogán

Plaże w Puerto de Mogán

Jeśli jesteśmy na wakacjach w Hiszpanii to zawsze chcemy choć trochę wygrzać się na lokalnej plaży i wsłuchać się w szum fal. Z pewnością gdy będziemy odwiedzać Puerto de Mogán, warto odwiedzić Playa de Mogán. To plaża znajdująca się w niewielkiej zatoczce, otoczona nową częścią miasta. Stwarza wrażenie wykutej w skale. Można ją podzielić na dwie części, wschodnią kamienistą gdzie fale są bardziej wzburzone oraz plażę centralną w pełni piaszczystą ze spokojną wodą. Świetna dla zabaw z dziećmi.  Ciekawostką jest fakt, że piasek na tę plażę sprowadzono aż z afrykańskiej Sahary! Ponadto na plaży możemy skorzystać z oferty sportów wodnych oraz centrów nurkowych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt.

Wybierając się na urlop na Gran Canarię, warto pamiętać by odwiedzić choć na jeden dzień urokliwe miasteczko i pooddychać wakacyjnym klimatem bez tłumów i zgiełku znanych z innych kurortów.

Sprawdź również:
Teneryfa czy Gran Canaria – którą wyspę wybrać na rodzinne wczasy?

Kolejne artykuły

Wakacje poza szczytem sezonu turystycznego to świetny pomysł. Podróż w tym czasie oznacza, że unikasz najwyższych cen, największych upałów i najdłuższych kolejek turystów. Sprawdź, gdzie warto się udać, by w październiku przedłużyć sobie lato.
Szukasz nowego kierunku na wakacje, który Cię zachwyci? Daj się oczarować tymi 10 najpiękniejszymi miastami świata według EXIM tours. Sprawdź, czym się wyróżniają i co warto w nich zobaczyć.  
Gdy szukasz ofert wczasów, możesz skorzystać nie tylko ze strony internetowej lub pojawić się w biurze podróży. Możesz zadzwonić, a daje to oszczędność czasu i ułatwia planowanie. Zobacz, jak kupić wakacje przez telefon i zadzwoń do naszego call center!  
Papierowe mapy czasem się przydają, ale zdecydowanie powszechniejsze stały się te w aplikacjach.Oprócz podstawowych funkcji dają inne możliwości. Oto najlepsze mapy turystyczne, które masz w kieszeni wraz ze swoim smartfonem.
Nie wiesz, co spakować do Egiptu? Jesteś w dobrym miejscu! Nasz przewodnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci odpowiednio się przygotować, uniknąć stresu i nieprzyjemnych niespodzianek na miejscu. Spakuj się z nami na urlop marzeń.
Planując wakacje w Egipcie, natkniesz się na dwa popularne kurorty turystyczne – Marsa Alam i Hurghadę. Każdy z nich oferuje unikalne atrakcje i niezapomniane przeżycia, ale który okaże się idealnym dla Ciebie?